Novi koncept telefona sa savitljivim ekranom donosi značajna unapređenja na svim poljima.
Na tržištu samo tri proizvođača aktivno razvijaju telefone sa savitljivim ekranima - Motorola, Samsung i Huawei.
Kompanija Huawei već ima treću generaciju iste serije savitljivih telefona i dosad najboljeg predstavnika te klase u svojoj ponudi, čija je cena, makar za kinesko tržište čak 2.750 dolara za model od 256 GB memorije, dok je za 100 dolara viša za model od 512 GB memorije.
Kompanija Huawei je prihvatila Samsung pravila igre i umesto na spolja, Huawei Mate X2 se savija na unutra. I zbog toga će svi ovaj telefon porediti sa Samsung Galaxy Z Fold2 modelom, jer su praktično identični spolja i po principu otvaranja unutrašnjeg ekrana. Ipak, sličnosti tu uglavnom prestaju.
Huawei Mate X2 ima veće ekrane, dizajn šarke je drugačiji i naziva se Dragon Wing, koristi drugačije i otpornije materijale za izradu, a telo novog uređaja je koncipirano na potpuno drugačiji način - na najtanjem delu je tanko svega 4,4 milimetra, a na drugu stranu se širi, kako bi periskop 10X zum kamera mogla da stane u kućište. Ono što je važno jeste to da se telefon zbog dizajna, koji se podebljava ka kameri neće klatiti na stolu, za razliku od pomenutog rivala.
Šarka je izrađena od novog tipa tečnog cirkonijum metala, koji se koristi i za izradu automobila, a dosad nije viđen na mobilnim telefonima. Ričard Ju, direktor Huawei kompanije za korisničke uređaje otkrio je da je Huawei upotrebio materijal, koji je dugotrajniji i otporniji na habanje i uništenje od materijala, koji se trenutno koristi u zvanično najbezbednijem automobilu na svetu - Volvo XC90 - i da šarka i njene unutrašnje komponente mogu da izdrže pritisak i udar od neverovatnih 2.100 MPa (megapaskal).
Huawei Mate X2 će biti dostupan u roze, plavoj, beloj i crnoj boji, uz posebne kožne futrole, kožna leđa i novi zadnji panel, koji će istovremeno moći da postavi telefon u uspravan ili položen način stajanja, kako bi sam stajao na stolu ili podlozi i lakše se gledali video zapisi ili pratile video konferencije. Zapravo, video pozivi mogu da se vrše preko spoljašnjeg ekrana, jer je dvostruka selfi kamera na njemu, dok unutrašnji ekran možete da koristite kao veći prikaz onoga što gledate dok vam neko deli preko video veze, ali tad sagovornici neće videti vas. Logično, jer unutrašnji ekran nema prekide niti notch ili kružni isečak, u kojem je kamera.
Huawei, konkurenti i nove tehnologije, pogledajte:
Kao što smo rekli, Mate X2 ima najveće ekrane na tržištu među savitljivim telefonima. Spoljašnji je dijagonale čak 6,45 inča (1.160 x 2.700 piksela, 456 ppi), 90 herca osvežavanje sadržaja, 21:9 odnos strana i prilikom dodira u podržanim aplikacijama i igrama, kao i meniju telefona ima odziv od čak 240 Hz. Spoljašnji ekran je raskošniji, naravno, pa isti OLED panel (proizvodi ga BOE kompanija, ne LG ili Samsung, kao ranije), je iste brzine osvežavanja, ali je rezolucija porasla na 2.480 x 2.200, a dijagonala je okruglo osam inča (veća od 20 centimetara, 413 ppi). Ekran podržava osvežavanje od 180 Hz na mestu dodira i DCI-P3 standard prikaza.
Unutrašnji ekran podržava tehnologiju, koju je kompanija nazvala magnetima kontrolisan nano optički sloj, što smanjuje refleksiju tj. odsjaj ispod 1,5 procenata (dosad je po tom pitanju bio šampion Galaxy Z Fold2 sa manje od pet procenata). Na ovome ekranu nema govora o “tečnom staklu“ ili tako nečemu, kako ga zove Samsung i važe ista pravila održavanja, kakva su važila i za Mate X i Mate Xs modele dosad.
Kad se telefon sklopi nema razmaka između donjeg i gornjeg panela, a ekran se nikad ne presavija na pola, nego se na mestu savijanja šarke ekran savija u oblik suze, tako da sredina uvek ostaje savijena i nije pod naponom. Ovo ekran, prema rečima kompanije Huawei, čini dugotrajnijim, a ima i jednu praktičnu prednost - ne prlja se, jer prašina i prljavština i nemaju kako da prodru do ekrana, kad je telefon sklopljen.
Telefon je težak osetnih 295 grama, ali je kompanija locirala bateriju i druge komponente u unutrašnjost telefona tako da kad se on rasklopi težište bude negde oko njegove sredine, što olakšava držanje i ne preteže ni na jednu stranu. Takođe, kad se koristi kamera prednji ekran je dovoljan i telefon ne mora da se rasklapa. Takođe, pomoćni mehanizmi omogućavaju da se telefon, makar tako tvrdi Huawei, koristi jednom rukom i da se lako sklopi, takođe samo jednom rukom.
Prepoznatljiva Huawei četvorostruka kamera nalazi se pozadi i štrči iz kućišta, ali kao što smo već objasnili - zbog nje se telefon ne klati dok stoji preklopljen za 90 stepeni na stolu. Glavni senzor je 1/1.28” RYYB (Red Yellow Yellow Blue, bez zelene), aperture f/1,9 i sa optičkom stabilizacijom kadra, uz 4K @ 60 fps video snimanjem. Glavna kamera, zahvaljujući eksternom ekranu može da se koristi i za slikanje i snimanje selfija.
Huawei Mate X2 fotografije iz svih uglova, dizajn i svi modovi:
Ovo je jedini telefon svoje klase, koji ima periskop senzor i optičko zumiranje do 10X. Ova kamera, aperture f/4,4 sa OIS-om ima rezoluciju od 8 MPx i, takođe RYYB senzor. Nudi i 20X hibridni zum, ali i 100x digitalno zumiranje. Za zumiranje malih udaljenosti tu je srednji optički 3X zum tj. kamera modula od 12 MPx, f/2,4 aperture i još jednim OIS-om. Tri OIS karakteristike su nešto čime malo koja kamera i na konvencionalnim telefonima može da se podiči.
Poslednja kamera je takozvani dva u jednom sistem - ultraširoka i makro kamera rezolucije 16 MPx. Makro snimci su oštri i detaljni već sa dva i po centimetra udaljenosti, a žižna daljina rasteže se od 17 i 23 do 70 i 240 milimetara.
Slike kamere izgledaju impresivno, pogledajte:
Baš kao Huawei Mate40 serija i Mate X2 ima Kirin 9000 čipset, koji je izrađen u TSMC tehnologiji od pet nanometara i ima četiri Cortex-A77 jezgra (od kojih jedan radi na 3,13 GHz) i četiri A55 jezgra, plus Mali-G78 MP24 GPU. Konfiguracije memorije su 8/256 i 8/512 GB, a podržana je i Dual SIM opcija, uz moguće stavljanje Huawei NM memorijske kartice na mesto drugog SIM-a. Naravno, podržane su sve moguće bežične konekcije, uključujući najširu 5G podršku, infrared port i Wi-Fi 6, a punjenje baterije od 4.500 mAh vrši se brzinom od 55 vati.
Ne znamo šta će uraditi Samsung sa novim Galaxy Z Fold3 modelom, ali Huawei Mate X2 dolazi sa punjačem od 66 vati u paketu i kvalitetnijim, ne standardnim bubicama, koje se priključuju na USB Type-C priključak na donjem delu telefona. Inače, Mate X2 ima i stereo zvučnike, FM radio, a u paketu s telefonom dolaze još i kožna futrola, kao i zaštita za ekran, koja je već nalepljena na oba displeja u fabrici, pre pakovanja.
Huawei Mate X2 će biti i prvi telefon, koji će dobiti pun, ne BETA pristup HarmonyOS operativnom sistemu kompanije Huawei. To će se desiti u aprilu, a do tada korisnicima je na raspolaganju EMUI 11 baziran na Android 10 operativnom sistemu, sa AppGallery prodavnicom aplikacija i Huawei Mobile Services ekosistemom.
Za sad nema podataka o tome kad će se Huawei Mate X2 pojaviti u Evropi niti u Srbiji, ali nas pre toga svakako očekuje i najava nove Huawei P50 serije, o kojoj smo saznali već i prve detalje! Pogledajte slike i video priloge, koje imamo o Huawei Mate X2 i javite nam svoje utiske o telefonu!
Da li vam se sviđa Huawei Mate X2, šta mislite o ovakvim telefonima?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(MONDO)