Kvalitet bez kabla

BLUETOOTH DOBIJA NAJKVALITETNIJI ZVUK: Sve o novom aptX Lossless standardu za bežične slušalice 

Novi standard deo je Snapdragon Sound tehnologije koja omogućava reprodukciju zvuka bez bilo kakvih gubitaka za Bluetooth slušalice.

Istraživanja su pokazala da je tokom pandemije skoro 60% korisnika više slušalo muziku nego pre, sa naznakama da će se ovaj trend nastaviti u budućnosti. Sa telefonima koji sve manje poseduju 3,5 mm džek, bežične Bluetooth slušalice postaju sve češći izbor većine korisnika.

Brži internet - više mogućnosti

Sa unapređenjem mobilne mreže i većom WiFi pokrivenošću kvalitet internet paketa je u većini slučajeva dovoljno dobar za strimovanje i konzumaciju audio i video materijala visokog kvaliteta. Stoga su sadržaj visokog kvaliteta i zvuk bez gubitaka zbog kompresije (lossless) postali standardna opcija kod većine servisa.

Shodno tome, sve veći broj korisnika želi da iskusi sliku i zvuk visokog kvaliteta, ali im na putu često stoje bežične slušalice koje imaju ograničenja po pitanju kvaliteta zvuka koji mogu da reprodukuju. Kako bi se osigurao kvalitet zvuka potrebno je pobrinuti se za veliki broj prepreka na putu od medija, preko uređaja za reprodukciju (uglavnom telefona) do slušalica i uha korisnika.

Kvalitet zvuka

Čak i najbolji izvor zvuka može da ima probleme kada je konekcija loša, što može izazvati padove kvaliteta i čak prestanak reprodukcije, što utiče na korisničko iskustvo. Sa unapređenjem mobilne mreže na 5G (4G kod nas), povećanjem količine mesečnog protoka u okvirima naših paketa mobilne telefonije, korisnici su dobili pravi skok u pogledu brzine, ali i mogućnosti pametnih telefona.

Standard za kvalitet zvuka je tradicionalno bio CD kvalitet (16-bit, 44,1 kHz), što je do skora bilo neizvodljivo sa tadašnjim kvalitetom interneta i ograničenja po pitanju prostora na uređajima, ukoliko ste hteli zvuk bez gubitaka. Jedna pesma CD kvaliteta je bila oko 50-70 MB i zahtevala je protok od bar 1,44 mb/s za neprekidan strim zvuka. Pa je čak i preuzimanje celih albuma bilo komplikovano zbog ograničenja skladišnog prostora na telefonima.

MP3, AAC i FLAC

Ovakva ograničenja prevaziđena su poznatim MP3 i AAC formatima koji su omogućili značajno manju veličinu fajlova (do 20 puta manje) uz namerno gubljenje jednog dela zvučnog zapisa. Neki elementi svake pesme su namerno bivali eliminisani sa originalnog snimka, praktično uništavajući izvor zvuka zarad manje veličine. Sa druge strane, ovo je značilo da umesto jedne pesme CD kvaliteta sada možete staviti ceo album omiljene grupe. MP3 i AAC formati najčešće su odsecali one najniže tonove, pa su ljubitelji muzike i oni sa kvalitetnijom opremom insistirali na FLAC formatu, koji je garantovao da je zvuk isti kao original, bez bilo kakvih gubitaka. Nažalost ni FLAC ni ALAC (Apple verzija FLAC formata) nisu podržani preko Bluetooth veze.

Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Razumevanje kvaliteta

Iako su MP3 i AAC odlični formati kada je veličina fajlova u pitanju, kvalitet ovde prilično trpi, pa je potrebno da razumete koliko kvaliteta je žrtvovano. Za to nam je već potrebno malo tehnikalija.

CD kvalitet zvuka se označava sa 16-bita, 44,1 kHz. Prvi broj je bit depth, dubina zvuka, pa je 16-bitna rezolucija u stvari količina “detalja” zvuka, dok 44,1 kHz označava broj snimljenih zvukova u sekundisampling rate. U našem slučaju 44,1 kHz znači da ima 44.100 audio delova u svakoj sekundi u tačnom razmaku od 1/44.100 sekunde između njih.

Rezolucija i frekvencija

Prosto rečeno rezolucija je broj bitova informacija u svakom snimljenom zvuku, dok drugi broj označava broj puta koliko je zvuk snimljen u svakoj sekundi. Ukoliko želite jednostavnije da shvatite kvalitet zvuka možda vam je lakše da o prvom broju razmišljate kao o rezoluciji, a o drugom kao frekvenciji. Sa povećanjem svakog ova dva broja povećava se i kvalitet zvuka.

Ova dva broja su jako bitna da bi se dobila vrednost koja se naziva bitrate, kojim se najčešće meri kvalitet zvuka. Bitrate se dobija množenjem prvog i drugog broja – rezolucije i frekvencije, a onda i množenjem sa brojem kanala. Mono zvuk ima jedan kanal, stereo dva (levi i desni), dok 5.1 zvuk ima 6 kanala. Sada konačno možemo da kažemo da znamo da je CD kvalitet zvuka od 1.411 Kb/s jednak 16-bitnoj rezoluciji pomnoženom sa 44,1 kHz frekvencijom i dva kanala.

16x44,1x2=1.411 Kb/s.

Sa povećanjem kvaliteta (bitrate) možete računati na realističniji i bogatiji zvuk audio zapisa, sa više detalja i dinamičkog raspona zvuka - više basa, visokih tonova i nijansi u snimku.

Vizuelna reprezentacija zvuka
Izvor: SmartLife / Snapdragon

SD, CD, HD i visoki kvalitet

Kako smo utvrdili da CD kvalitet ima bitrate od 1.411 Kb/s, treba da znamo i da HD zvuk ima 24-bitni zvuk sa frekvencijom od 48 kHz, odnosno bitrate od 2.304 Kb/s, dok zvuk visokog kvaliteta počinje sa 24 bita i 96 kHz, tj. 4.608 Kb/s (Spotify) i ide do 24 bita u 192 kHz, odnosno 9.216 Kb/s (Amazon Music Ultra HD).

Nasuprot njima, SD kvalitet MP3 i AAC formata je ograničen na maksimalni bitrate od 320 Kb/s, a često i manje, kako bi veličina fajla bila što manja i mogla da što manje optereti prenos podataka. Ako u perspektivu stavite SD kvalitet od 320 Kb/s sa CD kvalitetom od 1.411 Kb/s, zvukom visokog kvaliteta od 4.608 Kb/s i 9.216 Kb/s, jasno je koji je odnos kvaliteta zvuka koji propuštate ukoliko ste navikli da slušate MP3, posebno na kvalitetnim slušalicama.

Naravno, podsećamo da svaki put kada se konvertuje zvuk u drugi format manjeg kvaliteta, proces je nepovratan i deo koji je eliminisan se ne može povratiti.

Kako iskoristiti kvalitetniji zvuk na bežičnim slušalicama?

Sa porastom brzine prenosa podataka i većeg skladišnog prostora na telefonu, zvuk visokog kvaliteta je postao sve bitniji, ali su bežične slušalice kamen spoticanja u procesu reprodukcije. Interni kodek i ograničenje protoka učinili su reprodukciju na ovim slušalicama nemogućim za zvuk visokog kvaliteta. Do pre neki dan.

Snapdragon Sound korisni potpuno novi aptX adaptivni kodek koji kroz Bluetooth može da isporuči 24-bitni zvuk u 96 kHz, sa dinamičnim bitrate i bogatijim audio iskustvom. Qualcomm je najavio podršku za aptX adaptivno skaliranje zvuka kao način da se preko Bluetooth slušalica kroz Snapdragon Sound isporuči zvuk bez gubitaka kvaliteta.

Qualcomm Snapdragon Sound logo
Izvor: MONDO / Qualcomm

aptX Lossless

Novu tehnologiju Qualcomm zove aptX Lossless i kako ime naglašava u pitanju je strim visokokvalitetnog zvuka preko Bluetooth slušalica koje podržavaju ovu tehnologiju.

Nova tehnologija funkcioniše tako što pametno strimuje zvuk u zavisnosti od raspoložive konekcije. Konekcija može da ide do CD kvaliteta (16-bit, 44,1 kHz), ali najčešće strimuje oko 1 Mb/s, ali ako konekcija nije dovoljno dobra, ili je loš kvalitet audio snimka, kvalitet se može spustiti do 140 Kb/s.

Suštinski, aptX Lossless je ekstenzija aptX Adaptive tehnologije koju je Qualcomm predstavio u martu ove godine. Prve slušalice koje podržavaju novu tehnologiju očekuju se krajem ove godine, pa ukoliko imate telefon sa Snapdragon čipsetom, a planirate da kupite nove slušalice, topla je preporuka da još malo sačekate i uživate u muzici i filmovima u pravom smislu te reči.