Vlasnici novih iPhone 12 telefona neće dobiti punjač i slušalice uz telefon, ali to je tek vrh ledenog brega sve intrigantnije priče Apple kompanije o potezu “koji će spasiti planetu“…
Verovatno već svi znate da kompanija Apple uvodi novu, ekološki osvešćenu politiku poslovanja, koja se prevashodno tiče pakovanja tj. sadržaja u kutiji, ali ta odluka nije naišla na jednoglasno odobravanje.
Verujemo da i svako od vas ima da kaže nešto na ovu temu, za šta ćemo vam ostaviti komentare i anketu, a mi ćemo pre toga da objasnimo sve o čemu se ovde radi…
Naime, novi iPhone pametni telefoni i Apple Watch satovi pre njih predstavljeni više neće u pakovanju imati strujni adapter za punjenje, ali ni EarPods žičane slušalice. Umesto uobičajenih dodataka uz nove iPhone 12 telefone ćete, osim uređaja i brošura, dobiti samo Lightning to USB Type-C kabl, dok ćete se za adapter morati sami pobrinuti (i slušalice i punjač koštaju pod 19 dolara, odnosno evra).
Ova situacija važi u celom svetu i Srbiji naravno, osim u Francuskoj, gde će zbog zakonskih regulativa Apple morati da pakuje u kutiju slušalice i dalje, ali ne i punjač.
Drugim rečima, vraćamo se sad na glavnu temu posle Francuza, već ionako siromašno Apple prodajno pakovanje postalo je još siromašnije.
Stručnjaci su skeptični, s razlogom?
"Korisnici već imaju kod sebe preko 700 miliona Lightning slušalica, a velik broj prešao je na bežične slušalice. Isto tako, postoji preko dve milijarde Apple strujnih adaptera-punjača, a da ne spominjemo milijarde adaptera drugih proizvođača. Jednostavno, sklonićemo te proizvode iz prodajnog paketa, čime smanjujemo emisiju ugljen-dioksida i izbegavamo rudarenje i upotrebu retkih i skupih materijala", rekla je Lisa Džekson, potpredsednica Apple inicijative za ekologiju i zaštitu životne sredine. Osim toga, manje sadržaja znači i manje pakovanje, a manje kutije telefona znače do 70 procenata više proizvoda, koji staju na palete za transport tokom prevoza iPhone-a 12 od fabrike do kupaca.
I dok neki pozdravljaju ovaj potez, stručnjaci za održivost prilično su skeptični i tvrde da će Apple ovim potezom vrlo malo uticati na sve veći problem gomilanja elektronskog otpada.
E-otpad zaista jeste veliki problem
Istraživanja pokazuju da smo samo prošle godine stvorili 53,6 miliona tona elektronskog otpada, a u to se ubraja sve od baterija, kućnih aparata, telefona i kablova do ekrana i displeja svih vrsta. Vrednost korišćenih materijala kao što su gvožđe, bakar i zlato procenjuje se na 57 milijardi dolara, pa je očekivano da se u svetu stvorila industrija ljudi, koji sakupljaju te delove kako bi preživeli. Ali, nije samo to važno u ovoj priči, tu su i toksični materijali (na primer, govorimo o 50 tona žive iz različitih tipova uređaja, koja završava u prirodi i utiče na zdravlje svih nas kružeći u prirodi).
Apple je oduvek isticao napore i težnje da smanji toksične materijale u svojim proizvodima, pa tako često spominje staklo bez arsena i komponente bez berilijuma. Međutim, sklanjanje adaptera i EarPods slušalica iz paketa Apple uređaja je tek 0,05 posto godišnjeg rasta e-otpada ili oko 25 hiljada tona.
Da ne bi bilo zabune, to nije "ništa", ali bitno je znati o kakvom je potezu reč.
Hajde da zagrebemo još dublje…
Naime, to što neće biti adaptera u paketu uz Apple Watch ili iPhone 12, ali ni uz stare iPhone modele od 13. oktobra, ne znači da ljudima oni više neće trebati. I dalje ćemo ih kupovati, a ti adapteri dolaziće u posebnom pakovanju, što znači još otpada. Takođe, kad već priča o zaštiti životne sredine i uštedi sirovina i reciklaži - zašto Apple još uvek uz iPhone pakuje brošure i papirna uputstva, kad to sve odavno mnogi proizvođači “kače“ u obliku PDF-a na svoje stranice i QR kodovima upućuju korisnike da ih posete onlajn za brzi početak i slično?
Takođe, koliko vas zna nekog ili ima to iskustvo koliko se lako pokida i uništi Apple kabl za punjenje ili sam punjač? Mnogo vas/nas, znamo, a Apple prvi kaže da oštećeni punjači, makar i malo, odmah moraju da budu zamenjeni. Savetujući nas da koristimo stare punjače, a znamo da mnogi koriste pohabane punjače, jer oni i dalje rade posao, Apple praktično savetuje kupovinu novih punjača, a to znači još gomilanja dodatne opreme, još pakovanja i još otpada.
Isto tako, priča o dovoljnom broju adaptera ne drži vodu, jer velik broj korisnika koristi više od jednog punjača. Nadalje, tu je i priča o praktičnijem prevozu, koju treba uzeti s rezervom, jer veličina pošiljke ne zavisi od toga koliko je paketa na paleti, nego kolika je potražnja. Ako prodavnica Apple ili partnerska traži 100 uređaja, Apple im neće poslati 200 samo zato što zgodno staju na paletu ili u kutiju.
Ne smemo zaboraviti ni to da se Apple ni ovog puta nije odmakao od svojih Lightning kablova, koji koriste samo Apple uređaji. Dok su svi na kablovima s USB-C konektorima, Apple nije, što znači da nemamo univerzalni kabl, koji spaja više uređaja, nego koristite dva kabla, ako istovremeno punite iPad i iPhone ili, ako koristite i Android i iPhone uređaj.
Tu je i problem sa starim adapterom. Naime, ako ste prošle godine kupili iPhone 11, imate onaj s USB-A ulazom. Novi iPhone 12 dolazi s USB-C konektorom. Dakle, ne možete koristiti taj, nego morate da kupite novi, ako već nemate takav adapter drugog proizvođača.
Apple je otežao i bežično punjenje
Osim što se aktivno protivi inicijativi Evropske komisije da se uvede univerzalni punjač za sve smartfone, Apple je vratio i svoj MagSafe magnetni sistem, koji bismo teško nazvali nečim što stvara manje otpada, jer njegovi korisnici će morati da odbace sve svoje stare bežične punjače, zaštitne maske i novčanike, kako bi koristili MagSafe. Tačnije, Apple je ponovo napravio vlastiti ekosistem, ovog puta i za bežično punjenje - jedan je fokusiran na Qi standard i koriste ga baš svi, a Apple ekosistem je ograničen isključivo na - pa, Apple!
Da pojednostavimo, drugi proizvođači mogu da prave bežične punjače i za Android i za Apple, ali sad moraju da prave i one, koji podržavaju MagSafe. Stvar je u tome da Apple dozvoljava brzo punjenje od 15 vati isključivo sa MagSafe tehnologijom, dok će svi oni, koji ne dobiju Apple potpis za odobrenje i sertifikat puniti iPhone 12 modele brzinom od samo 7,5 vati. U Android svetu uređaji se pune bežičnim putem brzinom od 40 i preko 60 vati, čisto da imate sa nečim da uporedite tih 7,5 vati.
Nakon svega, Apple zaista radi na tome da svoje proizvode učini boljima za okolinu i planetu, ali u isto vreme mnogo je toga što bi mogao promeniti da kompletnu situaciju učini boljom. Izbacivanje adaptera i slušalica ne samo da ne deluje kao bilo kakav korak u pravom smeru, nego je upravo suprotno - ka profitu uz činjenicu da kompanija nije učinila ništa da sebe prilagodi situaciji, kao i uvek dosad…
Šta vi mislite o ovoj temi?
Anketa
Da li ćete vi kupiti iPhone 12?
-
DA!
54.14% (72)
-
NE!
45.86% (61)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Index.hr /MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.