IT stručnjaci testirali su 13.500 najpopularnijih Android aplikacija i otkrili da više od osam odsto otkriva login podatke i bankovne podatke korisnika.
Kako prenosi BBC na svom sajtu, grupa naučnika kreirala je lažni Wi-Fi hotspot, koji je putem internet veze i posebno kreiranih alata, a takvi u današnjem svetu nisu nikakva novost, niti ih je teško napraviti, omogućio da:
- iščupaju login detalje korisnikovog banokvovnog računa, društvenih mreža, mejlova i korporativnih sajtova
- onemoguće antivirus ili neki drugi sigurnosi program/aplikaciju i
- ubace podatke u aplikaciju, koji će joj reći kako tačno da se ponaša i koje korisničke podatke da sakuplja i/ili šalje.
Testovima je utvrđeno da hakeri mogu čak i da izvuku novac sa računa korisnika online banking usluga ili ga presretnu i preusmere na željenu destinaciju, ako se zlonamerni program aktivira baš u trenutku transfera novca.
Uz ovo istraživanje, sprovedeno je još jedno, koje je za cilj imalo da utvrdi svesnosti „zaraženih“ korisnika da nešto nije u redu sa njihovim telefonom. Od 754 testirana, gotovo 60 odsto nije znalo da im je telefon hakovan ni da se dešava nešto neobično.
Korisnici koji su primetili neke sumnjive aplikacije i dešavanja sa telefonom u najvećem broju slučajeva nisu znali šta da urade, kako da se zaštite i kome da se obrate.
Google još uvek nije komentarisao ceo slučaj, ali ovo zvanično istraživanje dostavljeno mu je na uvid, prenosi BBC. Više o bezbednosti aplikacija i kako da se zaštitite pročitajte OVDE i OVDE.
(MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.