Posle "Plavog kita", opasne igre zbog koje je nekoliko stotina dece u svetu izvršilo samoubistvo, a imala je "fanove" i u Srbiji, pojavila se nova igrica "Momo".
"Momo" se širi preko popularne aplikacije WhatsApp.
Posledica igranja te igre takođe može da bude i samoubistvo, ukazuju stručnjaci.
Naime, igirca počinje tako što se korisnici izazivaju da kontaktiraju s Momom, likom žene zastrašujućeg, uznemirujućeg izgleda, s veoma krupnim očima, za koju se smatra da je inspirisana horor lutkom japanskog umetnika Midorija Hajašija, koji, inače, nema nikakve veze s igricom.
.@eOman_ITA issued this warning about the #MomoChallenge in #Oman: https://t.co/P7BcJ3UCMg#مومو
— Times of Oman (@timesofoman) August 15, 2018
Mediji prenose da nakon što deca kontaktiraju s Momom, zadaje im se serija ozbiljnih izazova, a ukoliko neki odbiju, sledi kazna, i na telefon počnu da im stižu preteće poruke i zastrašujuće fotografije.
Tvorac smrtonosne igre Plavi kit: "Čistim društvo"
Bizarna igrica prijavljena je u Argentini, Meksiku, SAD, Francuskoj, Nemačkoj, Latinskoj Americi, a počela je da se širi i po Evropi, pa nije isključeno da postane opasnost i za decu u Srbiji.
Sumnja se da je upravo ova igrica povezana sa samoubistvom dvanaestogodišnje devojčice iz Argentine.
Jasmina Andrić iz Istraživačkog centra za odbranu i bezbednost upozorava roditelje da obrate pažnju šta im deca rade na Internetu.
OPREZ: Dečak iz Velike Plane igrao "Plavog kita"!
"U Latinskoj Americi i još nekim zemljama pojavila su se zvanična saopštenja policije u vezi s igricom 'Momo'. Neophodno je konstantno upozoravati mlade na takve opasnosti. Zastrašujuće je što te igrice igraju deca koja nemaju ni 15 godina, što toliko veruju internetu i što rade to što im je naređeno. Rizikuju i ugrožavaju svoj život", rekla je Andrić za "Kurir".
Kriminolog Zlatko Nikolić kaže da pametni telefoni i internet omogućavaju raznim bolesnim likovima da se iživljavaju na određeni način, najčešće kroz ovakve igrice.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.