Ne kradi sa neta ni slike, ni tekstove! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ne kradi sa neta ni slike, ni tekstove!

Ukoliko ste tekst, fotografiju ili sadržaj bilo koje vrste, koji je autorsko delo, a pritom i potpisan, neovlašćeno preuzeli i preneli na svom sajtu ili blogu, postoji mogućnost da budete tuženi!

Tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković ocenio je da država ne treba i ne može da reguliše svaki segment Interet komunikacija.

Stamenković je, na okruglom stolu "Zaštita poslovnog ugleda pojedinaca i kompanija u onlajn komunikaciji" u Tanjugovom pres-centru, istakao da sami građani i pravna lica imaju mogućnost da pokretanjem privatnih tužbi reaguju na negativne pojave u onlajn komunikacijama.

"Ni najbogatije države sveta nemaju resurse da zaštite svakog korisnika Interneta na način na koji on smatra da ima pravo da bude zaštićen", rekao je Stamenković, podsetivši da krivično zakonodavstvo Srbije deli krivična dela na ona koja se pokreću po privatnoj tužbi i službenoj dužnosti.

Prema njegovim rečima, građani pre angažovanja državnog aparata mogu da preduzmu radnje kako bi sačuvali svoju čast i ugled ukoliko su povređeni na Internetu.

"Međutim, kada uvreda preraste u ugrožavanje sigurnosti tužilaštvo je dužno da reaguje i mi to činimo", rekao je Stamenković, podsetivši da su od 2010. vođeni krivčni postupci i da su dobijene osuđujuće presude protiv onih koji su pozivali na nasilje uoči Parade ponosa.

Kada je reč o pravnim licima, odnosno kompanijama čiji bi ugled mogao biti narušen preko Intereneta, one, kako je poručio Stamenković, ne mogu da očekuju da tužilaštvo ima kristalnu kuglu i čarobni štapić, tako da mora da postoji interakcija kako bi bilo osnova za eventualno pokretanje postupaka.

Mirjana Mimica Mahlat, blogerka, na Okruglom stolu ispričala je kako su joj "ukrali" kako je ona bila oštećena i na koji način se zaštitila do intenet “krađe” tekstova u budućnosti.

Ne deli aktivnosti na onlajn i oflajn: Razlike nema!

Ugled pojedinaca i kompanija na internetu može ozbiljno da ugrozi njihov život i poslovanje van njega, zbog čega je potrebno da društvo razvije svest o efektima komunikacije na društvenim mrežama i posledicama zloupotrebe slobode govora na Internetu, poručili su učesnici okruglog stola o zaštiti poslovnog ugleda u onlajn komunikaciji.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Danilo Nikolić izjavio je na okruglom stolu "Zaštita poslovnog ugleda pojedinaca i kompanija u onlajn komunikaciji" u Tanjugovom pres-centru, da krivično zaknodavstvo Srbije ne prati u dovoljnoj meri razvoj informacionih tehnologija i ekspanziju komunikacija na društvenim mrežama, iako je krivično-pravna zaštita u oblasti visokothnološkog kriminala u velikoj meri usaglašena sa evropskim standardima.

On je ocenio da dekriminalizacija klevete u srpskom zakonodavstvu predstavlja podsticaj slobodi izražavanja u javnoj komunikaciji, ali i upozorio da demokratija nije anarhija i da konsekvenca liberanih zakona ne sme da bude da svako bez ikakve odgovornosti radi šta hoće. S njim se složio advokat Goran Draganić koji je ocenio da je došlo pravo vreme da se pokrene tema o zaštiti ugleda pojedinaca i kompanija u onlajn komunikaciji.

"Granica između polemike, narušavanja i kritike je veoma vidljiva, iako nije zakonski definisana. Ona postoji u balansu da je dozvoljeno pisati kritički o svakom na svetu, ali da ga ne smete diskvalifikovati. Diskvalifickacija predstavlja ozbiljnu zloupotrebu. Država mora da se aktivira kod podizanja svesti i odgovornosti korisnika onlajn komunikacije. Deci se u osnovnoj školi, umesto tehničkog obrazovanja, obavezno mora uvesti edukacija u oblasti ponašanja na internetu i na društvenoj mreži", rekao je on.

Prema rečima blogerke Mahlat, jedna od dobrih, ali i loših strana Interneta je to što Internet ništa ne zaboravlja. Ako ste nešto loše uradili to će ostati na internetu. Kada se ona jednom pojavi na Internetu više ništa ne može da je zaustavi, naročito ukoliko je reč o lošoj informaciji, rekla je Mahlat. Ona se takođe požalila da je imala više problema sa krađom tekstova i podataka i da jedino sa Tanjugom uspela da taj problem reši u svoju korist i dogovorom.

O nedovoljnoj svesti značaja napisane i izgovorene reči na Internetu govorio je i pravnik specijalizovan za nove tehnologije Žarko Ptiček koji je ukazao na uvreženi stav da aktivnost na Internetu nije isto što i aktivnost van njega. "Ne treba deliti aktivnosti na one na Intenetu i one van njega, jer razilke nema. Sve što se dešava onlajn ima velike posledice u oflajn svetu i ta činjenica još nije došla do svesti ljudi. Zbog toga je veoma bitna edukacija, i to ne samo institucionalizovana, već i ona do koje se dolazi upotrebom samih društvenih mreža", kazao je Ptiček.

Pomoćnik ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Nebojša Vasiljević zaključio je da je suština razvoj svesti društva i njegovo bolje razumevanje komunikacije na Internetu i dodao da je regulacija Interneta globalna tema koja ne može da se sprovede ukoliko ne postoji razumevanje šta se njom uređuje.

On je naglasio da je neophodna edukacija društva kada je reč o Internetu i onlajn komunikaciji kako bi se građanima pomoglo da uđu u novu realnost "koja je već tu" i podvukao da su izgovorena i napisana reč iste, bez obzira kome su upućene.

(Tanjug)

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA