Jubilarna 20. po redu konferencija posvećena telekomunikacijama i informacionim tehnologijama, Telfor 20, biće održana od 20. do 22. novembra.
Paunović je, u intervjuu Tanjugu, istakao da ovaj forum pruža priliku velikim kompanijama da objasne čime se bave i šta novo mogu da ponude na tržištu, ali i stručnjacima da predstave svoje radove u toj oblasti.
Kako je naveo, ove godine jedna od tema će biti stavljanje u funkciju četvrte generacije mobilnih telekomunikacija, za šta se pripremaju svi, pa i domaći operatori, a biće i interesantnih izlaganja profesora sa Ekonomskog fakulteta koji će sa svog, ekonomskog aspekta govoriti o sektoru IKT. Paunović je naveo da na Telfor dolaze inženjeri, studenti, profesori, istraživači, menadžeri, operatori, svi oni kojima su telekomunikacije i informacione tehnologije bliske.
On se podsetio prvog Telfora 1993. godine kada nije bilo prisutno ovoliko kompanija, a nije bilo mnogo prisutnih sadržaja ni globalnih svetskih tema. ''Vidici su nam bili daleko uži, a i ambicije relativno male. Ipak, imali smo vrlo zapažen broj učesnika i oko 150 radova, što je za nas bio veoma lep uspeh'', objasnio je Paunović.
Prema njegovim rečima, poslednjih godina, broj radova se približio cifri od 500, od čega je oko 50 odsto iz Srbije, a ostatak iz drugih zemalja što Telforu daje karakteristiku međunarodne konferencije. Kada je reč o promenama u IKT sektoru tokom dve decenije od prve Telfor konferencije, Paunović je kazao da su one bile zaista impozantne.
''Pre 20 godina jedva da smo imali internet, eventualno za slanje elektronske pošte i poruka koja je reda veličine protoka 28 K ili 56 K, a sadržaja na internetu gotovo da nije bilo. Sistemi prenosa su bili bazirani uglavnom na običnim višeparičnim kablovima, i donekle na satelitskim vezama, koje nisu mogle u potunosti da zadovolje zahteve svih korisnika, a jedva da smo znali i šta su mobilne radio komunikacije'', podsetio se Paunović.
Iako profesor telekomunikacija, ni u snu nisam mogao da predvidim da će informaciono - komunikacione tehnologije dostići sadašnji stepen razvoja, dodao je on. Paunović je rekao da sve nove tehnologije koje se koriste u savremenim zemljama postoje i u Srbiji, ali je samo pitanje u kom obimu se koriste.
Kada je reč o mogućim pravcima razvoja IKT, Paunović je rekao da će svi postojeći sistemi ići ka integraciji, odnosno objedinjavanju, ali i da će se pojavljivati sve više usluga namenjenih korisnicima koje će biti bazirane na tim tehnologijama.
(Tanjug)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.