InterSolar

ZBOG SVE VEĆE KRIZE LJUDI SE OKREĆU ZELENOJ ENERGIJI: Novi sistemi za prikupljanje i iskorišćenje obnovljive energije

Energetska kriza naterala je mnoge da razmisle o tome kako će koristiti svoje energetske resurse u budućnosti, a ovo su neka od rešenja koja mogu da pomognu.

Izvor: Huawei

Na ovogodišnjoj InterSolar konferenciji održanoj u Minhenu, kompanija Huawei je predstavila svoja solarna rešenja za rezidente tj. krajnje korisnike, industriju i privredu.

Evropa je vodiće tržište po obimu korišćenja zelene tj. obnovljive energije u svetu, Pariski sporazum je za EU strateški važan, a kompanija Huawei ima značajne partnere među najvećim zemljama ovog regiona sa kojima sarađuje na implementaciji obnovljivih izvora energije u domaćinstvima i industriji i privredi.

Prezentujući neka od svojih rešenja, među kojima su FusionSolar Smart PV 6.0+, FusionSolar Smart String ESS, Smart Micro-grid, C&I Smart PV 2.0 i Residential Smart PV 3.0, kompanija nastoji da evropskim partnerima pomogne na povećanju iskorišćenja kapaciteta obnovljive energije, njenom dugotrajnijem čuvanju i jeftinijoj i bezbednijoj eksploataciji.

Tehnologija koju je razvila kompanija Huawei omogućava modularan pristup planiranju i izgradnji solarnih farmi ili drugih sistema zelene energije, kojim se može lakše upravljati, smanjiti gubici i povećati nezavisnost od globalnog elektroenergetskog sistema, koji je trenutno u krizi usled mnogobrojnih faktora.

Okretanje zelenoj energiji u sve većoj meri, kako u Evropi, tako i u svetu otvara mogućnost brže i lakše implementacije različitih rešenja, koja su skalabilna od nivoa jedinstvenog korisnika do industrijskih postrojenja različitog tipa. Huawei je razvio neka od najboljih i nagrađivanih ekoloških i održivih solarnih sistema/fabrika u EU, među kojima se ističe najveća solarna farma u Nemačkoj.

Pod sloganom Building a Low-Carbon Smart Society na InterSolar 2022 konferenciji Huawei je predstavio svoja najnovija rešenja koja se ističu svojom fleksibilnošću, pouzdanošću i lakom primenom za pojedince i velike klijente. Osim direktnih rešenja za prikupljanje energije, Huawei je ovog puta posebno istakao invertere, rešenja za skladištenje energije, kao i rešenja za lako upravljanje celokupnim sistemom i za smanjenje gubitaka energije. Veliki broj rešenja integrisan je tako da omogućava upravljanje sa jednog mesta - telefona, tableta ili radne stanice i pomoću jedinstvene aplikacije, koju je moguće obogaćivati novim elementima tj. funkcijama i modulima.

Unapređen menadžment sistema dozvoljava iskorišćenje energetskih potencijala iznad 90% pomoću pametnih kontrolera, baterija i integrisanih rešenja za korisničke domove.

Zahvaljujući inovativnim rešenjima Huawei kompanije prikazanim na InterSolar 2022 konferenciji solarni sistemi, kojima upravlja kako čovek, tako i veštačka inteligencija sad su u stanju da prate kretanje sunca i iskorišćavaju njegovu svetlost u svakom trenutku - okrećući panele u najbolji mogući ugao za apsorpciju. Nova generacija panela u stanju je čak da prihvata sunčeve zrake koji se raspu tj. odbiju od travu ili neki materijal i sa svoje donje strane ih prikupi kako ne bi dolazilo do gubitaka čak ni sa donje strane panela. Nakon toga, energija se čuva u novim sistemima za skladištenje, koji se modularno grade i planiraju tako da ponude najfleksibilniji pristup iskorišćenju i čuvanju energije.

Veliki napredak je Huawei ostvario upravo na polju Energy Storage Solution (ESS) tj. na polju skladištenja energije. Skladištenje prikupljene zelene energije igra jednu od najvažnijih uloga ne samo u samom procesu prikupljanja, nego i u procesima transmisije, distribucije i korišćenja čiste energije. Rešenje za skladištenje energije (ESS) služi kao rezerva snage i regulator mreže, ali i stabilizator u isto vreme, obezbeđujući vredne resurse za rešavanje pikova i regulaciju frekvencije. Zbog svega nabrojanog očekuje se da će tržišni standardi za ESS postati sve stroži.

Takođe, zbog neusklađenosti ćelija, konvencionalna rešenja za skladištenje energije se odlikuju ograničenim kapacitetom, kratkim radnim vekom, teškim O&M-om i visokim bezbednosnim rizicima, što sprečava široku primenu ESS-a. Sa više od 10 godina iskustva u istraživanju i razvoju ESS-a, Huawei integriše digitalnu, energetsku elektroniku i tehnologije za skladištenje energije u jedinstvenu strukturu pametnih nizova kako bi prevazišao ograničenja litijumskih baterija. Pogodan za vršno brijanje i regulaciju frekvencije, Huawei Smart String ESS pruža fleksibilno i isplativo rešenje sa većim potencijalom profita.

Sva ova rešenja moguće je primeniti ne samo u industriji, nego i za male, čak i kućne korisnike.

Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Menadžer kompanije Huawei iz Mađarske, Robert Sabo, između ostalog nam je rekao: "Usled povećanja cene struje i nesigurnosti zbog energetske krize i naš region je u potrazi ne samo za zelenim rešenjima, nego i dugotrajnim zamenama za snabdevanje energijom u svim sferama. To se odnosi kako na industriju, koja je posebno pogođena krizom, tako i na rezidencijalne korisnike.

Huawei svima nudi rešenja koja će umanjiti njihovu zavisnost od tradicionalnih izvora energije i omogućiti im ne samo da prikupljaju, nego i iskoriste obnovljive izvore energije na pravi način i uz minimalne gubitke i povećanu bezbednost".

Izvor: Huawei

PR menadžerka kompanije Huawei u Srbiji, Jovana Tadić, osvrnula se na "novu priču" kineskog giganta, koja postaje sve važnija - zeleni i obnovljivi izvori energije. "Na Huawei štandu videli smo inovativna i vodeća rešenja iz oblasti obnovljivih izvora energije koja mogu da pomognu domaćinstvima i industriji. Svi noviteti biće u nekom trenutku dostupni i kod nas, na tržištu koje se sve aktivnije okreće iskorišćenju obnovljive energije za život, ali i poslovanje".

Kompanija Huawei nastaviće aktivno da ulaže u istraživanje i razvoj u oblasti obnovljivih izvora energije i da zajedno sa partnerima iz celog sveta radi na zelenijem i održivijem iskorišćenju energetskih resursa ma gde to bilo potrebno.

Sve pomenuto se u pravom trenutku poklapa i sa vizijom Srbije, koja se uspostavlja novim zakonima iz oblasti energetike i rudarstva, sa takozvanom "Zelenom Srbijom" u kojoj će do 2040. godine, prema planovima resornih ministarstava, najmanje 40 odsto energije dolaziti iz obnovljivih izvora.

Više detalja i tehničke specifikacije predstavljenih rešenja pronaći ćete na Huawei Solar sajtu, posetite ga!