Sportistima koji će 2012. učestvovati na Olimpijskim igrama u Londonu biće dozvoljeno da pišu blogove i tvituju, sve dok za to ne dobijaju novac.
Ipak, učesnici ne bi trebalo previše da se opuštaju. Iako je to malo verovatno jer je reč o vrhunskim sportistima, svako za koga se dokaže da je postavljao neprimerene sadržaje, može biti automatski udaljen sa takmičenja.
Australijski olimpijski komitet izdao je u ponedeljak neku vrstu vodiča, u kojem se navodi da MOK "aktivno ohrabruje i podržava sportiste... da budu aktivni na društvenim mrežama, postuju komentare, pišu blogove i tvituju o svojim iskustvima".
Ipak, sportisti - blogeri i tviteraši trebalo bi da se ograniče na izlaganje u prvom licu, u formi dnevnika, a ne da izveštavaju sa događaja, da ne bi novinare ostavili bez posla. Takođe, moraju da imaju na umu da su "vulgarnosti, opscene reči i fotografije" u postovima najstrože zabranjene.
Mnogi sportisti pisali su blogove tokom Olimpijade u Pekingu 2008, ali tvitovanja nije bilo, a postavljanje video snimaka i fotografija na Internet bilo je zabranjeno.
U Londonu će objavljivanje fotografija na društvenim mrežama biti dozvoljeno, ali je izričito zabranjena njihova prodaja. Ipak, snimanje videa i fotografisanje neće biti dozvoljeno na samim sportskim događajima, što i nije tako čudno ako se ima u vidu da MOK najveći deo prihoda ostvaruje od prodaje autorskih prava televizijama i onlajn medijjima.
(MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.