Zašto Evropljani skuplje plaćaju iPhone nego Amerikanci? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto Evropljani skuplje plaćaju iPhone nego Amerikanci?

Iako bi trebalo da budu približne, evropske cene iPhone telefona se razlikuju od države do države, zbog čega su znatno više nego "preko bare"

 iPhone 15 Pro serija cena i specifikacije Izvor: Apple

Kompanija Apple je poznata po visokim cenama svojih uređaja, a tu ni njihov poslednji model pametnog telefona nije izuzetak.

I dok se iPhone 15 Pro Max se u Sjedinjenim Američkim Državama prodaje po ceni od 1.199 dolara (1.131 evro), cena tog uređaja u Evropi je znatno viša.

Na Appleovom sajtu je objavljena cena uređaja za evrozonu, prema kojoj bi on takođe trebalo da košta 1.131 evro. To je za devet odsto skuplje u odnosu na prošlogodišnju cenu najskupljeg Appleovog telefona.

Međutim, evropske cene se razlikuju od države do države, zbog čega su znatno više nego "preko bare". Tako iPhone 15 Pro Max u Francuskoj košta 1.479, u Nemačkoj 1.449, a u Italiji 1.489 evra, piše Euronews.

Ali to ne važi samo za najskuplji model. I osnovni iPhone 15 je skuplji u Evropi, nego u SAD. Dok se u Americi prodaje za 800 dolara (754 evra), u Francuskoj je 969 evra, u Nemačkoj 949, a u Italiji 979 evra.

PDV se u SAD obračunava nakon kupovine, a njegova stopa se razlikuje od države do države, i naplaćuje u rasponu od 2,9 do 7,25 odsto.

Tako PDV na iPhone 15 Pro Max u Vašingtonu iznosi šest odsto ili 71,94 dolara (67,90 evra). U Los Anđelesu je 113,91 dolar (107,52 evra). Međutim, kupac tog telefona u Los Anđelesu će uštedeti 239,74 evra, u odnosu na kupca istog uređaja u Francuskoj.

Velika razlika u ceni između SAD i Evrope nije svojstvena samo za najnoviji model. Kada je 2017. počela prodaja iPhonea X, fanovi su se na Twitteru sprdali da bi bilo jeftinije otići u SAD i kupiti telefon, nego to uraditi u Evropi.

Međutim, i oni koji bi to zaista i uradili, morali bi da plate carinu po povratku u svoju zemlju. Primera radi, ta carina bi za Francuze iznosila 200 evra. Tako da nije da Evropljani nemaju način da prođu jeftinije.

Apple je 2016. godine saopštio da na formiranje cene utiče niz faktora, kao što su kurs lokalne valute, zakoni država koje se regulišu uvoz, poslovna praksa, porezi i troškovi poslovanja.

Ipak, uprkos visokim cenama, Appleov prodajni uspeh nije narušen, budući da iPhone čini četvrtinu prodaje pametnih telefona u Evropskoj uniji čime nadmašio prodaju Samsungovih telefona.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

04:00
iPhone 15 Pro
Izvor: Apple
Izvor: Apple

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 4

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

beogradska seljačina

Svaki kamen EU je u vlasništvu USA.

Musk

U Iphone nema Evropskih komponenti ili ih ima veoma malo,zato skup u Evropi.Skuplji nego u SAD,Kini,Japanu,Taiwanu ,J.koreji Ove drzave glavni dobavljaci za Iphone.

Miloš

USA nema PDV (VAT), oni imaju sales tax, koji nema dodirnih tačaka sa PDV (VAT) https://www.investopedia.com/terms/v/valueaddedtax.asp#:~:text=No%2C%20the%20United%20States%20has,rely%20primarily%20on%20property%20taxes.