Kina i Rusija u najvećem sajber napadu na Nemačku? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina i Rusija u najvećem sajber napadu na Nemačku?

Nemačka kancelarka Angela Merkel nalazi se među “žrtvama“ masovnog hakerskog napada na Nemačku, koji su, po nekim izveštajima tamošnjih medija izveli hakeri iz Pekinga i/ili Moskve.

  Izvor: Tanjug/Christian Charisius/dpa via AP

Nepoznati hakeri ukrali su milione podataka nemačkih političara, novinara i poznatih ličnosti. Više hiljada podataka sa delimično ličnim informacijama objavljeno je preko interneta, a za sada je nejasno ko je ukrao te podatke, prenosi nemački dnevnik “Bild“ ističući da je ovo možda najveći hakerski napad u dosadašnjoj istoriji Nemačke. Jasno je jedino da je napad prekinut krajem oktobra, ali niko ne zna kada je započeo.

Hakerskim napadom pogođeni su političari gotovo svih političkih stranaka, izuzev desničarske AfD, čiji podaci za sada nisu objavljeni. Nemački mediji spekulišu da iza napada mogu stajati države kao što su Rusija i Kina, jer navodno Moskva već godinama sprovodi masivne hakerske napade na Nemačku, a ne može se isključiti ni saradnja sa nemačkim desničarskim ekstremističkim grupacijama.

Pročitajte i ovo: Hakovano 500 miliona ljudi u jednom od najgorih napada!

Prva istraga je pokazala da su hakeri najverovatnije upali u računare preko Outlook programa za pisanje mejlova. Kad su ukrali lozinke najmanje 30 političara, došli su do drugih preko mreža i naloga na društvenim mrežama kao što su Twitter i Facebook.

Ministarka pravosuđa Katarina Barlej rekla je da se radi o “teškom napadu“. “Počinioci žele da uruše poverenje u našu demokratiju i institucije“, kazala je ona.

Među objavljenim podacima poznatih ličnosti, pre svega političara, od predsednika Frank Valter Sstajnmajera i kancelarke Merkel, do poslanika Bundestaga, nalaze se brojevi mobilnih telefona, adrese, brojevi ličnih dokumenata, izvodi iz elektronske komunikacije, računi, informacije o kreditnim karticama, a u pojedinim slučajevima i lične poruke iz kruga porodice kao i kreditne karte članova porodice.

Pročitajte i ovo: Lozinke, koje NE SMETE da koristite!

Što se kancelarke Merkel tiče, objavljeni su jedan broj faksa, jedna mejl adresa i više pisama kancelarki i koje je šefica vlade slala. Koliko su objavljeni podaci “škakljivi“ ostaje da se vidi, posebno imajući u vidu da je pogođena cela nemačka vlada. Vlasnik Twitter naloga na kojem su objavljeni poverljivi podaci nalazi se, prema navodima nemačkih medija u Hamburgu, i sebe predstavlja kao istraživača iz oblasti bezbednosti, umetnika i fana satire.

On je, preko svog naloga, najavio da će biti veoma zanimljivi podaci koje će tek objaviti. Njegov nalog je u međuvremenu zatvoren, što je učinila sama Twitter društvena mreža. Ministarka Barlej je zatražila da se što pre istraži ovaj slučaj i utvrdi ko su hakeri, kao i da li postoje politički motivi. “Kriminalci i njihovi nalogodavci ne smeju određivati nikakve debate u našoj zemlji“, poručila je ona.

Komentarišući ovaj napad izjavu za MONDO portal i MobIT dao je Dejvid Em, glavni istraživač odeljenja za istraživanje bezbednosti i analizu kompanije Kaspersky Lab, koji je nedavno za naš sajt dao intervju o opasnostima, koje po svakog od nas predstavljaju naši lični mobilni uređaji.

Izjavu Dejvida Ema prenosimo u celosti: Odmah na početku godine otkrivamo veliki hakerski napad na Nemačku, u kojem su poverljivi podaci nemačkih političara izloženi javnosti. Izveštaji se slažu u zaključku da nijedna dosad objavljena informacija nije bila od visokog političkog značaja, ali među ukradenim podacima su bankarski i drugi finansijski detalji, lični podaci, kao i privatne čet prepiske, koji bi u zlonamernim rukama mogli da se zloupotrebe na različite načine. Situacija je dodatno zakomplikovana, jer se ovde radi o političarima na visokim položajima. Nismo još uvek sigurni šta je motiv napada, ali skloni smo tome da verujemo da finansijski motiv nije primaran, nego da se radi o želji da se izvrši politička destabilizacija. Ono što je potpuno jasno jeste činjenica da se među svim organizacijama mora uspostaviti sistem sigurnog skladištenja i razmene podataka, kao i edukacije onih, koji ih koriste, jer je nedvosmisleno jasno da su takvi podaci sve vredniji i da postoje mnogi, koji žele da ih zloupotrebe. Neophodno je da organizacije redovno obnavljaju i unapređuju svoje sigurnosne procese i edukuju osoblje kako da svoje i podatke ostalih u sistemu održavaju sigurnim i nauče da s tim podacima postupaju i komuniciraju kako unutar, tako i izvan organizacionog sistema“.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA