Analitičari i stručnjaci iz industrije slažu se u jednom - samo jeftini 5G telefoni mogu da spasu stvar!
U Srbiji 5G mreža još uvek nije zvanično pokrenuta, a neki se i kod nas iz petnih žila bore da se 5G zabrani do daljnjeg.
Ispostavlja se s druge strane, da mobilnu industriju može da spasi samo - 5G!
I to ne bilo kakav 5G, nego istovremeni razvoj mreža, koji je COVID-19 pandemija drastično usporila i prodaja jeftinih 5G telefona, kojih još uvek i nema na tržištu. Dobro, ima nekoliko modela, ali to nije dovoljno za masovnu upotrebu 5G resursa i mreža.
Ovogodišnji prvi kvartal, što se isporuka i prodaje telefona tiče obeležili su sumorni rezultati. Zapravo, sumorni je blaga reč, jer su neki proizvođači pali i za 75 odsto, što se prodaje tiče. Za sledeći kvartal, koji će s krajem juna biti obračunat, predviđa se pad od 20 procenata u odnosu na isti period prošle godine, a oporavak u trećem i četvrtom kvartalu biće dovoljan tek toliko da ukupan godišnji pad mobilne industrije bude oko 12 odsto u najboljem slučaju.
Jasno vam je da usporavanje bilo koje industrije sa sobom nosi oštre posledice pre svega na radna mesta, koja se već sad gube širom sveta u ovoj industriji, do manjeg ulaganja u razvoj, istraživanja i inovacije, bez kojih mobilna industrija ne može da opstane. Lanac snabdevanja i isporuka je prekinut i sporo se obnavlja, a cene telefona ne prestaju da rastu iz različitih razloga.
Prema istraživanju IDC kompanije prvi period godine doneće pad isporuke mobilnih telefona od gotovo 19 odsto, da bi se tokom 2020. ukupno isporučilo oko 1,2 milijarde telefona, oko 12 odsto manje, nego što je to bio slučaj u 2019. godini. Po istom istraživanju maj mesec je bio lošiji, nego februar za tržište mobilnih telefona, kad je korona besnela, jer su ljudi obazrivi i ne kupuju više kao ranije i ne troše velike svote novca na fensi gedžete.
Rešenje je rezanje margina za zaradu, snižavanje cena i to značajno, posebno u donjim tržišnim segmentima, a najznačajniji zamajac bi prema IDC-u trebalo da budu jeftini 5G telefoni. Jeftini 5G telefoni vide se kao spasilac trenutnog stanja, jer bi njihovom masovnijom proizvodnjom i prodajom došlo istovremeno do ubrzanja širenja 5G mreža, što bi poguralo celu mobilnu industriju značajno napred. Posledice virusa korona osećaće se i tokom 2021. godine, ali se ta godina sad vidi kao godina oporavka za mobilnu industriju.
Nemoguće je sa sigurnošću tvrditi koji proizvođači će se naći u najboljoj poziciji u domenu oporavka tržišta i produkcije jeftinih 5G telefona, ali IDC navodi da su trenutno to Nokia, TCL i Alcatel, Xiaomi i Samsung, dok će uspeh Huawei kompanije umnogome zavisiti od stanja sa čipovima, ali i matičnog kineskog tržišta, koje odavno ima 5G mreže, pa korisnici već u nekom broju poseduju 5G telefone.
Šta vi mislite o svemu ovome? Šta čeka mobilno tržište, šta je lek?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.