Zvuči neverovatno: OpenAI pred bankrotom, kraj godine presudan? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zvuči neverovatno: OpenAI pred bankrotom, kraj godine presudan?

Operativni troškovi OpenAI-ja za održavanje ChatGPT-ja procenjuju se na 700.000 dolara dnevno, ali se očekuje da će još više rasti, pa bi ta organizacija do kraja godine mogla da izgubi oko sedam milijardi dolara

 ChatGPT, Open AI, četbot Izvor: Pixabay

Američka istraživačka organizacija OpenAI, napoznatija po svom popularnom AI chatbot-u – ChatGPT, nalazi se pred mogućim gubitkom od gotovo pet milijardi dolara.

To bi jednog od glavnih globalnih igrača na polju veštačke inteligencije, do kraja ove 2024. godine, moglo da dovede na ivicu bankrota, uz mogućnost da ostane bez novca i u narednih godinu dana.

Operativni troškovi OpenAI-ja na dnevnom nivou, koji pretežno odlaze na održavanje ChatGPT-ja, se procenjuju na 700.000 dolara, ali se očekuje da će još više rasti kako ovaj jezički model (LLM) bude postajao sve napredniji.

OpenAI će, kako se predviđa, u 2024. godini potrošiti još oko sedam milijardi dolara na obuku AI modela i još dodatnih 1,5 milijardu na nova radna mesta. Ti ogromni iznosi daleko premašuju predviđene troškove njihovih konkurenata, navodi The Information.

Sa duge strane, kada je o prihodima reč, OpenAI na ChatGPT-ju zarađuje oko dve milijardi dolara godišnje i još milijardu od naplate pretplata za pristup svom LLM-u, a to nije dovoljno da se pokriju svi operativni troškovi.

OpenAI, čija se vrednost trenutno procenjuje na 80 milijardi dolara, do sada je prošao kroz sedam ciklusa finansiranja, tokom kojih je od investitora prikupio više od 11 milijardi dolara.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:44
ChatGPT
Izvor: MONDO/ Mirela Ljumić
Izvor: MONDO/ Mirela Ljumić

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mrčela

Pa, šta je pričao Mrčela? Jesam li govorio da je to samo naišao trend, kao što je bilo i za nano tehnologiju? Jesam. Jesam li govorio zato što je "propao" cloud, da je AI prebačen na cloud? Jesam. Jesam li pričao da "cloud" nije održiv i da je preskup? Jesam. Jesam li ja vidovit? Nisam., samo sam pratio dešavanja. Od kad ja pamtim, na svakih 15ak godina izlazi nešto na čemu treba neko da uzme pare. Prvo je bilo nano tehnologija, pa se izraz nano koristilo za sve, čak su postojale i čarape sa nano vlaknima. Taj trend je prošao, a nema nano robota. Posle je došao "cloud i serverless", pa su tu uzete pare, najviše proizvođaći hardvera i Amazon, pa i to lagano propada. Posle je došao cripto mining pa su i tu oprane ogromne pare pa je i to propalo. Sada je došao "AI", predstavio se kao čudo, a tealno ništa i to sada propada. Dakle nisam ja vidovit samo pratim tragove. "AI" još nije završio, tek trebaju proizvođači hardvera da uzmu ogromne pare, ali polako izlazi na videlo. Ono što sam baš zapazio jeste da je Nvidia najviše forsirala crypto, a sada najviše forsiraju "ai" jer prave hardver za tu "namenu". Da li je slučajno da je Nvidia najviše zaradila i da je upravo od tada postala najvrednija kompanija? Jeste, jeste, slučajno je.

Darko

@Mrčela To sve postaje nerentabilno da bi te projekte preuzela američka vojska. Zvanično nema nano robota a nezvanično? Mislim da ćemo uskoro videti efekte nano robota kad budu naprasno počeli da umiru neprijatelji Amerike. Videćemo i efekat veštačke inteligencije kad se pojave autonomna oružja kojima neće niko upravljati.

Mrcela

@Mrčela @Darko, to je neki stil poput "oni su medju nama"? Ne razumem ti se ja u to. Ja sam vise za ove stvari sto mogu trenutno da vidim ili sto mogu da vidm na neku vremensku distancu, ali mora mi imati dokazivu, logicnu podlogu. Kod mene ne prolazi ono: nakon vise stotina, milijadri godina, pa 5 eona kasnije isplivala je riba iz suvog jezera... Razumes sta hocu da kazem.