Ko su sajber kriminalci, kako rade, ko ih "lovi" | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko su sajber kriminalci, kako rade, ko ih "lovi"

Mračni internet samo je deo “sajber podzemlja“ koje doživljava svoj procvat. Pogledajte ko su sajber kriminalci, kako sarađuju i ko ih prati i lovi!

  Izvor: Marko Čavić, MONDO portal.

Digitalno, odnosno sajber podzemlje doživljava svoj veliki uzlet i pretpostavka je da je trenutno vredno preko 300 milijardi dolara! Ono što je, takođe, jasno uočljivo jeste da vrednost ovog tržišta konstantno i značajno raste“, rekao je Geri Mekiven iz Europol-a. “Na prvu loptu će zvučati tako, ali nije kao u filmovima, Europol se bavi praćenjem, pronalaženjem i suzbijanjem sajber kriminala i kriminalaca širom Evrope i sarađuje sa kolegama na drugim kontinentima. Europol se, takođe, bavi i “klasičnim“ oblicima kriminala, kakvi su trgovina narkoticima, ljudima i terorizam“. U radu Centra učestvuju nacionalni timovi 28 zemalja članica, koje zajednički rade na obaveštajnim i drugim operacijama.

Prema onome što smo čuli u Budimpešti, na Europol predavanju organizovanom tokom Kaspersky Cyber Security Weekenda, sajber kriminalci su drugačiji od uobičajenih kriminalaca, jer kod njih ne važi model mafije i organizacija po principu “mafijaških činova“. Sajber kriminalci su povezani nasumično, individualci su, ali obavljaju poslove zajedno - odrade zadatak, uzmu svoj deo i idu dalje samostalno ili traže novu pomoć. Sajber kriminalci su, uglavnom, eksperti za jednu oblast i traže podršku drugih kriminalaca kako bi prevazišli prepreke za koje nisu stručni.

Gledajući šemu saradnje sajberkriminalaca, jasno se vidi da za razliku od savršeno uređenog reda u mafijaškom klanu, u sajber kriminalu sve izgleda haotičnije. Sajber kriminalci rade po “servis“ modelu - obave posao tj. izvrše određeni servis i slobodni su, ne odgovaraju nikom niti nastavljaju saradnju, ako to ne žele. Iako haotično raspoređena, šema sajber kriminalaca, odnosno povezanosti je dovoljno jasna da pokaže kako funkcioniše sajber podzemlje i kako se povezuju sajber kriminalci.

Sajberkriminalci ne moraju da znaju sve sami, naći će pomoć na Mračnom netu, kupiti je, iznajmiti i kad ovo kažemo mislimo na kupovinu i pronalaženje alata za koje nisu stručni - za sajber napade, pljačku ili skrivanje. U sajber podzemlju cene se posebno stručnost, poverenje i pouzdanost obavljanja zadataka. Preporuka su isključivo ranije obavljeni poslovi, nema verovanja na reč i sajber kriminalci angažuju se na osnovu reputacije i preporuke, ne na osnovu onoga što kažu da jesu.

 Internet lopovi i napadači koriste različite softvere iz različitih izvora za svoje napade i radnje. Ti softveri su izrađeni od strane drugih sajber kriminalaca ili samostalno, redovno se poboljšavaju, krpe i dobijaju nove verzije, a nalaze se na Mračnom internetu, u internet podzemlju koje, prema navodima Europol-a, sve više cveta. Svi ti alati se plaćaju i od njih zarađuju drugi sajber kriminalci koji na taj način imaju “volju“ da nastave da se bave tim poslom.

Komunikacija među sajber kriminalcima obavlja se šifrovanim kanalima, neretko novoizrađenim alatima za koje niko i ne zna da postoje ili putem zaštićenih mreža. Sajber kriminalaca je neuporedivo manje u odnosu na klasične kriminalce, pa čak i u poređenju sa brojem “krupnih“ klasičnih kriminalaca, ali su njihovi napadi izuzetno precizni, jaki i obično odnose daleko veći “plen“.

Borba protiv sajber kriminala je teška, jer zahteva pre svega veliku stručnost, stalnu edukaciju ljudi koji se protiv njega bore, mnogo strpljenja, a sa druge strane i veliku količinu novca koja se ulaže u opremanje postrojenja koja služe za istraživanje, praćenje i analizu sajber kriminala. Infiltrirati se u sajber podzemlje je izuzetno složen i dugotrajan roces, pa je na godišnjem nivou broj uhapšenih sajber kriminalaca relativno mali, u poređenju sa brojem aktivnih kriminalaca. Tokom 2015. godine Europol je učestvovao u operacijama koje su za rezultat imale:

- Rušenje 33 sajta sajber kriminala
- Zaplenu 900.000 bitkoina
- Zaplenu 180.000 evra u kešu i
- Hapšenje 17 osoba.

Prema Europol-u i Kaspersky Lab istraživanju predstojeći period obeležiće agresivnije sajber kriminalne aktivnosti, preuzimanje identiteta onlajn korisnika (posebno na društvenim mrežama) i pojačane onlajn pljačke (krađa novca direktno od banke, korisnika i slično). O svemu tome pisali smo detaljno OVDE.

Program Kaspersky Lab Cyber Security Weekend-a pratite na MONDO MobIT-portalu, ali i koristeći oznaku #KLCSW na svim društvenim mrežama!

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebooku,Twitteru i Instagramu.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA