Brojka iz naslova može biti i veća, ako stvari budu tekle kako treba…
Globalni rast potražnje za igračkim komponentama i hardverom za DATA centre, učinili su ovu godinu veoma berićetnom po kompaniju nVidia, recimo.
Kako prenosi portal Bloomberg, dobra godina bi mogla da preraste u odličnu, možda čak i istorijsku, za nVidia kompaniju, da ne budemo skromni ili škrti na epitetima.
Prema saznanjima tog portala, u toku su preliminarni pregovori Zelenog tima oko potencijalne akvizicije kompanije ARM, koja je od 2016. godine u vlasništvu japanske korporacije SoftBank Group. Da bi ublažio krizu izazvanu virusom korona, finansijski konglomerat već neko vreme prodaje svoje akcije kompanija u kojima ima udela (do sada su prodali akcije Alibaba i T-mobile kompanija od onih, koje su prosečnom Srbinu najpoznatije).
Navodno, došao je red i na ARM.
Akvizicija ovakvih razmera, obezbedila bi nVidia kompaniji ozbiljna leđa u odnosu na ostatak tržišta, pa treba očekivati interesovanje i reakcije brojnih regulatornih organa, kao i Apple kompanije, koja je nakon razlaza sa Intel korporacijom, sklopila ugovor o saradnji upravo sa kompanijom ARM.
Kompanija ARM, između ostalog, prodaje licence širom sveta za mnoge druge proizvođače, a među njima su svima poznati Apple, Intel, Qualcomm, TSMC, Samsung (koji, navodno, takođe merka određeni udeo), kao i samu nVidia-ju.
O kojim se brojkama pregovara (ako se uopšte pregovara) može samo da se nagađa, ali je iznos sigurno iznad 32 milijarde, koliko je SoftBank svojevremeno izdvojio pri kupovini ARM-a. Korporacija sa tim Bank u nazivu i fondom teškim 100 milijardi, teško da će se zadovoljiti pozitivnom nulom, ali je korona virus neminovan obarač cena, kao i trenutak u kojem živimo i poslujemo.
Kompanija ARM nije čekala dugo da odreaguje na ovu priču, čime je samo dolila ulje na već ionako razbuktalu vatru u IT i uopšte tržišnim krugovima, koji prate ovakve stvari, čime je praktično potvrdila da se o prodaji ARM-a zaista razmišlja.
Jedan od osnivača ARM-a, Herman Hauzer, izjavio je za BBC, da bi prodaja te kompanije Zelenom timu bio jako loš potez po industriju. “Jedan od temelja poslovanja ARM kompanije jeste činjenica i mogućnost da može da prodaje svoje proizvode, servise i usluge svima i ono za šta SoftBank zaslužuje pohvalu jeste što je ovu neutralnost od 2016. zadržala. Ako bi ARM postao deo nVidia sistema, brojni njeni konkurenti, koji su vlasnici licenci potražiće alternative. Takođe, sve upravne odluke donosile bi se u SAD-u, ne u Kembridžu”, istakao je Hauzer.
Optimalno razrešenje, on vidi na Londonskoj i Njujorškoj berzi, gde bi, uz pomoć Vlade Ujedinjenog kraljevstva, ARM mogao ponovo da se vrati u britanske ruke.
Naredni dani nose rasplet ove priče i ne sumnjajte da ćemo ga pratiti!
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(SK / MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.