Baterije nove generacije | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Baterije nove generacije

Baterije bi uskoro mogle da vas obaveste kada je vreme da ih zamenite.

  Izvor: MONDO portal.
 Nove vrste Li-Po i Li-Ion baterija za telefone i mobilne uređaje.
Nove vrste Li-Po i Li-Ion baterija za telefone i mobilne uređaje.
Izvor: MONDO portal.

Litijumske baterije nalaze se u velikom broju uređaja. Od satova, pametnih telefona i tableta do vozila pa čak i kuća. Pokazale su se kao odličan izvor energije koji je takođe i efikasan, ali, s vremena na vreme možete čuti kako su se neke i zapalile. Ovo je veoma loše kada su u pitanju telefoni koje nosimo sa sobom svakodnevno, i držimo ih stalno blizu sebe. Naravno, ne dešava tako često, ali treba obratiti pažnju i raditi na njihovom usavršavanju.

Naučnici su otkrili način kako da litijumske baterije učine još sigurnijim u budućnosti. Ono što je više važno, pomoći će industriji da ubrza razvoj litijum-sumpor i litijum-vazduh baterija, za koje se kaže da će moći da drže enrgiju 10 puta duže po težini. Zamislite samo bilo koji telefon kome baterija može da potraje 10 puta duže nego sada. Govorimo o bateriji koja može da potraje i više od nedelju dana nakon samo jednog punjenja. Zvuči veoma obećavajuće.

Postoji jedan problem kako trenutno litijumske baterije funkcionišu. Ovo je možda i razlog zašto dolazi do njihovog samozapaljivanja.

Litijumske baterije vremenom propadaju. Kada se elektroda ošteti, „prsti“ litijuma se formiraju na njenoj površini. Oni onda mogu da prodru kroz zaštitni separator koji čini drugu polovinu baterije bezbednom. Kada dendriti, tj. „prsti“ dopru do druge polovine, dolazi do pregrevanja pa čak i vatre.

Ne zvuči baš zabano, jel da? Postoji način kako da se naprave pametne baterije, koje će detektovati dendrite kada pokušaju da prodru u drugu polovinu, kako bi upozorile korisnika da zameni bateriju, ali ovo donekle više deluje kao neka bezbednosna opcija.

Dodavanjem nekoliko hemikalija za koje je retko ko od nas čuo da postoje, istraživači će moći da zaustave dendrite u baterijama nakon dužeg korišćenja. Umesto dugih, tankih „prstiju“ koji mogu da prodru kroz separator, ove baterije će biti šire, okruglih naslaga koje nisu toliko opasne.

Metod takođe pruža baterijama mnogo bolje performanse na duže staze. Testovi pokazuju da baterije koje su prešle 150 ciklusa punjenja pokazuju znakove degradacije. Dodavanje ove dve hemikalije, baterije bi bile u stanju da se pune oko 300 puta/ciklusa, i da zadrže efikasnost na velikom nivou. Ne samo da je ovaj način bezbedniji, nego čini da beterije budu mnogo bolje.

Ovo može doneti odlične promene kada su pametni telefoni i tableti u pitanju, ali moramo gledati dalje od toga. Razmislite, danas retko koji telefon dolazi sa baterijom koja može lako da se zameni, jednostavno nisu namenjeni da ih zadržimo sve dok baterija ne oslabi, illi se pokvari u potpunosti. Ako i zadržite uređaj, nećete moći tako lako da zamenite bateriju.

Ne funkcionišu svi uređaji tako, doduše. Neke proizvode moramo da zadržimo duže, kao što su električni automobili ili kućne baterije. Ne bismo želeli da se zapale nakon određenog vremena, prenosi Android Authority.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebooku,Twitteru i Instagramu.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA