Igre: Pomoć u lečenju moždanog udara i Alchajmera | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Igre: Pomoć u lečenju moždanog udara i Alchajmera

U kakvoj vezi mogu biti jednostavne igre i pomoć pri lečenju teških bolesti otkrio nam je mBrainTrain koncept, koji dolazi iz Srbije!

  Izvor: Promo.

Šta ako bismo mogli da pratimo moždanu aktivnost, kontrolišemo signale i damo veću kontrolu izvesnoj oblasti mozga? Šta ako bi sistem koji to radi bio potpuno mobilan, lak, a moždana aktivnost se mogla pratiti na tabletu, telefonu ili laptopu?

A šta ako vam kažemo da iza projekta koji upravo ovo radi stoji domaći startap koji je nedavno dobio nagradu kao najbolja tehnološka inovacija? mBrainTrain je startap iza kog stoje Bogdan Mijović, Ivan Gligorijević i Maarten De Vos.

Upoznali su se dok su radili doktorate u grupi za obradu biomedicinskih signala u Luvenu, Belgiji. Tu su se, kako za Startit Fest kaže jedan od osnivača, Ivan Gligorijević, susreli sa većinom fizioloških signala čoveka koje je moguće pratiti uz pomoć raznih senzora, između ostalog i elektroencefalografskim (EEG) signalima.

U Beogradu im se priključio i četvrti suosnivač, akademik Dejan B. Popovič, profesor na Elektrotehnickom fakultetu u Beogradu i u Aalborgu u Danskoj, sa iskustvom u ovoj oblasti koje je značajno doprinelo radu.

Zainteresovalo ih je kako mozak reaguje na spoljne nadražaje kada je čovek u slobodnom okruženju, a ne bolnici ili drugim laboratorijskim uslovima. Ispostavilo se da ne postoji sistem koji bi pružio te informacije. "U međusobnim konsultacijama došli smo do zaključka da možemo sami da napravimo sistem koji to radi", počinje priču Ivan Gligorijević, "Drugim rečima, da nema tehničkih prepreka, treba nam samo novac,vreme i pokoji partner sa potrebnom infrastrukturom. Stupili smo u kontakt sa profesorom Dejanom Popovićem sa ETF-a, koji se bavi biomedicinskim inženjeringom, i dogovorili se da osnujemo firmu - mBrainTrain (mobile Brain Training).Nedugo nakon toga, čuli su za Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije koji je dodeljivao mini grantove za najbolje inovativne projekte, aplicirali i dobili". Od tog momenta prošlo je već godinu dana, koliko traje rad na uređaju pod imenom Smarting.

MONDO portal dobio je posebnu priliku da se upozna sa ovim uređajem i sazna više o njegovom nastanku i budućoj upotrebi u medicinske svrhe, koje uključuju čak i igranje igara. Naš sagovornk, Ivan Gligorijević, detaljnije je objasnio i način na koji uređaj funkcioniše i koliko je njegov razvoj trajao.

MONDO: Kome je, zapravo, namenjen vaš izum?

- Naš izum je za sada namenjen istraživačkim laboratorijama i univerzitetima koji imaju interesa da u svom istraživanju snimaju moždanu aktivnost u slobodnom okruženju. Dakle, da "izvedu eksperiment napolje". Različiti su motivi ovog snimanja, od posmatranja fokusa i emotivnog stanja sportista, upotrebe u lingvističke svrhe, do onoga što je nama najinteresantnije, a to je neuralna povratna sprega. Ukratko, daje se mogućnost ispitaniku da vidi rezultat aktivnosti svog mozga i da prema tome, svesno ili nesvesno prilagodi (promeni) tu aktivnost u svrhu nekog cilja. Jedan od najatraktivnijih ciljeva je rehabilitacija posle neuroloških oboljenja (recimo moždanog udara) što je eksperimentalna metoda koja se istražuje u svetu.

MONDO: Ukratko opišete kako se mBrainTrain koristi i kako uređaj radi.

- Naš uređaj je, kao mobilni čitač moždane, EEG (elektroencefalografske) aktivnosti, platforma koja se povezuje na računar ili tablet, odnosno smartfon uređaj. Aktivnost mozga se na neki način onda (opciono) prikazuje na ekranu tog uređaja ili se signal (u slučaju upotrebe bez povratne sprege) samo snima za kasniju obradu. Šta je cilj? Recimo da vas interesuje kako čovek reaguje na buku u radnom okruženju, ili kako se razlikuje čovek koji ima neku vrstu problema od onoga koji nema, u svakodnevnom životu. Broj scenarija je ogroman.

Sam uređaj se sastoji iz kape sa elektrodama (koja nije naš proizvod, nego standardna EEG kapa) i "srca sistema" tj. minijaturnog snimača/pojačavaca/kondicionera ovih signala. Taj minijaturni uređaj šalje podatke dalje do računara ili tableta.

MONDO: Spomenuli ste "ciljano" forsiranje aktivnosti mozga. Kako biste to bliže opisali na primeru igranja igara?

- Recimo da je neka oblast mozga oštecena usled moždanog udara. Oblast koja je direktno pogođena je trajno izgubljena, ali nažalost i relativno zdravo tkivo u njenoj okolini. Ako bi se nekako ovo zdravo tkivo "nateralo" na aktivnost, ono bi moglo i da "preživi" i da preuzme neku od izgubljenih funkcija. Znajući ovo, može da se kreira igrica u kojoj se nametne kontrola nekog recimo automobila ili čovečuljka bač od strane ovog dela polu-oštećenog moždanog tkiva. Čovek koji igra igru je naravno motivisan na uspeh i on će nesvesno naučiti da kontroliše "čovečuljka". Time će, takođe nesvesno, da natera deo mozga na aktivnost i praktično će sam učestvovati u svom izlečenju. Interesantno je reci da ovakav tip buduće rehabilitacije ustvari samo pomaže mozgu da uradi ono što je u stvari sam u stanju - da sam sebi pomogne!

MONDO: Šta je sa kućnim "lečenjem" pomoću gejminga?

Kućna neurorehabilitacija uz pomoć gejminga jeste nešto što mi vidimo kao budućnost i čemu težimo, ali to nije nikako i ni u kom obliku dostupno u ovom trenutku. Dakle, odgovor na pitanje nekih ljudi "Da li možemo samo da probamo...?" je - ne!

MONDO: Da li je neka od zvaničnih ustanova u Srbiji pokazala interesovanje za razvoj mBrainTrain-a?

- Nekoliko ustanova je pokazalo interesovanje i uskoro će biti u upotrebi. Pre svega akademske ustanove (univerziteti u Beogradu, Novom Sadu, Novom Pazaru i Kragujevcu) su naručili ovu opremu. Mi smo zainteresovani da, čim budemo u mogućnosti, krenemo u aktivniju saradnju sa pre svega medicinskim domaćim ustanovama, jer želimo da se orjentišemo u perspektivi na ovo tržište.

MONDO: Koliko dugo ste radili na razvoju ovog projekta?

- Na razvoju smo radili više od 2 godine, mada smo koncepcijski o njemu raspravljali i pre toga.

MONDO: Šta je još potrebno da se uradi da biste bili u potpunosti zadovoljni mBrainTrain-om?

- Nema magičnog štapića :) Treba da radimo, zavisimo od sebe. Uspeh zavisi od kontinualnog rada i zalaganja, ne verujemo u to da ćemo da uradimo "jednokratno" nešto i onda da živimo od "stare slave".

MONDO: Da li ga u skorije vreme možemo očekivati i kao neku vrstu kućnog medicinskog "pomagala"?

- Kod medicinskih uređaja, rokovi uvođenja u upotrebu su veliki. Pre svega, lekari treba da se zainteresuju (što sledi nakon verifikacija od naučne zajednice koja za sada predstavlja naše tržište). Onda, treba da predlože svoje rutine za lečenje uz pomoć ovakvih uređaja. Onda slede testiranja, medicinski atesti i test studije na odabranim grupama. Put je dug, očekujem da se slični uređaji polako i postepeno uvode, najpre kao metode za "screening" uz pomoć već usvojenih procedura (gde se koristi prednost mobilnog snimanja van bolničkih ustanova) a da onda uslede i napredniji načini upotrebe - "neurofeedback" u svrhu rehabilitacije. Put je dug ali mi smo optimisti :)

MONDO će pratiti StartIT Fest, koji se od 15. do 19. maja održava u Beogradu, zato budite uz nas na MobIT Twitteru i MobIT Facebooku, gde ćemo "odmotavati" priču po priču sa ovog vrlo značajnog domaćeg IT festivala.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA