Ova aplikacija vas špijunira 24/7 – zna šta pričate, pišete i radite, a skoro svi je imaju u Srbiji | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ova aplikacija vas špijunira 24/7 – zna šta pričate, pišete i radite, a skoro svi je imaju u Srbiji

Stručnjaci za sajber bezbednost uputili su ozbiljno upozorenje vlasnicima Android uređaja zbog aplikacija koje ih prate i prikupljaju lične podatke.

 Aplikacije Izvor: Tamer Adel / Alamy / Profimedia

U novoj istrazi koju je sproveo potrošački portal Which? u saradnji sa kompanijom Hexiosec, analizirano je 20 popularnih aplikacija iz oblasti društvenih mreža, onlajn kupovine, fitnesa i pametne kuće, kako bi se utvrdilo koje su aplikacije „jedu“ podatke korisnika.

Među njima su se našle aplikacije kao što su WhatsApp, Facebook, TikTok, Instagram, Amazon, AliExpress, Ring Doorbell i Strava – koje su zajedno preuzete više od 28 milijardi puta širom sveta.

Urednik portala Which?, Hari Rouz, izjavio je:

„Milioni nas svakodnevno koristi aplikacije za sve, od praćenja zdravlja i kondicije do onlajn kupovine. Iako mnoge deluju kao da su besplatne, naše istraživanje je pokazalo da korisnici zapravo plaćaju svojim podacima, često u zastrašujuće velikim količinama.“

Analiza je pokazala da sve aplikacije traže tzv. rizična odobrenja, i to često bez stvarne potrebe, što znači da korisnici treba da budu mnogo pažljiviji pri davanju saglasnosti.

Istraživanjem je utvrđeno da je kineska aplikacija Xiaomi Home, koja podatke šalje direktno u Kinu, tražila više dozvola nego bilo koja druga, čak 91. među njima je bilo i pet rizičnih dozvola, uključujući pristup mikrofonu i lokaciji, što može rezultirati „zastrašujuće preciznim reklamama“ koje iskaču korisnicima.

Samsung SmartThings je tražio 82 dozvole, Facebook 69, dok je WhatsApp bio nešto umereniji sa 66.

 Aplikacije
Adygea, Russia - January 3, 2018: WhatsApp, YouTube, instagram, Facebook, Skype and other app icons on the smartphone screen Xiaomi,Image: 1018792908, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: gutaper / imageBROKER / Profimedia
Izvor: gutaper / imageBROKER / Profimedia

Posebno se istakao Temu, koji je, prema rečima stručnjaka, agresivno slao marketinške mejlove. U domenu društvenih mreža, TikTok je tražio mogućnost snimanja zvuka i pristup fajlovima na uređaju.

Otkriveno je i da je 16 od 20 aplikacija pokušavalo da kreira prozore koji se pojavljuju preko drugih aplikacija, što znači da mogu prikazivati iskačuće poruke čak i kada su obaveštenja isključena.

Ipak, neka rizična odobrenja mogu imati smisla, na primer, pristup mikrofonu kod aplikacija kao što su WhatsApp i Ring Doorbell u skladu je sa njihovom funkcionalnošću.

Hari Rouz ponovo je naglasio:

„Naše istraživanje još jednom pokazuje koliko je važno da proverite šta tačno odobravate kada preuzimate novu aplikaciju.“

U odgovoru na istraživanje, portparol kompanije Meta (koja poseduje WhatsApp, Facebook i Instagram) izjavio je da nijedna od njihovih aplikacija „ne koristi mikrofon u pozadini niti mu pristupa bez učešća korisnika“.

Tiktok je poručio da su privatnost i bezbednost „ugrađeni u svaki njihov proizvod“, kao i da aplikacija „prikuplja informacije koje korisnik dobrovoljno unosi, uz tehničke podatke koji podržavaju funkcionalnost aplikacije, bezbednost i korisničko iskustvo“.

Temu je naveo da se podaci o tačnoj lokaciji koriste kako bi se „automatski popunila adresa na osnovu GPS-a“.

„Temu rukuje korisničkim podacima u skladu sa lokalnim i međunarodnim propisima i vodećim praksama u industriji. U potpunosti smo posvećeni ispunjavanju regulatornih zahteva u Velikoj Britaniji i kontinuiranom unapređenju transparentnosti i izbora korisnika“, dodali su.

Amazon je, s druge strane, objasnio da se dozvole koriste za omogućavanje korisnih funkcija, poput „vizuelizacije proizvoda u prostoru putem kamere telefona ili pretrage govornim unosom“, piše Nova.

Na kraju, Samsung je poručio:

„Svesni smo važnosti privatnosti i zaštite podataka. Sve naše aplikacije, uključujući SmartThings, razvijene su u skladu sa zakonima o zaštiti podataka i smernicama kancelarije poverenika za informacije (ICO). Naši telefoni koriste Googleov Android operativni sistem, koji korisnicima po difoltu omogućava kontrolu nad pristupom podacima. U potpunosti poštujemo Googleove smernice za operativni sistem, uključujući i SmartThings. Ova aplikacija koristi isključivo dozvole koje su neophodne za njen rad i pružanje optimalnog korisničkog iskustva.“

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA