FaceTime problem biće popravljen sigurnosnom zakrpom do 3. februara najkasnije.
FaceTime usluga ima ozbiljan sigurnosni propust, koji omogućava da prisluškujete osobu ili osobe, koje ste pozvali pre nego što se one jave na poziv tj. odgovore. Praktično, osoba s druge strane i ne mora da se javi da biste čuli šta ona u trenucima poziva radi.
Pročitajte i ovo: Majka svih napada je otkrivena
Apple je priznao da problem postoji, da je lociran u okviru FaceTime usluge isključivo i da će rešenje u vidu zakrpe kroz nadogradnju softvera stići do kraja nedelje, odnosno najkasnije do 3. februara za sve iPhone, iPad i iPod modele sa FaceTime podrškom. Opcija grupnog FaceTime pozivanja je u potpunosti obustavljena na svim iOS i macOS uređajima, kako bi se sprečile zloupotrebe i maksimalno umanjila potencijalna šteta po privatnost korisnika, naveo je Apple u izjavi za medije.
Kompanija je predstavila novu verziju FaceTime poziva za grupe 30. oktobra, zajedno sa iOS 12.1 softverom, pa je moguće da je greška postojala od tada, navodi The Verge. Koliko je situacija ozbiljna govori i podatak da je guverner Njujorka apelovao na građane i turiste da ne koriste FaceTime dok greška ne bude otklonjena, o čemu će svaki korisnik biti obavešten porukom na svom uređaju.
Stručnjaci za bezbednost optimistični
Povodom novonastale situacije mnoge je zanimalo da li ovaj problem može na neki način dodatno da izloži korisnike riziku i kakvom. O tome smo se raspitali kod stručnjaka za sajber bezbednost, ruske kompanije Kaspersky Lab. Za MONDO je komentar dao Viktor Čebjušev, istraživač te antivirus kompanije.
“Iz onoga što je bilo moguće saznati iz medija do sada, izgleda kao da bi bilo teško iskoristiti FaceTime propust za ciljani napad na korisnike, jer svako od njih svakako prima poziv. Jedini scenario u vezi sa rizikom tiče se one situacije u kojoj korisnik ima uključen “silent“ mod. Ako je ovo slučaj, špijun bi potencijalno bio u mogućnosti da tajno prisluškuje žrtvine privatne razgovore. Uopšteno, softver se danas uglavnom sastoji iz toliko redova koda, da je praktično nemoguće da se ne potkrade neka greška, a isporučioci softvera pouzdaju se i u sigurnosnu zajednicu da im pomogne da pronađu i poprave takve propuste, kako ih zlonamerne osobe ne bi iskoristile. Apple kompaniju treba pohvaliti za brzu reakciju i prijavu propusta. Takođe, kompanija je privremeno onemogućila grupne FaceTime servise, onemogućivši tako potencijalne zloupotrebe protiv privatnosti. Savetujemo svima, koji su zabrinuti zbog ove situacije, da isključe FaceTime na svom uređaju i ne koriste tu opciju dok Apple ne izda sigurnosnu zakrpu“.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.
Podsetite se kako je JK aktivirala prvi novi iPhone u regionu:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.