Amerikanci demontiraju nuklearne rakete da bi ih koristili za proizvodnju struje | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Amerikanci demontiraju nuklearne rakete da bi ih koristili za proizvodnju struje

Autor Miloš B. Jovanović

Proces pretvaranja nuklearnog oružja u nuklerano gorivo odvija se na istom mestu gde je, '40.-ih godina prošlog veka, Robert Openhajmer obogaćivao uranijum za "Projekat Menhetn", odnosno prvu američku nuklearnu bombu

 Rakete_ lanser_ nuklearno oružje _ Foto Shutterstock.jpg Izvor: Shutterstock

Tehnološko doba u kome živimo stalno stvara sve veću potrebu za energijom i njenom proizvodnjom. Zato se širom sveta stalno radi na novim (čistim) izvorima i načinima proizvodnje i skladištenja električne energije (baterije).

Jedan takav projekat, koga je nedavno pokrenulo američko Ministarstvo energetike, za cilj ima da preradom starog, rashodovanog nuklearnog oružja dođe do goriva za reaktore malih modularnih nuklearnih elektrana.

To podrazumeva pretvaranje starog obogaćenog uranijuma iz nukleranih raketa u nisko obogaćeni uranijum visoke koncentracije – skraćeno HALEU (od High-assay Low-enriched Uranium), iz koga će se u elektranama proizvoditi struja.

Sve zbog Rusije

Do prerade starih nukleranih bojevih glava u mirnodopske svrhe došlo se zbog rata u Ukrajini. Naime, glavni dobavljač nuklearnog goriva za projekat HALEU bila je Rusija, pošto se ono u SAD odavno ne proizvodi, piše CNN.

Rusija je 2022. godine izvela agresiju na Ukrajinu, a zbog strogih sankcija koje su joj uvedene i prekida trgovine, u SAD je došlo do manjka goriva za male reaktore.

 Rakete _ bojeve glave _ Foto Shutterstock.jpg Izvor: Shutterstock

A onda se neko setio da rashodovanom nuklearnom oružju nađe novu namenu, rastavi ga i pretopi uranijum u gorivo neophodno nuklearnim centralama.

Konvencionalni nuklearni reaktori velikih elektrana koriste nisko obogaćeni (do 5%) uranijum, dok gorivo za HALEU elektrane ima udeo izotopa uranijuma-235 između 5 i 20 odsto. Visoko obogaćeni uranijum nuklearnih bojevih glava sadrži preko 20 odsto uranijuma.

Gorivo iz Openhajmerovog pogona

Plan Uprave za nuklearnu energiju američkog Ministarstva energetike je da se deo rashodovanog nuklearnog oružja razmontira, nakon čega sledi odvajanje uranijuma na visokim temperaturama.

Visoko obogaćeni uranijum se potom meša sa osiromašenim uranijumom, kako bi se dobila optimalna smeša. Od nje nastaje gorivo koje koriste nuklearne centrale nove generacije.

 Topljenje uranijuma  _ Foto National Nuclear Security Administration.jpg
Topljenje uranijuma
Izvor: National Nuclear Security Administration

Proces pretvaranja bombi u gorivo odvija se u dobro čuvanom pogonu, u Ouk Ridžu u državi Tenesi. Zanimljivo je i to da je na istom mestu, četrdesetih godina prošlog veka, rađeno obogaćivanje uranijuma za čuveni "Projekat Menhetn" Roberta Openhajmera, odnosno pravljenje prve američke nuklearne bombe.

Uranijum se topi na temperaturi od oko 1.370 stepeni Celzijusa, nakon čega se formira u HALEU "brikete", komade slične grumenju uglja koji se pakuju u limenke (slika ispod).

Strogo čuvana tajna

Projekat pretvaranja nukleranih bombi i raketa u gorivo za male elektrane je tek na početku, a problem bi mogli da predstavljaju proizvodni kapaciteti i dostupnost sirovina.

Ministarstvo energetike trenutno je u stanju da proizvede manje od jedne tone goriva godišnje, a SAD zvanično raspolažu sa samo šest tona sirovine koja bi do 2027. godine mogla da se pretvori u HALEU gorivo.

 Uranijum _ HALEU gorivo _ Foto National Nuclear Security Administration.jpg
Uranijumsko HALEU gorivo u briketima
Izvor: National Nuclear Security Administration

A da bi male elektrane mogle da proizvode struju punom snagom, do kraja ove decenije će biti potrebno oko 40 tona takvog goriva.

Nezvanično, SAD raspolažu sa mnogo više obogaćenog uranijuma nego što su potrebe malih elektrana, ali su podaci o tome strogo čuvana tajna, ističe CNN.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:14
OVO JE NAJVEĆA FOTOTERMALNA ELEKTRANA U KINI! Okružena sa 12.000 pokretnih ogledala, a evo šta su joj GLAVNE PREDNOSTI
Izvor: kurir televizija
Izvor: kurir televizija

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA