Buduća lokacija velikih DATA centara je podvodna, i to dno mora!
Globalna mreža svakog dana je sve veća i taj trend neće u skorije vreme posustati.
Nastavkom ekspanzije, tehnološki giganti će biti primorani da nađu alternativne načine da održavaju servere i kompletnu drugu infrastrukturu.
Postojeći DATA centri srču previše energije, kako bi zaposleni u njima kontrolisali temperaturu, dok korozija od kiseonika i vlage konstantno vreba. Alternativa, kako smatraju inženjerske glave Microsoft kompanije, leži na dnu mora, gde su serveri smešteni u hermetički zatvorene kontejnere.
MONDO portal imao je priliku da zaviri u jedan od najvećih DATA centara na planeti, u Dablinu, koji vodi i modularno gradi kompanija Microsoft i tad nam je postalo jasno koliki je kompleks potreban za samo fragment korisničkih podataka, koliko je on velik i komplikovan za održavanje, iako kompanija Microsoft tvrdi da je to sasvim “prosta inženjerska stvar“. Ovaj DATA centar poseban je po tome što se koriste prirodna klima, ali i obnovljiva energija vetra za hlađenje postrojenja, kako bi se DATA centar održavao u radno sposobnom stanju.
Od naše posete dablinskom DATA centru prošlo je neko vreme, a sad se već priča o premeštanju DATA centara sa kopna - u dubine vode!
Projekat Natick kompanije iz Redmonda eksperimentiše sa ovom idejom već neko vreme. Nedaleko od obale Kalifornije, 2015. godine je u Tihi okean potopljen jedan DATA centar na nekoliko meseci. Zatim je 2018. godine, u blizini Škotske bućnut još jedan, na dubinu od oko 35 metara. U njemu se nalazilo 855 servera, koji su činili ukupno skladište od oko 27 petabajta. Prvobitan plan bio je da na dnu ostane pet godina, ali je podvodna konstrukcija, ipak izvučena na površinu radi procene učinka.
Eksperiment je, kako je kompanija objavila, bio uspešan.
Kao što se i očekivalo, odsustvo ljudskog faktora u okruženju, koje je samo po sebi hladno, daleko je pouzdanije i energetski efikasnije rešenje od kopnenih grdosija. Od ukupnog broja servera, samo 8 je u poslednje dve godine otkazalo. Prema rečima glavnog inženjera Bena Katlera, to je osam puta manje nego u uobičajenim DATA centrima, što je dobra vest, jer bi česte podvodne popravke anulirale uštedu energije. Sledeći korak za projekat Natick je uspostavljanje reciklažnog ciklusa onih servera, koji su se dole “podavili”.
Nema podataka o tome kada će biti napravljeni prvi pravi vodeni tj. podvodni DATA centri, ali znamo da će oni biti zeleniji, što se očuvanja prirode tiče, zahtevaće manje rada u svakom obliku i biće na konstantnoj temperaturi i pod gotovo istim uslovima rada, što će umnogome doneti i uštedu pri održavanju. Sve to zajedno obećava puno što se ovog tipa DATA centara tiče.
Microsoft je već počeo i postavljanje novih tipova internet kablova u morima širom planete, pa se istraživanja o DATA centrima pod vodom nadovezuju na njih kao logična celina.
Da, IT svet je zadivljujuć, zar ne?!
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.