U poređenju sa prethodnim periodom, Jelly Bean i ICS zajedno su porasli za manje od 6 odsoto, a Gingerbread drži čak 58 odsto!
Ovakva slika ne pogoduje Android korisnicima, jer potvrđuje ono što mnogi protivnici tog sistema govore – iako se sistem redovno unapređuje njegova unapređena za korisnike su gotovo beznačajna, jer stižu sporo ili čak nikako.
Uzmimo slučaj LG Optimus 2X modela, HTC-a Desire HD i mnogih drugih, koji imaju dual-core procesore, jaku grafiku, odgovoarajuću količinu RAM memorije, ali i dalje nemaju ICS. Taj sistem za njih je ili otkazan ili u procesu “testiranja“ koje traje već od kada je taj OS najavljen.
Sony je tek otpočeo nadogradnju svojih telefona iz 2011. na ICS, a novi modeli iz 2012. čak i ne dolaze sa njim, makar je sa većim delom Xperia linije tako. Samsung nekako drži korak, ali samo u najvišoj klasi, dok modeli ispod nje, takođe mesecima čekaju za novo parče softvera.
Prilagođavanje OS-a svakom proizvođaču ponaosob i implementacija novih Android verzija traje nedopustivo dugo, zbog čega bi mnogi proizvođači morali da povedu računa, koliko dodatnih stvari ubacuju na „goli“ Android koji im Google isporuči. Što više proizvođačkih podešavanja – to duže traje izrada i testiranje sistema.
Zbog "razuđenosti" proizvođača i njihove nemogućnosti da istovremeno isporuče nove verzije Android operativnog sistema na sve uređaje, Apple bi u budućnosti mogao da stekne prednost. Sa tek nekoliko modela pametnog telefona iPhone i samo tri generacije tableta, Apple mnogo brže i uspešnije unapređuje svoje uređaje. To je činjenica, ma šta neko mislio o tom proizvođaču.
(MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.