Ekscentrični tehnološki magnat Džon Mekafi okončao je svoj život nakon što su španske vlasti dozvolile izručenje SAD povodom optužbi za neplaćanje poreza.
Džon Mekafi je uhapšen na aerodromu u Barseloni u oktobru 2020. godine kada je trebao da se ukrca na let za Istambul i od tad je bio u zatvoru u Barseloni, očekujući saslušanje i odluku o izručenju SAD. Matična zemlja je teretila ovog sedamdesetpetogodišnjaka za utaju poreza i neprijavljivanje prihoda od kriptovaluta, oblasti u kojoj je Mekafi bio veoma aktivan u poslednjih nekoliko godina.
Život na ivici
Svetsku slavu Mekafi je stekao još osamdesetih čuvenim antivirus softverom koji i dalje nosi njegovo ime – McAfee. Nakon što je devedesetih prodao najveći deo vlasništva nad antivirusnim softverom Mekafi se okrenuo kriptovalutama, koje su mu, prema njegovim izjavama, donosile fin prihod. Ono što se promenilo je njegov način života koji je postao ekstreman u svakom smislu, pa je čak bio osumnjičen za ubistvo svog komšije 2012. godine. Policija ga je tražila i nakon što su u njegovoj kući pronašli ogromnu količinu oružja i ustanovili da je živeo sa sedamnaestogodišnjom devojkom, nakon čega je nestao na mesec dana, da bi do danas nekoliko puta bio uhapšen pod raznim optužbama poput nošenja oružja velikog kalibra i vožnjom pod uticajem nedozvoljenih supstanci.
Njegovo poslovanje u svetu kriptovaluta takođe mu je pravilo probleme jer je pre nekoliko meseci, pored optužbi za utaju poreza Mekafi optužen za pump-and-dump šemu sa kriptovalutama u kojima je prevario investitore za oko 13 miliona dolara. Pump-and-dump (kupi pa prodaj) šema je jedna od najpopularnijih i sastoji se od kupovine velike količine neke manje poznate kriptovalute, njene promocije i podizanja cene manjim kupovinama i onda naglom prodajom kada kriptovaluta dostigne određenu vrednost.
Mekafi je koristio svoj uticaj na društvenim mrežama na kojima je imao veliki broj pratilaca kako bi promovisao razne kriptovalute, uglavnom zarad pomenutih šema ili lične koristi. U svom poslednjem tvitu, 16. juna Mekafi je napisao da SAD veruju da on ima skrivene kriptovalute. Ali nažalost, one su nestale među njegovim poznanicima, dok je ostala njegova imovina zaplenjena, a prijatelji nestali usled straha od povezivanja sa njim. Na kraju je dodao: Nemam ništa. Ne žalim ni za čim.
The US believes I have hidden crypto. I wish I did but it has dissolved through the many hands of Team McAfee (your belief is not required), and my remaining assets are all seized. My friends evaporated through fear of association.
— John McAfee (@officialmcafee) June 16, 2021
I have nothing.
Yet, I regret nothing.
Mekafi je čak dvaput probao da se kandiduje za predsednika SAD kao član Libertarijanske partije. U jednom intervjuu za BBC priznao je da nikada nije koristio svoj, niti bilo koji drugi antivirusni softver na svojim računarima, već da je stalno menjao svoju IP adresu i izbegavao sajtove na kojima bi mogao da pokupi viruse. Iako već skoro dvadeset godina nema nikakvih dodira sa kompanijom koja nosi njegovo ime Mekafi je u jednom trenutku napravio video u kojem na komičan način objašnjava korisnicima kako da deinstaliraju McAfee antivirusni softver.
Neshvaćeni vizionar
Niko ne spori da je Mekafi bio vizionar, ali isto tako je imao temperament koji mu nikada nije dozvolio da se uklopi u poslovni svet i napravi veliki uspeh. Ta njegova narav mu je, s druge strane donela veliki broj pratilaca na društvenim mrežama, ali i velikih problema sa zakonom.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.