Laboratorija za primenu računara u nauci Instituta za fiziku u Beogradu opremljena je postrojenjem HP PARADOX IV. Evo koliko je tačno jak ovaj superračunar!
U okviru nabavke kapitalne opreme za potrebe naučne zajednice u Srbiji, preko Jedinice za upravljanje projektima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Laboratorija za primenu računara u nauci Instituta za fiziku opremljena je superračunarskim postrojenjem PARADOX IV, baziranim na platformi kompanija HP i Intel.
Superračunarski klaster predstavlja integrisano, vodom hlađeno postrojenje, sa ukupno 2.500 procesora najnovije generacije organizovanih u 220 nodova različite namene, sa preko 4 terabajta RAM-a, 106 Tesla grafičkih kartica i ukupnom procesorskom snagom od preko 110 teraflopsa. Klaster je ujedno i postrojenje za masivno skladištenje digitalnih podataka sa ukupnim kapacitetom od 200 terabajta.
Tim povodom, u utorak, 16. septembra, održana je konferencija na kojoj je medijima predstavljeno novoinstalirano postrojenje, koje predstavlja najznačajniji cenralni računar visokih performansi u regionu.
HP PARADOX je postrojenje integrisano u sve regionalne i pan-evropske superračunarske infrastrukture. Ovom instalacijom laboratorija na Institutu za fiziku postaje vodeća u jugoistočnoj Evropi, imajući u vidu da je opremljena postrojenjem računara visokih performansi najnovije generacije.
Prema rečima direktora kompanije Hewlett Packard d.o.o. Miloša Đurkovića, ovo je istorijski trenutak za srpsku nauku jer nabavkom superkompjutera Srbija stupa na svetsku mapu zemalja sa ovim tehnologijama. Primena ovih računra je velika ne samo u nauci nego i u privredi, za dalji razvoj istraživanja i napredak. Sada Srbija ima šanse da postane regionalni centar u superkompjutingu.
Osnovna ideja ovog projekta je brži razvoj superračunarstva u Srbiji i regionu. Korisnici iz akademske zajednice Srbije mogu pristupiti Paradoxu IV kroz Nacionalnu Grid infrastrukturu Aegis, a korićenjem superračunarske mreže pristup imaju i istraživači širom Evrope. Instalacija PARADOX-a omogućava višestruko povećanje resursa i računarske snage raspoložive istraživačima i na ključan način povećava njihovu međunarodnu kompetitivnost, kako u istraživanju, tako i u razvoju.
Pratite nas na Facebooku za više detalja i slika!
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.