Evropa i SAD, mi sami, „zatrpavamo“ azijski kontinent ogromnom količinom elektronskog otpada.
To što nešto nestane pred našim očima kad ga (od)bacimo ne znači da je to nešto zaista i nestalo - sve mora negde da završi, podseća nas The Independent.
S tim u vezi britanski list opisao je alarmantnu situaciju nekoliko azijskih gradova koji su pretvoreni u elektronsko smetlište, nazivajući ih i "grobljem smartfona". U Aziju odlazi najveći deo pravilno odloženog elektronskog otpada, a u toj zemlji zabeležen je skok tog otpada za 63 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Vaš telefon je ZLATA vredan!
Sve više uređaja, igračaka i gedžeta dolazi sa kablom i baterijom, a njihovo pravilno odlaganje jedna je od ključnih stvari s kojima će čovek morati da se suoči, jer je „bum“ elektronike od 2010. godine naovamo proizveo neverovatnu količinu elektronskog otpada (e-waste).
Šta sa starim telefonom - evo nekoliko saveta
Evropa i Sjedinjene Američke Države proizvode više elektronskog otpada po čoveku, nego azijske zemlje, jer češće menjaju svoje gedžete, ali Azija kao kontinent proizvodi najviše elektronskog otpada. Problem je u tome što se 99 odsto svakog elektronskog uređaja može reciklirati, a to se ne čini često, kao i to što bogatiji kontinenti vide Aziju kao „groblje smartfona“ i sve češće svoj elektronski otpad „odlažu“ na taj kontinent.
Rešenje je podsticanje pravilnog modela reciklaže, koji mora uključiti ekonomske i ljudske faktore, kako se planeta ne bi „ugušila“ u elektronskom smeću, zaključuje list.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.