Letelice budućnosti imaće oči muve? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Letelice budućnosti imaće oči muve?

Gledati očima muve sada je moguće, zahvaljujući kameri koja verno reprodukuje facetovane oči insekata i njegov mozaički vid.

Digitalni prototip ove kamere, prečnika 1,5 centimetara je delo tima naučnika koji je svoj izum predstavio u najnovijem broju časopisa Nature. U većini klasičnih kamera, jedinstveno sočivo “hvata” svetlost koja se reflektuje sa nekog objekta i fokusira ga na senzor kako bi stvorio jasnu sliku. Oči ljudi, kao i kod većine kičmenjaka, funkcionišu po istom principu, koji je izuzetno osetljiv na svetlost i omogućava dobru rezoluciju.

Insekti i drugi antropodi, međutim, vide svet očima koje se sastoje od stotine sitnih optičkih jedinica, omatidija, izolovanih optičkih elemenata od kojih svaki raspolaže vlastitim sočivom i receptorom. Za razliku od ljudskog oka, koje mora da se prilagođava svakoj promeni, facetovano oko omogućuje insektu panoramski i gotovo neograničeni dubinski pogled.

“Priroda je razvila ove strukture do savršenstva tokom više milijardi godina evolucije”, naveo je Džon Rodžers sa Univerziteta Ilinoisa u Urbana-Šampejnu koji je jedan od učesnika projekta. Da bi imitirali oko insekta, istraživači su proizveli mrežu mikroskopskih i elastičnih sočiva, postavljenih na elektronskim detektorima.

Najpre pljosnata, struktura je potom savijena kako bi dobila ispupčen oblik i ostvarila ugao gledanja od 160 stepeni. To je idealan uređaj za izračunavanje kretanja objekta i opremanje mikro-dronova, mini bespilotnih letelica, ističu u komentaru na ovu studiju Aleksander Borst i Johanes Plet, dvojica neurobiologa sa Instituta Maks Plank.

“Zamislite ove mikro-letelice, veličine ljudske ruke, koje koriste veštačko facetovano oko da bi se same orijentisale kroz hodnike srušene zgrade dok drugi detektori pokušavaju da ustanove prisustvo dima, radioaktivnosti ili ljudi zarobljenih u ruševini”, navode nemački naučnici.

“Ove letelice još uvek ne postoje, ali zahvaljujući ovakvim uređajima, mogle bi uskoro da budu proizvedene”, zaključuju oni.

(Tanjug)

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA