Prošlogodišnji model nije stigao ni u Evropu ni u Srbiju - novi i još skuplji model stiže!
Kompanija Huawei je najavila eru uređaja bez Google podrške sa svojim AppGallery ekosistemom, a vodeći uređaj tog talasa biće - Huawei Mate Xs.
Apsolutno sve detalje rekli smo vam na premijeri Huawei Mate Xs iz Barselone, u našoj novoj blog-formi, a sad ćemo se pozabaviti cenom i drugim stvarima.
Huawei Mate Xs je zvanično najskuplji komercijalno globalno dostupan mobilni telefon, koji nije deo neke posebne serije ili ograničene ponude, koji će se prodavati u Srbiji. Početna cena Huawei Mate Xs je 2.499 evra za EU, ali ne možemo da garantujemo da će ta cena biti i kod nas. Verujemo da cena može da bude niža, ne baš značajno i ne ni više, makar se nadamo da neće biti značajno viša…
Za tu cenu dobija se inovativan uređaj savitljivog ekrana, koji ima dijagonalu od osam inča kad se rasklopi, najnoviji Kirin 990 čipset sa Balong 5000 5G modemom, kao i 512 GB memorije i 8 GB RAM-a.
Ekran je najveći adut ovog modela, a to je OLED panel sa posebnim slojevima poliamidskog filma, između kojih je optički prozirna adhezivna supstanca. Rezolucija ekrana je 2.480 x 2.000 piksela. Kad se Huawei Mate Xs sklopi ostaje 6,6 inča ekran odnosa stranica 19:5,9, dok je sa zadnje strane ekran aktivan samo kad pravite selfije novim tipom kamere (taj deo ekrana je visoki 25:9).
Kad smo već kod kamere valja objasniti da se radi o sistemu trostruke kamere rezolucije 40 MPx f/1.8, 8 MPx f/2.4 telefoto sa OIS podrškom i 16 MPx f/2.2 ultraširoka kamera. Naravno, tu je i ToF modul za bolje autofokusiranje, boke efekat, zamućivanje pozadine i proračun objekata u kadru.
Nova šarka je nazvana Falcon Wing i Huawei tvrdi da je bolja i robusnija.
Na sve to dodajte i bateriju kapaciteta 4.500 mAh, koja se puni brzinom do 55 vati, a naravno tu je i Android 10 sa EMUI 10 korisničkim okruženjem i HMS (Huawei Mobile Services) ekosistemom, čije je “srce“ Huawei prodavnica aplikacija AppGallery.
Ričard Ju je u razgovoru s novinarima objasnio da Huawei unapred gubi novac sa svakim prodatim telefonom savitljivog ekrana, ali da je Mate Xs izuzetno važan proizvod, koji mora da pokaže tržištu šta može jedan takav telefon i da učini da se ljudi naviknu na ove telefone.
Iz našeg susreta sa ovim telefonom možemo reći da je prilično čvrst i da je šarka baš robusna, ali Huawei nije hteo da objavi koliko tačno otvaranja i zatvaranja unapređena Falcon Wing šarka može da izdrži. Za razliku od ostalih savitljivih telefona ova šarka iskače i moguće je započeti širenje telefona jednom rukom. Takođe, raširen telefon lako se drži, jer je jedan kraj - sleva ili suprotnog kraja - proširen, pa služi za bolji hvat.
Za razliku od Samsung Fold telefona, ali slično Motorola RAZR-u, Huawei Mate Xs se zatvara tj. preklapa u potpunosti, bez lufta između gornjeg i donjeg preklopa.
Ekran je mek na dodir, ali ne na neprijatan način, nema linije po sredini ekrana, ali je vidljiva vijugavost ekrana, koja je normalna, jer je ekran pričvršćen aktivno samo za njegove krajeve.
Telefon je idealan za čitanje knjiga ili dugih tekstova, za fotografisanje, snimanje videa u pregledanje multimedije, a jedinstven oblik kućišta svakako će učiniti da se vlasnik izdvoji apsolutno od svih.
Da li je to dovoljno što nudi za 2.500 evra, koliko košta (dobro, evro manje) - objektivno nije, ali subjektivan utisak je ono što će odrediti sudbinu ne samo ovog, nego i svih drugih uređaja sa savitljivim ekranom. Uostalom Ričard Ju je i rekao da ne planiraju da prodaju ovaj telefon u milionima komada - ovo je uređaj za dokazivanje, kako proizvođaču, tako i onome ko ga kupi.
Kako se vama čini Huawei Mate Xs?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.