Ne pokušavajte ovo kod kuće. Lako je, ali ne pokušavajte. Jesmo li vam već rekli da ne pokušavate?
Valve je objavio video u kojem objašnjava kako se menjaju interni SSD Steam Deck konzole i dva džojstika za upravljanje. Steam Deck predstavlja računar spakovan u kućište prenosne konzole, sa velikim ekranom, koji najviše podseća na Nintendo Switch.
Zamena džojstika i dodavanje memorije
Jedan od potencijalnih problema nove konzole svakako predstavlja količina interne memorije od svega 64 GB u najpristupačnijoj verziji, što brzo može postati tesno, ukoliko želite da igrate nekoliko modernih igara na svojoj konzoli. Valve jeste dodao slot za microSD kartice, ali svi znamo da su razlike u brzini NVMe SSD-ova i microSD kartica ogromne.
Većina proizvođača konzola ljubomorno čuva svoje šeme i ne dozvoljava vam da kupite rezervne delove za slučaj da nešto prestane da radi, ali je Valve rešio da proba drugi pristup. Njihov video pokazuje proceduru koju treba da poštujete kako biste uspešno zamenili SSD ili neku od “pečurkica”, za slučaj da prestanu da rade kako treba.
Otvaranje poništava garanciju
Interesantno u samom video snimku je to što je Valve nekoliko puta naglasio da iako oni pokazuju kako se Steam Deck otvara, oni to nikako ne preporučuju. Otvaranjem konzole se gubi garancija i kompromituje strukturni integritet, jer se koriste samorežući šrafovi koji se ušrafljuju direktno u plastiku, pa postoji velika šansa da se nešto ošteti u procesu otvaranja.
U video snimku takođe možete videti da Steam Deck koristi M.2 2230 SSD, koji nije toliko popularan, ali se navodi da možemo da očekujemo da u bliskoj budućnosti dobijemo informacije gde se adekvatni rezervni delovi mogu kupiti. Ovo se naglašava jer se SSD nalazi jako blizu Wi-Fi modula, te i da poseduje elektromagnetni štit, pa zamena sa bilo kojim SSD-om može da pravi smetnje pomenutom modulu.
Na svakih nekoliko minuta video snimka možete čuti razne razloge zbog kojih nije pametno otvarati Steam Deck i šta sve može da pođe po zlu u tom procesu. Valve Steam Deck bi trebao da počne sa isporukama u decembru 2021. godine. Za sada Srbija nije na spisku zemalja u kojima je najavljena prodaja, ali globalno su najavljene cene od 399 USD za 64 GB eMMC verziju, odnosno 529 USD za model sa 256 GB NVMe skladišta, odnosno 649 USD za 512 GB NVMe verziju.
Posle odgledanog video snimka, ukoliko su vam osećanja pomešana, ne krivimo vas. Dok sa jedne strane imamo veoma pozitivnu poruku da je jedan proizvođač konačno odlučio da podeli sa svojim korisnicima način da sami zamene neke od komponenata, sa druge strane redovne poruke kako to nije preporučljivo i šta sve možete da pokvarite u tom procesu vas jasno odvraćaju na svakom koraku. Kao da je neko iz Valve čvrsto rešio da napravi video u kojem će pokazati proces otvaranja konzole i zamene komponenata, a onda je neko iz marketing odeljenja dohvatio video i na svakih minut-dva ubacio poruku koliko to nije dobro...
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.