Operativni sistem Android ovakav kakav znamo mogao bi da postane ekskluzivitet Motorole, a ostali proizvođači će (izgleda) morati da se snalaze...
U prošlosti je Google sarađivao sa HTC-om, Samsungom i LG-jem na izradi Nexus mobilnih telefona, dok je za izradu tableta izbor pao na ASUS i Samsung. Sem toga, Google je svim proizvođačima telefona, tableta i opreme obezbedio podjednako dobre uslove, tako da je samo sposobnost kompanije da se prilagodi novim uslugama i servisima bila ključna za njen uspeh.
Sada, kako prenose Wall Street Journal i Business Insider, uslovi na tržištu počinju da diktiraju drugačiju percepciju poslovanja, kako za kompaniju Google, tako i za sve proizvođače smart uređaja.
Google je sa Motorolom konačno započeo saradnju na izradi novog smartfona i tableta, koji se za sada nazivaju Projektom X, odnosno Phone X i Tablet X. Ovo će, prema neimenovanim izvorima ova dva medija, biti i prvi značajan korak ka udaljavnju Androida od svih dosadašnjih kompanija koje su ga slobodno koristile.
U želji da sve svoje usluge objedini pod jednim ekosistemom, kao što to radi Apple, Google je (izgleda) rešio da Android pripadne samo Motoroli, odnosno samoj kompaniji Google. Ovim potezom Google bi omogućio brži i napredniji razvoj servisa i stvaranje novih. Ekosistem bi sadržao sve moderne internet usluge koje već sada koristimo na računaru i u pokretu, Google TV, koji je još uvek u razvoju i neke nove usluge i servise, koje ćemo tek upoznati.
Američki Google je do sada odlično sarađivao sa svim proizvođačima hardvera i svako je dobio svoju šansu, ali nakon nove odluke, koja je, prema istim izvorima već doneta, svi oni bi mogli da se nađu u istoj situaciji kao kompanija Amazon – da koriste posebnu, prilagođenu verziju Androida, kao svoju buduću platformu.
Kindle i Kindle Fire tableti koriste duboko prilagođeni i u potpunosti (de neprepoznatljivosti) izmenjen Android OS, koji nezavisno razvija kompanija Amazon. Njegov primarni pretraživač je Bing, što nam govori o mogućnostima prilagođavanja ovog OS-a. Baš kao u slučaju Amazona, tako bi i svaki drugi proizvođač mogao da dobije “svoj komad“ Androida, koji će nastaviti da razvija samostalno, bez uticaja Google kompanije.
Sa druge strane, Google bi dobio mogućnost da Android prepravlja i stvara njegove nove verzije onako kako njemu odgovra, odnosno u pravcu dalje integracije svojih servisa i uređaja, koji bi vremenom radili još lakše i brže. Ovo bi dovelo i do daleko bržeg i ujednačenijeg nadograđivanja Android sistema novim verzijama, koje su sada veliki problem svih proizvođača.
Takođe, Google bi bio u mogućnosti da se adekvatnije suprotstavi kompaniji Apple, kako na tržištu pametnih telefona i tableta, tako i po pitanju zaštite patenata i prava, jer je sa pripajanjem Motorole u kompaniju Google stiglo i na hiljde patenata. Podsećanja radi, Motorola je sve sudske procese u patnetnim sporovima protiv kompanije Apple ubedljivo dobila (širom sveta), a poslednja tužba Apple kompanije protiv Motorole nedavno je odbačena bez mogućnosti revidiranja spora.
Da li će Google zaista odlučiti da Android zadrži samo za sebe, ostaje da se vidi, ali gde ima dima, sigurno ima i vatre... Nije Samsung nedavno tek slučajno najavio mogućnost rada na novoj smartfon platformi, zar ne?!
(MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.