Bitka je izgubljena, ali ne i rat.
Apple je prošle godine tužio kompaniju Corellium zbog kršenja autorskih prava jer su nudili istraživačima pristup virtuelnom iPhone telefonu.
Naime, taj virtuelni telefon se koristio putem internet pregledača, a sve kako bi se pronašli potencijalni bagovi, greške i sigurnosni propusti u iOS proizvodima.
Kompanija Corellium koju su osnovali supružnici Amanda Gorton i Kris Vejd, je dala mogućnost korisnicima da pokrenu "virtuelni" iPhone na računarima! Njihov softver omogućava korisnicima da čačkaju po operativnom sistemu iPhone uređaja, odnosno po iOS-u. Glavni sudija u ovom slučaju je odbacio tvrdnje kompanije Apple, te je istakao da kreacija Corellium kompanije ne krši autorska prava, pošto je napravljena tako da pomogne da se unapredi bezbednost iPhone uređaja. Ta kompanija nije napravila proizvod sa kojim bi se takmičila na tržištu, već alatku za mali broj mušterija.
"Veoma smo zadovoljni zbog odluke jer je sud prepoznao fer upotrebu. Ponosni smo na prikazanu snagu i izdržljivost naših klijenata iz kompanije Corellium tokom veoma važne bitke. Sud je potvrdio snažnu ravnotežu koju poštena upotreba pruža protiv dosega zaštite autorskih prava na drugim tržištima, to je velika pobeda, pogotovo za industriju sigurnosnih istraživanja!" - ističe Dejvid L. Hejt iz advokatske firme Hecht Partners, koji je ujedno i savetnik kompanije Corellium.
Apple se nije oglašavao, ali su pokušali zato da uvere sud da bi takav proizvod mogao da bude opasan ukoliko padne u pogrešne ruke, jer sigurnosne mane koje bi pronašao Corellium bi mogle da se iskoriste kako bi se hakovao iPhone. Oni su dalje istakli da kompanija Corellium neselektivno prodaje svoj proizvod, što su oni demantovali.
"Corellium, a security research firm sued by Apple, has won a major legal victory against the iPhone maker. A federal judge in Florida threw out Apple’s claims that Corellium violated copyright law with its software, which helps security researchers find bugs and security holes."https://t.co/pdUFbDHBHj
— Corellium (@CorelliumHQ)December 29, 2020
Zanimljivo da je Apple pokušao da kupi tu kompaniju 2018. godine, stoji u sudskom zapisniku, ali da su pregovori zastali, posle čega ih je Apple tužio. Vodi se još jedan spor oko ove dve kompanije, naime, Apple je optužio Corellium da je zaobišao Apple-ove mere bezbednosti kako bi napravili taj softver, čime je prekršio Zakon o autorskim pravima u digitalnom milenijumu.
Pre nešto više od mesec dana, kompanija Apple je morala da plati kompaniji VirnetX 502,8 miliona dolara na ime prava za upotrebu VPN on Demand funkcije u iOS operativnom sistemu.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo / Washington Post)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.