Ericsson connected print je koncept kojim ćemo u budućnosti dodirom dolaziti do informacija.
Pre dvadesetak godina počeli smo da učimo kako jednostavnim klikom na link možemo da otvorimo novi svet informacija, proširimo svoja znanja, pronađemo video igru ili muziku.
Ericsson u svojim istraživanjima Umreženog društva ide korak dalje - otvara mogućnost surfovanja u realnom svetu koristeći dodir i naše telo kao medijum za prenos. Time se otvaraju nove mogućnost mobilnog interneta i clouda u svetu u kojem će sve imati konekciju.
Connected print je Ericssonov koncept, koji pokazuje kako sa različitih predmeta, putem odštampanih senzora, možemo dobiti informacije i koristeći ljudsko telo, kao provodnik, prebaciti ih na pametne telefone, tableteilinekedrugeuređaje.
Koristeći ovu tehnologiju, ljudsko telo postaje deo komunikacione mreže. Signali koji prolaze kroz telo nose informacije do uređaja, poput štampača, zvučnika ili ekrana prenoseći muziku, slike i drugi sadržaj. U ovom slučaju, Connected print koncept omogućava da samo dodirom dobijemo informacije sa papira ili neke druge površine koja na sebi poseduje odštampanu elektroniku.
Kompanija Ericsson u Srbiji je predstavila primenu ove tehnologije u nekoliko različitih situacija. Štampana elektronika na pakovanjima prehrambenih proizvoda omogućava korisniku da sazna informacije poput sadržaja hrane, koliko je sveža i na koji način je napravljena. Takođe, ovaj koncept primenljiv je i u štampanim medijima ili u knjigama. Samo jednim dodirom moguće je dobiti dodatni sadržaj poput videa, koji prati novinski članak, ili videti komentare drugih čitalaca na određenu vest koju ste pročitali u dnevnim novinama. Isto tako, Connected print primenljiv je i u drugim industrijama, poput transportne, gde je moguće pratiti stanje pošiljke i saznati kako je vaš paket stigao do vas, odnosno kako je sa njim postupano.
“U Ericssonu ovu tehnologiju razvijamo kao deo kreativnog pristupa povezivanja ljudi i uređaja u okviru naše vizije realizacije Umreženog društva. Danas smo ovde prikazali proof of concept - kako naše telo može biti deo komunikacione mreže i prenositi informacije sa predmeta oko nas i dati novu dimenziju mobilnoj komunikaciji i umrežavanju svega oko nas. Primena može biti mnogostruka: u transportu, medicini, svakodnevnoj interakciji sa predmetima u našem okruženju“, istakla je Milena Matić, menadžerka kompanije Ericsson za marketing, strategiju i komunikaciju.
Futuristički koncept, koji nam je demonstrirao Ericsson u Beogradu, omogućava da dodirom, u saradnji sa aplikacijama koje su u cloudu ili na uređaju, recimo, saznamo da li hrana koju smo dotakli sadrži neki od sastojaka na koji smo alergični i da li se po sadržaju uklapa u našu dijetu ili plan ishrane.
Connected print je koncept koji, osim štampe nekih od senzora (u galeriji pogledajte šta sve može da se odštampa na papir - iznenadićete se!) ne zahteva posebna ulaganja u same uređaje - dovoljno je da telefon, tablet ili neki drugi uređaj imaju metalan deo, povezan u ovaj sistem. Na taj način će se informacije od senzora sa proizvoda, paketa ili servisa pojaviti preko našeg tela na uređaju u kojem će se obraditi sa aplikacijom u cloudu ili na samom uređaju.
Connected print je nepresušan izvor inovacija, rekli bismo. Zamislite da obilazite muzej i dodirom na pločicu nekog od predmeta koji je izložen poslušate audio snimak o njenom poreklu ili nastanku ili pogledate video o tome. Zamislite da u gradskom prevozu nepoznatog grada na lakši način dobijete dalja upustva kako da stignete do svog odredišta. Dodirom polja na kojem je odštampan plan grada sa trasama gradskog prevoza i odredištem (smeštajem) koji je definisan u aplikaciji omogućeno je da telefon kroz svoje alate automatski pronađe, preporuči i prikaže informaciju o tome kojim prevozom je potrebno prevesti se do cilja - i sve se to dešava za dve, tri sekunde. Nema potrebe za korišćenjem kamere telefona, skeniranjem bar-koda, za otvaranjem GPS navigacije ili drugih aplikacija.
Odličan primer je i otključavanje vrata dodirom kvake. Telo provodi informaciju do telefona u kojem se nalazi kodirani sadržaj - ključ - koji, ako je tačan otvara vrata, a ako nije vrata ostaju zaključana. Ovaj primer je dobar i zbog toga što ključ, ako se nalazi u cloudu omogućava da se vrata dodirom otključaju bilo kada s bilo kojeg uređaja koji poseduje odgovarajuću aplikaciju ili interfejs. Ovo omogućava korišćenje praktično bilo kojeg uređaja - pametnog sata, telefona, tableta ili nekog drugog za otključavanje vrata.
Kada razmišljate o ovome, da li vidite neku primenu koja bi vama olakšala svakodnevan život i pomogla pri obavljanju posla ili tokom učenja?
Čekamo vaše komentare i stavove ispod i na Facebooku, Twitteru i Instagramu.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.