Britanija je postavila cilj nulte emisije u proizvodnji električne energije do 2035. godine.
Velika Britanija je prvi put proizvela više električne energije pomoću vetra nego pomoću gasa. Tačnije, u prva tri meseca ove godine, čak trećina električne energije dolazila je iz vetroelektrana.
Vetroturbine dale su 32,4 odsto britanse električne energije u prvom tromesečju 2023. godine, dok je gas, odnosno fosilna goriva, bio odgovoran za 31,7 odsto proizvedene struje. Ova istorijska prekretnica je postignuta jer je energija vetra povećana za 3 odsto u poređenju sa prvim kvartalom 2022. godine, dok je udeo gasa pao za 5 odsto.
Ove rezultate objavio je Imperial College iz Londona u svom istraživanju, a National Grid, koji upravlja distributerskom mrežom u Britaniji, takođe je potvrdio da je u aprilu rekordna količina električne energije proizvedena solarnim putem.
Energija vetra se ističe sve više kroz sve važniju ulogu koju će obnovljivi izvori energije imati u godinama koje dolaze. Britanija je postavila cilj nulte emisije u proizvodnji električne energije do 2035. godine.
Prema istraživačima iz Londona, ovako izgleda podela proizvodnje električne energije u Velikoj Britaniji:
- Vetar - 32,4%
- Gas, fosilna goriva - 31,7%
- Uvoz - 12,6%
- Biomasa - 5,7%
- Solarna energija - 2,3%
- Hidroelektrane - 1,5%
- Ugalj - 1,3%
Podsetimo, prošle godine je u Velikoj Britaniji puštena u rad najveća vetroelektrana na vodi, Hornsea 2, što je u velikoj meri pridonelo istorijskom odnosu u proizvodnji struje.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.