Konačno su i u Srbiji dostupni Nokijini modeli Lumia 920 i 820, koje smo zajedno testirali, jer su vrlo slični modeli.
Nokije Lumia 820 i 920 dele istu hardversku platformu, koja se razlikuje nadograđenim opcijama na modelu sa većim brojem u imenu. Oba telefona su kvadkor 2 i 3G uređaji, sa podrškom za LTE, odnosno 4 G mreže, koja je u slučaju Lumije 920 proširena na više frekfencija. Naravno, oba telefona dolaze sa Windows Phone 8 platformom, o kojoj sve detalje možete pročitati na linku. Takođe, oba telefona dolaze sa opcijom bežičnog punjenja. Što se Lumije 920 tiče, ona je sastavni deo smartfona, dok se za model Lumija 820 mora kupiti u vidu dodatne maske, koja je, inače identičnog oblika originalnoj. Dakle, još jedna razlika ova dva smartfona jeste ta što se na 820 maske menjaju, a na modelu 920 ne. Takođe i boje u kojima se prodaju su različite.
Hardver koji vas neće izneveriti
Nokijini Lumia modeli dolaze sa Qualcomm MSM8960 Snapdragon čipsetom, koji radi uz Krait dualkor procesor brzine 1.5 GHz, uz Adreno 225 grafiku, zajedno sa 1 GB radne (RAM) memorije. U slučaju Nokije Lumije 820 interna memorija od oko 8 GB prošriva je memorijskim microSD karticama kapaciteta do 64 GB, dok je 32 GB interne memorije na Lumiji 920 fiksno, bez mogućnosti proširenja. Zahvaljujući dobroj optimizaciji samog WP8 operativnog sistema Lumije rade bez zastajkivanja, zaglavljivanja ili zamrzavanja. U početku, nakon predstavljanja ovih telefona, bilo je problema sa spontanim resetovanjem, ali je softverska zakrpa rešila stvar. Multitasking opcija, koja podrazumeva rad aplikacija u pozadini, pokazala se kao vrlo dobra i u uslovima kada je otvoreno deset i više aplikacija, uključujući igre, kameru i Internet pretraživač. Dakle, što se stabilnosti, brzine i puzdanog rada iče, nemate o čemu da brinete.
Prilagođavanje Windows Phone 8 platforme korisniku je napredovalo, mada i dalje nije na nivou drugih operativnih sistema. Lumije omogućavaju promenu veličine pločica, organizaciju početnog menija po korisnikovoj želji i izmenu boje WP8 Live tilesa. Zaključan ekran može da prikaže kolaž fotografija sa Facebook mreže, Bing pretraživača ili iz Galerije telefona, a neki od menija, takođe mogu da se personalizuju omiljenim slikama postavljenim u pozadini. Za većinu korisnika to će biti sasvim dovoljno, jer je Windows Phone 8 vrlo jednostavan za korišćenje i podešavanje, a to je, ipak najvažnije. Još jednom vas podsećamo da sve detalje o WP8 OS-u pročitate OVDE.
Kvalitet izrade oba telefona je vrhunski, posebno u slučaju modela Lumija 920. Video sa testa izdržljivosti pogledajte u nastavku. Kućište od polikarbonata, kao i displej pokazali su se vrlo izdržljivi i kvalitetni.
Lumia 820 ima dodatnu, posebnu gumom obloženu masku, koja je čini otpornom na padove i bacanje i sa većih visina, recimo da vam u trku ispadne telefon ili da ga ispustite na stepeništu i slično.
Aplikacije se gomilaju, ali Google zateže...
Ono što Nokiju čini superiornom u odnosu na konkurenciju iz WP8 okruženja jesu aplikacije i dodatni softver, koji se distribuira kroz Nokijine kanale u okviru Windows Store prodavnice. Nokia korisnicima nudi potpuno zaokružen paket sa kvalitetnim telefonima, modernim dizajnom i dodatnim aplikacijama za muziku, navigaciju, kameru, zabavu i posao. Windows Phone OS-u trenutno se zamera nedostatak aplikacija, ali prosečan korisnik neće u velikoj meri osetiti tako nešto. U Windows Storu već se nalaze napopularnije aplikacije, oput Skypa, WhatsAppa, Twittera, Facebooka i drugih, a pokrenuta je i inicijativa za dolazak Instagrama na WP8.
Ono što bi mogao biti mnogo veći problem jeste odbijanje Google kompanje da korisnicima Windows Phone okruženja ponudi neke uobičajene aplikacije, koje nudi korisnicima iOS ili Android sistema. Nedavno smo bili svedoci zabrane korisnicima Windows Phone OS-a da koriste Google Maps veb servis. I to nije usamljen slučaj. Google pravi problem i sa GMail opcijama i podrškom, a sve ovo je, verujemo tek početak “osvete” korisnicima zbog toga što su izabrali Microsoftov sistem. Iskreno se nadamo da će i WP korisnici, baš kao što je to slučaj i sa iOS korisnicima, moći da koriste sve servise Google kompanije potpuno normalno. Jasno je da Google sada može tako da se “bahati”, jer je WP korisnika malo, ali trend rasta se ne može poreći i biće vrlo zanimljivo videti kako će se Google ponašati u budućnosti.
Nokijine aplikacije za zabavu
Lumije 820 i 920 nemaju hardverski ugrađen radio, ali dolaze sa Mix Radio aplikacijom, unapređenim muzičkim plejerom i, za razliku od svih drugih Windows Phone uređaja, sa ekvilajzerima i Dolby Digital audio pojačanjem. Mix radio ne funkcioniše u Srbiji, a emituje najnoviju muziku iz višemilionske baze muzičkih sadržaja, koju je Nokia obezbedila sa najvećim diskografskim kućama iz celog sveta. Muzika je razvrstana po zemlji, regionu, popularnosti i žanru ili jednostano može da se pretražuje baza svih numera. Slušanje se ne naplaćuje, ali se preskakanje pesama ograničava na deset numera na sat vremena. Ukoliko vam se neka pesma svidi možete je preuzeti za slušanje oflajn i sačuvati u memoriji telefona (ili kartice). Očekuje se da Mix Radio uskoro proradi i u Srbiji, a do tada možete preuzeti neku od besplatnih Internet radio aplikacija, poput Nokijinog, SoundTrackera ili sličnih.
Muzički plejer je integrisan sa prodavnicom muzike i podkasta, u kojoj i iz Srbije možete da kupite najnovije hitove i albume gotovo svakog izvođača, benda ili grupe kojih možete da se setite. Još jedna korisna opcija, koja za razliku od konkurenata zaista radi pravilno sa muzičkim plejerom jeste projekcija stihova pesama, ali za to morate da preuzmete dodatnu aplikaciju iz Nokia kolekcije u Storu.
Nokia je konačno aktivirala i glasovnu navigaciju za našu zemlju, a za to ćete morati da preuzmete aplikaciju Drive, koja potom potpuno besplatno omogućava navigaciju uz glasovno navođenje, kako po celoj Srbiji, tako i po Evropi i svetu. Kvalitet prijema je na najvišem nivou, a mape će još morati da se dorade, ali za sada sasvim pristojno obavljaju svoj posao. Uz navigaciju se korisnicima nudi i besplatna aplikacija za pronalaženje POI tačaka. Nokia Gradski vodič na jednom mestu objedijuje sve POI tačke čija se lokacija otkriva tako što se kamera uperi u prostor ispred korisnika. Na kadru kamere se tada pojavljuju plutajuće sličice sa pločicama u bojama i informacijama o tome koja je POI točka u pitanju, u kom pravcu se ona nalazi i koliko je udaljena. Boja odgovara kategoriji POI tačke.
Smart Shoot aplikacija za kameru omogućava da uslikate više fotki odjednom, da odaberete najbolju, onu na kojoj je lik najbolje ispao ili da izbrišete deo slike koji ne želite da kvari celinu. Aplikacija Panorama pravi solidne panoramske slike, ali ruku morate držati što mirnijom, a što se poslednje tiče, Cinemagraph, ona je možda i najzanimljivija. Aplikacija omogućava pravljenje delimično animiranih fotografija, koje nastaju spajanjem više statičnih fotografija sa različitim pozicijama snimanog objekta.
Kvalitet fotografija i video snimaka
Nokia Lumia 820 ima Carl Zaiss optiku, sa video stabilizacijom kadra, autofokusom i dual Led blicem. Kvalitet fotografija je vrlo dobar u sim uslovima, sa prilično preciznim i verodostojnim bojama, solidno kontrolisanim šumom, adekvatnom oštrinom i količinom detalja. Balans belog nekada ume da napravi problem, ali to se da korigovati odmah na telefonu ili na računaru. Video snimci u Full HD rezoluciji su sjajni, sa dobrim frejmrejtom (do 30 fps) i sa poboljšanom video stabilizacijom, koja omogućava manje podrhtavanja i tečniji snimak.
Sa druge strane, Lumia 920 ima jednu od najjačih kamera ugrađenih u mobilni telefon. Iste rezolucije, osam megapikasela, sa PureView tehnologijom, novim plutajućim sočivom i još boljom optičkom stabilizacijom pravi kvalitetnije i bolje fotke, a video snimci su gotovo savršeni. Noćni mod je veoma dobar, pa ćete sa kamerom Lumije 920 u slabo osvetljenim okruženjima izvući maksmum.Ono što je vrlo pohvalno za oba telefona jesu hardverski kamera tasteri i postojanje prednje kamere za video pozivanje, četovanje ili samoportretisanje. Nokia Lumia 920 ima prednju kameru rezolucije 1.3 Mpx sa HD 720p video snimanjem, dok Lumia 820 ima VGA kameru sa QVGA video rezolucijom. Slike i video snimke odmah možete prebaciti na 7 GB SkyDrive prostora, koji dobijate besplatno, jer su Galerija i Kamera automatski sinhronizovane sa tim servisom. Na taj način štedite prostor i čuvate sve slike i video snimke na jednom mestu. SkyDrive možete preuzeti na telefon i kao aplikaciju.
Povezivanje i autonomija
Lumia 820 i 920 omogućavaju rad na kvadbend 2G, 3G i LTE mrežama, uključujući HSDPA prenos podataka do 42 Mbps i 4G prenos do teorijske brzine od 100 Mbps. Povezuju se na Wi-Fi a/b/g/n mreže, uz dualband podršku, DLNA, Wi-Fi direct i hotspot. Oba telefona imaju Bluetooth v3.1, microUSB za punjenje i PC vezu, klasični 3.5 mm audio ulaz, micro SIM ležište i NFC. Već smo napomenuli da oba telefona podržavaju mogućnost bežičnog punjenja.
U pogledu trajanja baterije ovo su (nad)prosečni smartfoni, jer će lagano izgurati ceo dan upotrebe, pa i koji sat drugog dana. Prema testovima nekih stručnih portala Lumia 820 i 920 imaju trajanje baterije od oko 40 i 44 sata, uz deset sati poziva na 3G mreži, odnosno šest i po sati Internet pretraživanja ili oko pet do šest sati video reprodukcije.
Displej i Internet Explorer sa Bingom za WP8
Nokia Lumia 820 ima displej dijagonale 4.3 inča, rezolucije 480 x 800 piksela sa Super AMOLED matricom, koja daje jasno sliku u svim uslovima. Uglovi gledanja su odlični, kao i kontrast i zasićenost boja, a crna je neverovatno izražajna. Gustina piksela po inču je 217 ppi.
Lumia 920 dolazi sa novom vrstom PureMotion HD+ ClearBlack displeja unapređene rezolucije 768 x 1.280 piksela, na dijagonali od 4.5 inča, što formira sjajnu gustinu od 331 ppi. Kvalitet slike je sjajan, uglovi vidljivsti sasvim dobri, ali je čitljivost na otvorenom mogla biti i bolja. Displej je zaštićen Corning Gorilla Glass 2 staklom. Osetljivost oba displeja na dodir je dlična, a ekrani imaju i moulti-touch funkciju za brži i lakši unos teksta.
Kvalitet Internet pretraživanja je veoma dobar, uz poboljšani Internet Explorer, koji je brz, pametan i društven. Microsoft se potrudio da od prethodne generacija unapredi gotovo sve, sem izgleda, pa je korišćenje i dalje lako i intuitivno, ali je iskustvo pretraživanja interneta daleko naprednije. IE za WP8 podržava HTML5 standard i omogućava integraciju sa najpopularnijim servisima društvenih mreža, poput Twittera, Facebooka i drugih.
Bing je integrisan u sve menije, pa čak i na zaključani ekran, što omogućava direktnu i brzu pretragu internih, ali i Internet sadržaja.
Da li ćete dati šansu Windows Phonu 8?
Nokia Lumia 920 namenjena je korisnicima koji traže beskompromisni kvalitet od smartfona u svakom smislu, dok Nokia 820 cilja na mlađe, urbanije korisnike, koji će ceniti i znati da iskoriste njen zabavni i društveni potencijal. Oba telefona su vrlo kvalitetno izrađena, savršene završne obrade, posebno u slučaju modela 920. To je dovelo do povećane mase, koja se neće i kod jednog i kod drugog smartfona svideti svima. Aplikacija će vremenom biti sve više, kao i otključanih opcija (Nokia Music i Mix Radio) za Srbiju, a tada će Lumije biti u još boljoj pozciji kod nas.
Ako nas pitate - mogli bismo vrlo lako da pređemo na Windows Phone 8. Nokia Lumia 820 ili 920 sasvim nam je svejedno, jer su obe ostavile sjajan utisak na nas.
Nokia Lumia 820 specifikacije
Podržane mreže: kvadbend GSM, kvadbend UMTS i LTE
Mere: 123 x 68 x 9.9 mm, 160 g
Ekran: 4.3 inča, 16M boja (480 x 800 piksela) sa Super AMOLED kapacitivnom tehnologijom i gustinom od 217 ppi
Procesor: Dual-Core Krait 1.5 GHz processor, Qualcomm MSM8960 Snapdragon
Grafika: Adreno 225
RAM memorija: 1 GB
Operativni sistem: Windows Phone 8
Memorija: Verzija sa 8 GB interne + microSD slot za do 64 GB memorije
Kamera: 8 MPx auto-fokus CMOS senzor sa detekcijom lica, touch-fokusom i stabilizacijom kadra; Full HD (1.080p) video snimanje sa do 30fps, Led blic + VGA MP prednja kamera sa podržkom za video pozivanje
Povezivanje: Wi-Fi a/b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 3.1+HS, microUSB port, GPS sa A-GPS ili GLONASS podrškom, 3.5 mm audio ulaz, USB-on-the-go funkcija, NFC podrška,
Baterija: Izmenjiva, 1.650 mAh
Ostale karakteristike: Puna Office podrška, Nokia aplikacije, Nokia Mix RadioDivX/XviD podrška, ugrađen akcelerometar, multi-touch način unosa teksta i sadržaja, senzor blizine, žiroskop (senzor), Swype način unosa teksta, ekvilajzeri za muziku, besplatna navigacija za Srbiju, kupovina aplikacija iz Srbije...
Nokia Lumia 920 specifikacije
Podržane mreže: kvadbend GSM, kvadbend UMTS i LTE
Mere: 130 x 70 x 10.7 mm, 185 g
Ekran: 4.5 inča, 16M boja (768 x 1.280 piksela) sa PureMotion HD+ ClearBlack kapacitivnom tehnologijom i gustinom od 332 ppi
Procesor: Dual-Core Krait 1.5 GHz processor, Qualcomm MSM8960 Snapdragon
Grafika: Adreno 225
RAM memorija: 1 GB
Operativni sistem: Windows Phone 8
Memorija: Verzija sa 32 GB interne memorije
Kamera: 8 MPx auto-fokus, PureView tehnologja, CMOS senzor sa detekcijom lica, touch-fokusom i stabilizacijom kadra; Full HD (1.080p) video snimanje sa do 30fps, Led blic + 1.3 MP prednja kamera sa podržkom za 720 p HD video pozivanje
Povezivanje: Wi-Fi a/b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 3.1+HS, microUSB port, GPS sa A-GPS ili GLONASS podrškom, 3.5 mm audio ulaz, USB-on-the-go funkcija, NFC podrška,
Baterija: Neizmenjiva, 2.000 mAh
Ostale karakteristike: Puna Office podrška, Nokia aplikacije, Nokia Mix RadioDivX/XviD podrška, ugrađen akcelerometar, multi-touch način unosa teksta i sadržaja, senzor blizine, žiroskop (senzor), Swype način unosa teksta, ekvilajzeri za muziku, besplatna navigacija za Srbiju, kupovina aplikacija iz Srbije...
(Marko Čavić, MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.