JAGMA u Srbiji za IT prekvalifikacijama! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

JAGMA u Srbiji za IT prekvalifikacijama!

Tržištu Srbije u ovom trenutku neophodno je još između 15.000 i 20.000 novih IT stručnjaka.

  Izvor: Guliver/Getty Images/Thinkstock
 programeri it sektor posao studenti obuka
ilustracija
Izvor: Guliver/Getty Images/Thinkstock

U toku je drugi krug prekvalifikacija za 900 polaznika različitih IT kurseva, a za taj broj mesta već je stiglo 4.000 prijava, izjavio je danas direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović.

Konkurs koji je organizovala vladina Kancelarija za IT i eUpravu traje do 5. novembra, a pravo prijave imaju svi oni koji nisu u IT sektoru, nisu nikada završili IT fakultete, a punoletni su.

U prvom krugu prekvalifikacija, kaže Jovanović za Tanjug, bilo je mesta za 100 ljudi i taj prvi krug, ističe, pokazao je odlične rezultate, jer je od tih 100 prijavljenih kandidata, čak 94 je uspešno završilo kurseve i obuke, da bi se skoro 70 odsto njih već našlo na različitim praksama u IT kućama i to, smatra Jovanović, znači da je zainteresovanost privrede za IT stručnjake veoma velika.

Šest puta više oglasa za IT poslove nego 2009.

"Naši podaci pokazuju da u Srbiji u IT kompanijama imamo oko 45.000 zaposlenih i da je u ovom trenutku na tržištu neophodno još između 15.000 i 20.000 novih IT stručnjaka", rekao je Jovanović i dodao da su zbog toga prekvalifikacije bitne, jer se tu nude veoma dobri kursevi, u trajanju do šest meseci.

U tim kursevima kandidati će moći da odslušaju oko 250 sati kvalitetne nastave iz oblasti programiranja i da imaju oko 160 sati prakse i to će, objašnjava Jovanović, biti kursevi koji se odnose na "java" programski jezik, "javaskript", "php", "dotnet", "c", i tako dalje.

Brnabić: Fali 15.000 stručnjaka u IT sektoru

Kaže i da je prosečna plata u IT sektoru danas u Srbiji više od 1.200 evra, što je, smatra, dodatni motiv da se kandidati prijave za prekvalifikacije.

Dodao je i da je vlada, pored prekvalifikacija, da bi podstakla IT sektor, primenila i druge mere, te je informatika od ove godine postala obavezan predmet u petom razredu, a od naredne godine biće u šestom, sedmom i osmom, a takođe, na fakultetima je upisano 20 odsto više IT stručnjaka.

Google izveštaj: Kakva je Srbija na internetu

Zoja Kukić iz Startit centra kaže da je teško predvideti šta može da se očekuje od prekvalifikovanih "ajtijevaca", jer to dosta zavisi od samih obuka i od toga ko ih bude izvodio, ali kaže da je zanimljivo da zapravo svega nešto više od polovine domaćih programera ima završen fakultet.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA