Da li nas pametni telefoni prisluškuju: Stručnjak objasnio zašto nam izlaze reklame o temama o kojima smo razgovarali! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li nas pametni telefoni prisluškuju: Stručnjak objasnio zašto nam izlaze reklame o temama o kojima smo razgovarali!

Autor Ilija Baošić

Pametni telefoni ne smeju da nas prisluškuju. Kako se onda iznova i iznova dešava da nam po internetu izlaze reklame baš u vezi onoga o čemu smo pričali sa prijateljima?

 Pametni telefon prisluškivanje Izvor: Shutterstock

Uprkos tome što vlasnici različitih internet platformi i društvenih mreža tvrde da brinu o našoj privatnosti, mnogi od nas su imali priliku da svojim očima vide "slučajnosti" koje nas navode da posumnjamo u tačnost tih tvrdnji. Jedna od tih slučajnosti je pojava reklama koja je usko povezana sa temama o kojima smo diskutovali sa nama bliskim ljudima.

Zašto se ovo dešava bila je tema Jutarnjeg programa na RTS-u, a gost, IT konsultant Vojislav Rodić, je gledaocima dao odgovor na pitanje koje često postavljamo - da li nas pametni telefoni prisluškuju.

Da li nas pametni telefoni prisluškuju u marketinške svrhe?

 Telefon prisluškivanje Izvor: Shutterstock

Prisluškivati korisnike pametnih telefona je moguće, ali ne i legalno, pa Rodić smatra da velike kompanije to ne čine u marketinške svrhe, već da su reklame posledica našeg digitalnog ponaša i korišćenja platformi.

"Šta ste gledali, koliko dugo ste gledali. Da li ste lajkovali, da li ste podelili sa nekim, da li ste komentarisali, da li ste podelili sa komentarom. Sve se to gradira po tome gde se nalazite, što je takođe bitno. Telefoni moraju da beleže lokaciju kako bi naš mobilni operater uopšte mogao da nam pruži uslugu", kaže Rodić.

 Vladimir Rodić Izvor: RTS

Da nas reklame ciljaju primetimo tek kada nam budu servirane, ali treba imati u vidu da smo i pre razgovora o određenoj temi verovatno već o njoj razmišljali. Možda smo nešto gledali na mreži ili lajkovali određene objave, a da smo to smetnuli s uma. Međutim, čak i da nismo, veoma je moguće da ljudi u našoj blizini jesu.

"Pošto se nalazimo na istoj lokaciji, algoritam vlasnika internet platforme kaže, čekaj, ovi su zajedno, ovi su prijatelji, vrlo je verovatno da će i ovom drugom biti zanimljivo ono što je ovom prvom što je on već tražio", objašnjava Rodić.

Možda nas ne prisluškuju, ali nas aktivno slušaju

 Društvene mreže na pametnom telefonu Izvor: Shutterstock / Primakov

U eri kada ni sve mere zaštite nisu dovoljne da blokiraju pristup onima koji zaista žele da "upadnu" u naš telefon, prisluškivanje deluje kao dečja igra. Na tržištu je pregršt aplikacija koje nude tu funkcionalnost, a agencije koje pružaju takve usluge vrlo često rade sa državnom organima.

Zato je bitno napraviti razliku između špijuniranja pojedinaca ili grupa i masovnog nadzora kojem smo svi izloženi.

Kada se radi o digitalnim agencijama, one prate naše sveukupno ponašanje preko kukija (kolačića) – malih digitalnih zapisa koji nas prate ne samo kada smo na nekoj društvenoj mreži, već i kada bilo šta drugo radimo ili ne radimo, ali je telefon uz nas i krećemo se.

"I to je već dovoljno. Njihovo aktivno slušanje je u stvari kvalitativna analiza svega onoga što radite. Znači, angažovala vas je neka agencija koja reklamira neki proizvod, promoviše ga, ima puno komentara, ali kakvi su? Da li su pozitivni ili negativni? Ili su nešto između? Znači, aktivno slušanje je u stvari analiza kvaliteta vaše pojave na tržištu“, tvrdi Rodić.

Postoji li način da se zaštitimo od aktivnog slušanja telefona?

 Zaštita na telefonu Izvor: Shutterstock

Najjednostavnije rešenje kako da limitirate koji podaci vam izmiču jeste da kontrolišete koje aplikacije imate u telefonu i šta im je dozvoljeno.

Apple je 2021. godine u verziji operativnog sistema 14 uveo da je za sve aplikacije podrazumevano podešavanje da im je sve zabranjeno. Tako da kada aplikacija koju koristimo traži pristup kameri i mikrofonu, mi odlučujemo da li ćemo da dozvolimo ili ne, da li samo jednom ili stalno dok se koristi aplikacija, navodi Vojislav Radić na kraju gostovanja u Jutarnjem programu.

Ukoliko vas telefon prisluškuje tj. ako zaista neka aplikacija sluša šta govorite ili vas čak snima u pozadini, i Android i iPhone će vas o tome obavestiti tačkicama na ekranu

Ukoliko je to moguće, izbegavajte da prihvatite kolačiće i još važnije - nemojte da se prijavljujete na svoje naloge sa društvenih mreža preko nepouzdanih internet stranica i servisa. Ako baš morate, poželjno je da imate i rezervni mejl kako biste se prijavili ili da koristite privremeni.

Odlična ideja je i da koristite VPN na svojim uređajima, a pojedini internet pregledači već imaju ugrađenu tu opciju! Uz pomoć njega ćete zamaskirati vašu IP adresu i enkriptovati online aktivnost.

Izvor: RTS

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bivši

Ako Velikog Brata zanima, znaće kada ste prvi put slagali mamu. Ali ne brinite. Niste ni malo interesantni. Nikog nije briga šta su vaši favoriti na P...Hub.