Sajber kriminalci mogu da ostvare profit 20 puta veći od cene njihovog napada, prema ciframa koje su skupili eksperti kompanije Kaspersky Lab.
Njihovo istraživanje uporedilo je cenu najčešće korišćenog hakerskog alata i ukradenog novca u uspešnim zlokobnim operacijama. “Kupovanje malvera trenutno nije problem: lako se mogu naći na različitim hakerskim forumima i relativno su jeftini, što ih čini privlačnim. Sajber-kriminalacu koji ide ovom ilegalnom stazom nisu potrebne skoro nikakve veštine - za fiksnu cenu može da dobije spreman paket koji će lansirati njegov napad po želji. Kao rezultat toga, korisnici moraju da budu posebno pažljivi i da se postaraju da ne izgube svoj novac ili podatke. Takođe, trebalo bi da zaštite svoje uređaje i sve delatnosti na Internetu koje se obavljaju na njima, korišćenjem specijalizovanog rešenja kao što je Kaspersky Internet Security - multi-device“, kaže Aleksandar Gostev, glavni ekspert za bezbednost kompanije Kaspersky Lab.
Na primer, kreiranje stranice za “pecanje“(fišing) podataka koja oponaša popularne društvene mreže i postavljanje masovnih spam poruka koje su povezane sa lažnim sajtom, kakva je ova prevara na Facebooku s kraja novembra, košta u proseku 150 dolara.
Međutim, ako korisnici ulove 100 ljudi, mogu da zarade i do 10.000 dolara prodajući osetljive podatke. Žrtve, s druge strane, gube svoje vredne kontakte, lične fotografije i poruke.
Mobilni trojanski bloker je mnogo skuplji - danas kupovina i distribucija košta u proseku 1.000 dolara. Ipak, “isplata“ je mnogo veća. Cene koje napadači postavljaju za deblokiranje pametnog telefona variraju od 10 do 200 dolara, što znači da od sto potencijalnih žrtava mogu da zarade i do 20.000 dolara.
Ista količina novca se može zaraditi i korišćenjem kriptovanih programa za otkup, ali je “početna investicija“ znatno veća - oko 2.000 dolara. Gubici korisnika će takođe biti veći, jer je minimalna suma koju prevaranti traže kao otkup za dešifrovanje podataka obično oko 100 dolara.
Da bi zaista osvojili džekpot, prevaranti traže bankarske Trojance koji napadaju novac direktno. Nakon trošenja oko 3.000 dolara na malver, njegovu upotrebu i spamove kojima se širi, sajber-kriminalci mogu da pokupe do 72.000 dolara. Prosečan gubitak po žrtvi je 722 dolara.
Pratite nas i na Facebooku i pogledajte sledeći grafik u galeriji.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.