Stigao "najveći AI model otvorenog koda": Zakerberg tvrdi – "Do kraja godine postaje najpopularniji na svetu!" | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stigao "najveći AI model otvorenog koda": Zakerberg tvrdi – "Do kraja godine postaje najpopularniji na svetu!"

Autor Miloš B. Jovanović

Novi generativni jezički model je obučavan uz pomoć više od 16.000 skupih Nvidia H100 grafičkih procesora, a tokom procesa učenja je obradio 405 milijardi parametara

 Meta _ Mark Zakerberg _ Foto Shutterstock.jpg Izvor: Shutterstock

"Najveći jezički model otvorenog koda" – Llama 3.1, koga pokreće veštačka inteligencija (AI), novo je "čedo" američkog tehnološkog konglomerata Meta Platforms, vlasnika društvenih mreža Facebook i Instagram, kao i globalno najpopularnije čet aplikacije WhatsApp.

Koliki značaj Meta pridaje svom novom proizvodu govori uverenje njenog izvršnog direktora Marka Zakerberga da Llama 3.1, već do kraja 2024. godine, može da postane najpopularniji AI asistent na svetu.

Ovaj generativni jezički model veštačke inteligencije je, prema tvrdnjama njegovih autora, obučavan uz pomoć više od 16.000 izuzetno skupih Nvidia H100 grafičkih procesora, a tokom procesa mašinskog učenja je obradio 405 milijardi različitih parametara.

Llama 3.1 je unapređen dodatnim mogućnostima za generisanje slika. Dobio je novu "Imagine Me" funkciju sposobnu da kreira nove slike na osnovu kombinacija odabranih fotografije i tekstualnog upita korisnika. Tu je i mogućnost izmene, brisanja ili dodavanja različitih objekata na postojeće slike i fotografije, pomoću tekstualnih opisa.

 Meta AI _ Llama _ AI jezički model _ Foto Shutterstock.jpg Izvor: Shutterstock

Meta je namerno odlučila da njen novi AI model bude otvorenog koda, zbog toga što veruje da na taj način doći do njegovog bržeg razvoja, istakao je Mark Zakerberg u tekstu objavljenom na zvaničnom korporativnom blogu i ako primer naveo razvoj operativnog sistema Linux.

Ukupna cena razvoja Llama 3.1 jezičkog modela nije saopštena, navodi The Verge, i dodaje da se samo na osnovu cene korišćenih Nvidia H100 čipova, koja se kreće oko 30.000 dolara po komadu, može zaključiti da je reč od stotinama miliona dolara.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:44
ChatGPT
Izvor: MONDO/ Mirela Ljumić
Izvor: MONDO/ Mirela Ljumić

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 2

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milan

Šta znači kad kažu "otvorenog koda"?

Mrcela

E, sta je on sve tvrdio... Brend koji je vezan za njegovo ime i pojavu uzurbano propada. Nisam vidovit, ali da sam na njegovom mestu ja bi to sve upravo sada rasprodao, dok jos neko hoce da kupi. Ali pitanje je to sve, cije je sta, ko su pravi vlasnici, koliko drzava ima udela; te velike, globalne korporacije su veoma komplikovane. Kod njih je normalno da preduzece otpusti vlasnika tog preduzeca i to je kao normalno. Mislim to je van svake pameti, ali sve je to mutljavina, ne zna se ko je vlasnik, ko drzi akcije, ko drzi deonice, ko upravlja, ko odobrava... Covek koji se predstavlja za vlasnika nikada nije pravi vlasnik, nego se njegovo lice koristi kao brend i na kraju se cudimo kada preduzece otpusti svog vlasnika. Haha, ludilo.