Facebook će platiti kaznu od pet milijardi, koju mnogi smatraju neadekvatnom, a od kazne je važnija činjenica da će morati da menja pravila postupanja prema korisničkim podacima.
Facebook kompaniji je potvrđena astronomska kazna od pet milijardi dolara, za koju stručnjaci smatraju da, iako značajna, nije dovoljno visoka u odnosu na prestupe, koje je Facebook u poslednje vreme pravio, a posebno u odnosu na to koliko zarađuje najveća društvena mreža.
FTC, regulatorno telo u SAD, koje je odlučivalo o primeni kazne, izglasalo je sa tri naprema dva glasa da se Facebook-u potvrdi kazna od pet milijardi dolara, što pokazuje da u takvim institucijama još uvek postoje oni, koji smatraju da je privatnost korisnika nešto što bi trebalo da bude shvaćeno olako. “Iako je uveravao sve svoje korisnike da je u stanju da kontroliše kako se privatni podaci na toj mreži štite i dele sa trećim stranama, dokazano je da Facebook to nije bio“, navodi se u FTC saopštenju, kojim se potvrđuje ova kazna.
Kazna je potvrđena i iz još nekoliko razloga, među kojima su:
- Skandal sa Kembridž analitika krađom korisničkih podataka
- "Slučajno" otkrivanje lozinki korisnika svojim zaposlenima
- "Slučajno" usisavanje mejlova i lozinki milion i po korisnika
- Sakupljanje podataka o skeniranju lica, bez pristanka korisnika i
- Prikupljanje brojeva telefona, koji su korišćeni u reklamne svrhe, bez pristanka korisnika.
Prema objašnjenju FTC-a, Facebook je obmanuo desetine miliona korisnika svojim nedovoljno jasnim polisama o privatnosti, o tome koje podatke prikuplja, kako ih koristi i na koji način postupa s njima u saradnji sa trećim stranama.
Izvor: AP Photo/Carolyn KasterStručna javnost jedinstvena je u stavu da je kazna niska, ali je FTC odredio visinu kazne i u skladu s dogovorom sa Facebook kompanijom, po kojem će društvena mreža biti u zvaničnoj obavezi da uvede promenu u praksu postupanja sa korisničkim podacima. Mark Cukerberg, kao osnivač mreže, neće više imati mogućnost odlučivanja bez presedana u vezi sa privatnošću na Facebook mreži, a mreža će pod nadzorom FTC-a osnovati i komisiju, koja će se baviti istraživanjima i praksama privatnosti u Facebook ekosistemu. Ono što je najvažnije, Facebook će po zakonu morati da povede više računa o tome kako podaci bivaju ustupljeni trećim stranama i na koji način one postupaju sa njima.
Pročitajte i ovo: OBJAŠNJAVAMO kako su FB i Kembridž Analitika krali podatke
Veliki broj komentara među republikancima i demokratama u SAD izaziva ovom kaznom nametnuta obaveza, kojom FTC zahteva da Mark Cukerberg i drugi visokopozicionirani menadžeri kompanije sastavljaju tromesečne izjave o privatnosti, kojima će obaveštavati regulatorno telo, ali i javnost o tome kakvo je stanje po pitanju privatnosti na mreži, o ostvarenom napretku ili sigurnosnim propustima. Rojters navodi da se protiv lažnih izveštaja, ako ih bude, mogu voditi sudski sporovi na nivou kompanije i lica, koje je napisalo lažan izveštaj.
Facebook-u je, takođe zabranjeno da traži lozinke za e-poštu drugim uslugama, kad se korisnici prijave na sistem preko njih.
Sve ovo mora da potvrdi i nadležni sud, o čemu će se odlučivati narednih nedelja, a prve izveštaje o stanju privatnosti korisnika na Facebook mreži, čitaćemo već nakon tri meseca, pošto FTC odluka bude i sudski potvrđena.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.