Društvena mreža Twitter saopštila je da uvodi nova pravila kako bi kontrolisala upotrebu pogrdnih reči, javnih pretnji i uvreda.
U Srbiji se, iako povremeno bude nekih komentara na tu temu, niko ne bavi ovakvim stvarima, pa se na nalozima naših korisnika često mogu pročitati neprikladne poruke, uvrede i druge stvari, zbog kojih se u EU odgovara pred sudom. Posebno loš primer u poslednje vreme svojim pratiocima daju mnoge poznate ličnosti, koje "bez dlake na jeziku" iznose uvrede na račun drugih korisnika Twittera i drugih ljudi.
U poruci na svom sajtu, Twitter saopštava da uvodi mogućnost da se, jednim klikom na određenu oznaku, prijavi upotreba pogrdnih reči na toj mreži, i da obnavlja svoja pravila kako bi jasno stavio do znanja da "ne toleriše uvredljivo ponašanje", prenosi AP.
U poslednje vreme britanski mediji bili su puni priča o gnevnim izlivima mržnje prema ženama i jezivim pretnjama silovanjem usmerenim protiv javnih ličnosti ženskog pola, uključujući novinarke, aktivistikinje i članice parlamenta.
Generalni direktor Twittera u Velikoj Britaniji, Toni Vang, uputio je izvinjenje žrtvama pretnji na toj mreži, poručujući da takve "uvrede nisu prihvatljive ni u stvarnom svetu ni na Twitteru". "Možemo da učinimo više i učinićemo više kako bismo zaštitili naše korisnike od takvih uvreda. To je naša dužnost", rekao je Vang, ukazujući na to da ta mreža želi da se njeni korisnici osećaju bezbedno.
Povodom prijava osam osoba da su bile žrtve "uznemiravanja i pretnji smrću", istragu je pokrenuo i Skotland jard. Britanska policija navela je da su među ženama koje su prijavile da im je prećeno silovanjem ili smrću na Twitteru poslanica opozicije Stela Krisi, feministkinja Karolin Kriado-Perez i tri novinarke.
Ta afera pokrenula je debatu o funkcionisanju Twittera, a desetine hiljada ljudi potpisalo je peticiju kojom se zahteva da ta mreža uvede mere kojima bi se izbegli slični propusti.