Smatra se da je žena iz Nemačke prva žrtva sajber napada na bolnicu ikad.
Tokom prvog i najgoreg udara virusa korona pisali smo o tome da će bolnice biti sve češća meta sajber napada i to se nažalost već sad obistinilo.
U okolini Dizeldorfa je, kako se veruje, preminula prva žrtva-pacijent zbog sajber napada.
Radi se o ransomware tipu napada, koji zaključava fajlove na računaru i korisniku onemogućava kontrolu uređaja, dok se napadaču ne isplati novac, koji traži za otključavanje. Čak i tada korisnik ne može biti siguran da je sve OK i da će povratiti kontrolu nad uređajem.
Associated Press je objavio da je žena preminula zbog nemogućnosti pružanja hitne medicinske nege u bolnici usled ransomware napada. Umesto da joj se pomoć ukaže na licu mesta lekari Univerzitetske bolnice uputili su je u drugu, koja je udaljena oko 20 kilometara. Žena je preminula na putu do bolnice. Da stvar bude gora, napadač nije ciljao direktno bolnicu, nego čitav Univerzitet, u čijem je sastavu i bolnica, a napad je izvršen nakon aktivacije virusa iz mejl poruke.
Sajber stručnjaci već godinama upozoravaju da su bolnice najosetljivija i najranjivija grupa za buduće sajber napade, jer je njihova spremnost na takve napade izuzetno mala. Bolnice nemaju jake sigurnosne sisteme, ne ulažu u sajber zaštitu, a obrazovanje radnika, doktora i ostalog osoblja u bolnicama u domenu internet zaštite je svedena uglavnom na individualni nivo i ono šta svaki radnik sam za sebe zna. Nema ulaganja u jačanje zaštite od sajber napada, infrastrukturu za zaštitu i obrazovanje ljudi.
This may be the first confirmed death resulting from a cyberttack on healthcare infrastructure.https://t.co/O2mPziOgJu
— Andy Manoske (@a2d2)September 17, 2020
Ovo je donekle razumljivo, jer su doktori i zaposleni u bolnicama okrenuti lečenju ljudi, ali to ne menja činjenicu da su bolnice sve češća meta internet napada.
Napadi na bolnice ne ciljaju samo medicinske uređaje i onesposobljavanje sistema u bolnicama i medicinskim ustanovama, nego i podatke pacijenata i podatke o lekovima i istraživanjima, koji ne samo da otežavaju postupak lečenja ili ga ponavljaju iznova, nego i utiču na proces nastanka, distribucije i primene lekova i terapije, kao i proizvodnju novih.
A patient died when a German hospital was hit by ransomware, causing delays in life-saving treatment. Looks like the fears of healthcare cybersecurity professionals have come true :(https://t.co/de0xjpF2VH
— Steve Christey Coley (@SushiDude)September 17, 2020
Osnivač jedne od najvećih antivirus kompanija, Eugen Kasperski izjavio je tokom prve virtuelne konferencije tokom virusa korona u aprilu da bi sajber napade na bolnice trebalo izjednačiti sa terorističkim napadima.
Nažalost, nemamo šta da dodamo, osim da žalimo zbog nesrećne žene...
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.