Tajvan i SAD žele da učine TSMC beskorisnim u slučaju kineske invazije | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tajvan i SAD žele da učine TSMC beskorisnim u slučaju kineske invazije

Autor Ilija Baošić

Generalni direktor tajvanskog Biroa za nacionalnu bezbezdnost smatra da Kina može da se "dočepa zlatne koke, ali ne i da snese zlatna jaja".

 SAD, Holandija i Japan ograničavaju Kini pristup EUV tehnologiji Izvor: Unsplash

Rastuće tenzije između Kine i SAD stavile su u središte pažnje Tajvan i šta bi se desilo sa kompanijom TSMC, najvećim svetskim proizvođačem poluprovodnika, u slučaju invazije.

Čen Ming-Tong, generalni direktor tajvanskog Biroa za nacionalnu bezbednost, rekao je zakonodavcima da oslanjanje kompanije TSMC na kompanije i zalihe iz drugih zemalja znači da bi njihove fabrike bile beskorisne Kinezima ukoliko zauzmu Tajvan.

"TSMC treba da integriše globalne elemente pre proizvodnje vrhunskih čipova. Bez komponenti ili opreme kao što je ASML oprema za litografiju, bez ikakvih ključnih komponenti, nema načina da TSMC može da nastavi svoju proizvodnju". kaže Čen.

Bajdenova administracija navodno pravi više planova u slučaju kineske invazije na Tajvan zbog posledica kakvih takav događaj može imati na svetsku ponudu čipova. Đina Raimondo, ministarka trgovina SAD, upozorila je da će se SAD suočiti sa "dubokom i trenutnom recesijom" ako ikada budu odsečene od tajvanske industrije proizvodnje čipova.

SAD sada razmatra evakuaciju TSMC inženjera u slučaju invazije, za koju je američki Savet za nacionalnu bezbednost procenio da će uticati na svetsku ekonomiju sa više od bilion dolara. Bivši američki zvaničnici su predložili da se Kini jasno stavi do znanja da će postrojenja kompanije TSMC biti uništena od strane SAD ako dođe do napada, čime bi se sprečilo da ova kompanija padne u njihove ruke.

Na pitanje o izgledima da Kina preuzme TSMC, Čen je rekao: "Kada bi bolje razumeli TSMC ekosistem, shvatili bi da to nije tako jednostavno kao što misle. Čak i da se Kina dočepa zlatne koke, ona neće moći da snese zlatna jaja".

Ovo nije prvi put da se razmatra mogućnost da Kina preuzme TSMC, ali ovakav scenario je postao veoma realan, pogotovo nakon sve jačih sankcija koje SAD uvode Kini, posebno u oblasti visokih tehnologija.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ZéM

Ovo samo navodi na to da će Kina pre napada ubaciti zovoljno ljudi na Tajvan dabzaštite eventualno uništenje fabrike.

Критичар критичар

Развој иде напред па иде и ван "великих мозгова и система". Незапажено је прошло успешно покретање линукса на микроконтролеру а не микропроцесору. Чип који кошта 0.80-1.25$ је покренуо ОС, слику је генерисао други чип из плејера 1080п у 30фпс и ето. За пар долара рачунар за основне потребе. То, што велики гурају развој у скупом правцу је само због њиховог профита и ничега другог. Хвала на простору за исказано мишљење.

Logikčno

Па то је бар јасно. Кина неће напасти Тајван под овим САД санкцијама, али под условом да јој Тајван ипак испоручује 'илегално' неку коликчину потребних чипова или већ шта. Ако тога нема нема разлога да га не заузму.