Prema mišljenju psihologa i doktora, osobe koje opsesivno kače slike hrane na društvene mreže verovatno pate od nekog poremećaja.
Iako mnogi ovu “pojavu” smatraju dosadnom, iritantnom i nametljivom, doktorka Valeri Tejlor, psiholog u Ženskoj studentskoj bolnici, pri Univerzitetu u Torontu, smatra da je to znak neke vrste poremećaja ili stanje koje vodi do njega. Doktorka Tejlor navodi, u svom intervjuu za The Huffington Post, da ljudi uglavnom fotografišu stvari koje vole, a to su obično bliske osobe i drugi ljudi. Problem kod osoba koje na Instagram i Twitter opsesivno kače samo slike hrane jeste u tome što je njima sve drugo manje bitno. Prema mišljenju doktorke Tejlor, takve osobe su usamljene, sa hranom imaju “nezdrav odnos” i najverovatnije biju bitku ili su je izgubili sa poremećajem ishrane.
Sa druge strane, psiholozi tvrde da slike hrane, koje nas okružuju na svakom koraku (displeju), doprinose stvaranju nezdravih navika prilikom ishrane i vode do prekomernog konzumiranja hrane i gojaznosti.
Univerzitet u Južnoj Kaliforniji, kroz jednogodišnju studiju, zaključenu 2012. godine, dokazao je da konstantno gledanje u slike hrane dovodi do stimulacije čula, nakon kojih dobijamo želju za jelom i rizikujemo da se ugojimo.
Slažete li se sa ovim mišljenjima i studijama? Kako vi reagujete na Fudstagraming?
(Marko Čavić, MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.