TCL 20L, 20L+ i 20 Pro 5G, aktuelna ponuda ove kompanije za 2021. godinu ima malo drugačiji pristup od konkurencije.
Kompanija koja je u svetu poznata kao jedan od najvećih proizvođača ekrana i televizora na svetu, u svojoj ponudi ima i nekoliko interesantnih modela pametnih telefona, poput koncepta savitljivog Fold'n'Roll od 10 inča. Njihova linija modela za 2021. godinu nosi oznaku TCL 20, uz sufikse S, L, SE i Pro. Ovoga puta smo za test odabrali najinteresantnije modele – najjači TCL 20 Pro 5G i par predstavnika srednje klase TCL 20L i 20L+.
Preko operatera
Za sad kod nas TCL fokusira svoju prodaju na operatere, nudeći telefone koz pakete i na rate. Interesantno je da sva tri modela imaju ekran iste dijagonale i rezolucije: 6,67 inča i 2400x1080 piksela, ali on kod 20 Pro modela deluje uži, jer ima zakrivljene bočne strane.
Sa cenama koje iznose oko 27.000 dinara za model 20L sa 4/128 GB rasporedom memorije i 31.000 dinara za jači 20L+ sa 6/256 GB TCL modeli se pozicioniraju u srednju cenovnu klasu u kojoj ih čeka ozbiljna konkurencija. Sa druge strane TCL 20 Pro nudi nešto ozbiljniji hardver i po ceni spada u višu srednju klasu uređaja.
Cenovno pristupačni
Budžetski orijentisani TCL 20L i 20L+ su identični modeli, sa jedinom razlikom u količini memorije i senzoru glavne kamere (48 MP naspram 64 MP), pa ćemo ih tretirati kao jedan telefon, sa naglaskom na razlike tamo gde su primetne. Ekran ovih modela je IPS tipa, prosečnih mogućnosti. Za slučaj da ste zaboravili, podsetite se koji tipovi ekrana na telefonu postoje i u čemu su razlike. Osvetljenje je deklarisano na oko 500 nita, a gustina piksela je korektna s obzirom na dimenzije ekrana i rezoluciju – blizu 400 ppi. Sam ekran nije potpuno ravan, što znači da su ivice blago oborene, omogućavajući vam udobniji rad, posebno kada koristite navigaciju gestovima.
Dinamičko osvežavanje ekrana na 30 ili 60 Hz
Ono što smo prvi put videli kod TCL telefona je dinamičko osvežavanje koje forsira osvežavanje između 30 i 60 Hz, štedeći tako vašu bateriju kada gledate sadržaj koji ne ume da iskoristi 60 Hz osvežavanja.
AMOLED umesto IPS
Pro model ima znatno bolji AMOLED ekran sa HDR10 podrškom, nešto većom svetlinom i mnogo boljim kontrastom. Pored toga, okviri su veoma mali i jedva primetni o čemu najbolje govori odnos ekrana i prednje strane od visokih 93%. Zbog velikog ekrana i malog okvira ovaj model deluje mnogo više kao flagship, podsećajući jako na Samsung Galaxy S9 seriju. Ono što Pro 20 nema je osvežavanje veće od 60 Hz, stavka koja je prisutna i kod konkurentskih modela duplo niže cene, pa nam nije baš jasan potez kompanije TCL da preskoči panel sposoban za brže osvežavanje od 60 Hz.
Okviri ekrana su kod 20L i 20L+ primetni, posebno sa donje strane, ali kako prate zakrivljene ivice telefona, vizuelno deluju dosta manji i ugodniji za oko, ne smetajući vam previše tokom svakodnevnog korišćenja. TCL koristi dobro poznati trik kada je u pitanju dizajn kućišta. Naime, kod skupljih telefona leđa i ekran telefona su spojeni direktno za ram kućišta, dok kod jeftinijih ekran ima svoje kućište koje je blago izdignuto iz rama i crne boje. To omogućava da u veliko kućište spakujete ekran koji je dimenzijama manji od kućišta, koristeći crno kućište ekrana da zamaskirate tu činjenicu.