Pitali smo stručnjaka: Zašto kasni uvođenje 5G mreže, šta time propuštamo i šta kaže na tvrdnje da 5G ugrožava zdravlje? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pitali smo stručnjaka: Zašto kasni uvođenje 5G mreže, šta time propuštamo i šta kaže na tvrdnje da 5G ugrožava zdravlje?

Autor Miloš B. Jovanović

Evropa mora da ubrza uvođenje 5G mreža kako ne bi izgubila konkurentnost. Indija ubrzano uvodi i primenjuje 5G, pa bi uskoro mogla da postane globalni centar za razvoj 5G aplikacija, ističe Silvana Apicella u razgovru za SmartLife

 Silvana Apicella, Head of 5G Evolution – Ericsson Europe and Latin America _ Foto Privatna arhiva.jpg Izvor: Privatna arhiva

Na 31. Telekomunikacionom forumu TELFOR, nedavno održanom u Beogradu, jedan od uvodnih govornika bila je Silvana Apicella, sručnjak za razvoj mobilnih mreža i primenu 5G tehnologiju, iz kompanije Ericsson.

Gospođa Apicella, Šef strateškog razvoja mreža za Južnu Evropu i "vozač 5G evolucije" (njena druga titula glasi – 5G Network Evolution Driver, Market Area Europe and Latin America), na otvaranju TELFOR-a je govorila o 5G mrežama kao novoj paradigmi za razvoj i unapređenje ne samo načina na koji, pomoću savremenih tehnologija, komuniciramo, već i unapređenja svih drugih sfera i aspekata života u kojima 5G može naći primenu.

Gostovanje svetskog eksperta za 5G u Beogradu SmartLife je iskoristio kao priliku da iz prve ruke saznamo koje su to ključne prednosti koje nam 5G tehnologija donosi i kakve sve koristi možemo imati od nje, ali i koliko ima istine u kontroverznim pričama koje se 5G mreže bave od praktično od njihovog nastanka.

Koji su najveći izazovi za 5G tehnologiju, u ovom trenutku, a šta su najveće mogućnosti koje ona može da pruži korisnicima?

"Četiri godine od početka uvođenja 5G tehnologije, Evropa zaostaje za drugim regionima sveta kao što su Sjedinjene Američke Države, Kina i Južna Koreja. S druge strane, neke evropske zemlje, uključujući Švajcarsku, Veliku Britaniju, Španiju i Italiju, bile su među prvima na svetu koje su uvele komercijalne 5G usluge još 2019. godine."

"Međutim, u početku su uvedene nesamostalne 5G mreže, pošto su one operatorima omogućavale da iskoriste postojeću mrežnu opremu umesto da postavljaju kompletnu novu (end-to-end) 5G mrežu. Te 5G mreže su fokusirane na unapređenje širokopojasnog mobilnog pristupa u cilju povećanja kapaciteta i smanjenja troškova. Ali, na kraju, korisnici jedva da primećuju neku značajniju razliku."

"Istinski inovativna upotreba 5G tehnologije, pogotovo u oblasti digitalizacije industrije, koja zahteva konstantno nisku latenciju i veću pouzdanost, biće izvodljiva samo uz samostalne i jezgrene 5G mreže (5G Core), što sada počinje da se dešava. Odložena dostupnost novih 5G tehnologija i usluga i njihove visoke cene značajno doprinose njihovom sporom uvođenju i širenju i dovode do gubitka novih radnih mesta u budućnosti."

 Mreža _ umrežavanje _ internet, _ 5G _ Foto Pixabay (2).jpg Izvor: Pixabay

Pored finansijskih problema, koji su to glavni izazovi koji stoje na putu uvođenja 5G mreže? Kada možemo da očekujemo širu primenu 5G tehnologije u Evropi?

"Evropa mora da pronađe načine da ubrza uvođenje 5G mreža kako ne bi izgubila konkurentnost. Povrat kapitala je za evropske operatore manji od troškova kapitala. Smatram da Evropa treba da izmeni regulativu koja se odnosi na operatore, kao i politiku frekvencija, istovremeno omogućavajući konsolidaciju industrije."

"Indija nije prva zemlja koja je uvela 5G, ali ga ubrzano uvodi i primenjuje. Očekuje se da u budućnosti postane globalni centar za razvoj aplikacija zasnovanih na 5G tehnologiji, kao što su SAD bile ekonoski centar 4G aplikacija. Ako Evropa želi da se pozicionira kao jedan od glavnih igrača u tom svetu, potrebna je korenita promena strategije uvođenja 5G tehnologija."

Uvođenje 5G mreža od samog početka prate razne, sa stanovišta tehnologije uglavnom neosnovane, priče i teorije zavere. Koliko one predstavljaju prepreku širenju, bržoj primeni i većoj upotrebi 5G tehnologije?

"Kao što je to sa svakom novom tehnologijom i prethodnim mobilnim generacijama (4G, 3G, 2G) bilo slučaj, i 5G mreža je izazvala dosta pitanja i nedoumica. A zabluda koju treba razbiti je uticaj 5G mreže na zdravlje ljudi. U proteklih 50 godina sproveden je veliki broj istraživanja o uticaju radio-talasa na zdravlje. Na osnovu njih definisane su smernice i standardi o izloženosti ljudi. Svetska zdravstvena organizacija i druge ekspertske grupe su zaključile da naučni dokazi ne ukazuju ni na kakav uticaj po zdravlje ljudi, koji je u vezi sa radio-talasima iz mobilnih telefona i baznih stanica."

"U skorije vreme, zdravstvene vlasti u nekoliko evropskih zemalja, kao i Evropska komisija i državne javne zdravstvene agencije su zaključile da 5G frekvencije ne predstavljaju zdravstveni rizik pošto se drže ispod trenutno važećih limita."

"U zemljama u kojima su se lažni mitovi o 5G tehnologiji proširili, uključujući tu onaj koji dovodi u vezu 5G mreže i pandemiju kovida 19, stvari su se postepeno vratile u normalu zahvaljujući kampanjama detaljnog informisanja stanovništva koje su sprovele zdravstvene organizacije, vlasti i druge institucije."

 Antene _ 5G mreža _ Foto Pixabay.jpg Izvor: Pixabay

Ko će imati više koristi od uvođenja 5G mreža i potpune primene 5G tehnologije – kompanije ili privatni korisnici? Koje su najveće prednosti u finansijskom, a koje u tehnološkom smislu?

"5G je platforma koja ima potencijal da bude kamen temeljac ekonomskog oporavka. 5G i Internet stvari (Internet of things – IoT) suštinski će transformisati cele sektore privrede kao što su rudarstvo, proizvodnja i logistika i omogućiti milijardama uređaja da se povezuju, komuniciraju, obrađuju i analiziraju podatke kao nikada ranije."

"Tri najznačajnija načina na koje će 5G doprineti industrijskom napretku su: omogućavanje bržih i efikasnijih provera putem prediktivnih podataka, poboljšanje operativne efikasnosti i unapređenje bezbednosti na radnom mestu i bezbednosti zaposlenih. 5G mreže takođe pružaju fleksibilnost i bezbednost neophodne onda kada su vreme za obavljanje nekog zadataka, i sam zadatak, od ključnog značaja. U tom kontekstu, 5G omogućava unapređenja javne bezbednosti i zdravstva na najsavremeniji način, kao što je brže pružanje hitne pomoći i unapređena briga o pacijentima na daljinu."

"Izveštaji predviđaju da će doprinos 5G tehnologije globalnoj ekonomiji 2030. godine premašiti 950 milijardi dolara, kao i da bi ona mogla da ostvari 13,2 biliona dolara globalne ekonomske vrednosti do 2035. godine. To bi istovremeno dovelo do otvaranja 22,3 miliona novih radnih mesta samo u globalnom lancu vrednosti 5G mreža. Unapređena konektivnost može da uveća globalni BDP za 1,2 do dve milijarde dolara i to u samo četiri sektora: zdravstvu, proizvodnji, mobilnosti i maloprodaji."

Gde je tu "običan korisnik" interneta i mobilnih tehnologija i šta on ima od svega?

"5G će korisnicima obezbediti kvalitet usluge mobilne širokopojasne konekcije i pored toga što će se mobilni saobraćaj između 2023. i 2029. godine uvećati 3,5 puta. Takođe će doneti bolje iskustvo, kao što je vreme pristupa sadržaju i kvalitet video striminga, fiksni bežični pristup (Fixed Wireless Access – FWA) i gejming iz klauda (Cloud gaming). U mnogim slučajevima, fiksni bežični pristup će, tamo gde je to moguće, obezbediti 5G konektivnost i brz pristup slično kao što je to sa optičkim kablovima bio sličaj. Naša procena je da će do 2028. godine biti 300 miliona FWA pretplatnika širom sveta."

 Mreža _ umrežavanje _ internet _ 5G _ Foto Pixabay.jpg Izvor: Pixabay

"I na kraju, 5G će poboljšati imersivno iskustvo konzumiranja medija, uključujući tu i virtuelnu stvarnost (VR) i gejming, zatim auto sektor i mobilnost, kao i obrazovanje. Suština je u povezivanju stvari na svakom mestu – pouzdano i bez kašnjenja, kako bi ljudi mogli da procenjuju, razumeju i upravljaju stvarima u realnom vremenu."

"Cloud gaming je za korisnike možda najočigledniji primer prednosti 5G mreže, jer koristi njene glavne karakteristike – veliku propusnu moć i nisku latenciju. Uz visoku propusnu moć i ultra-nisko kašnjenje signala 5G mreže, nikada nismo bili bliži istinski imersivnom mobilnom iskustvu, uz besprekorne mogućnosti primene virtuelne (VR) i proširene stvranosti (Augmented Reality – AR), bez ikakvog kašnjenja i bez kablova. Napredne karakteristike 5G mreža u kombinaciji sa kvalitetom API servisa na zahtev (QoD) će biti ključne za uvođenje klaud gejminga u pokretu", istakla je Silvana Apicella u razgovoru za SmartLife.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:50
IZAZOVI 5G MREŽE
Izvor: Kurir teleivizija
Izvor: Kurir teleivizija

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 2

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jasam

Naravno, gradjani koji ne zive u BG, NS, NI mogu da ocekuju najranije za 2 godine, posto ce 3 velika grada dobiti u I godini, a tek posle toga c epolako poceti ostali gradovi da dobijaju. Ovo je u zvanicnom dokumentu za strategiju razvoja 5G. I onda zasto svi odlaze u BG. 6g ce biti uveden dok 50% gradjana Srbije nece ni osetiti 5G. A pre korone je trebala biti odrzana aukcija i odlozena kao zbog korone, a sad se odugovlaci, znamo zbog koga.

Jednostavno

@Jasam 1) Obećali smo Amerima da nećemo koristiti kinesku 5G infrastrukturu, koja je (bila) dostupnija i jeftinija, i tada smo ugasili i onu jednu, testnu 5G ćeliju koju smo imali. 2) Operateri su se kartelizovali. Korisnici se vrte u krug između tri opcije, u zavisnosti od neke sitne pogodnosti, no kod kog god da si, kad dođe vreme za produženje ugovora, saznaš da tvoja stara tarifa više nije u ponudi, ali sada imaju "novu, vrlo sličnu i samo malo skuplju". U takvoj situaciji, svi oni lepo posluju i niko nije u opasnosti da izgubi korisnike, i onda nema podsticaja ni da se uvode nove tehnologije i usluge, jer je to samo trošak.