I dok vi pržite kolutiće od lignje, naučnici na Univerzitetu Pensilvanije rade nešto potpuno drugačije sa njom.
Razvijena je nova super izdržljiva plastika koja se može obnoviti sama od sebe – inspirisana zubima lignje.
Naučnici sa Univerziteta u Pensilvaniji proučavaju njihove jedinstvene jake zube koji mogu da se obnove kada dođu u dodir sa vodom.
Nakon testiranja nekoliko primeraka zuba različitih lignji, naučnici su uspeli da otklučaju genetski kod koji omogućava zubu koji se nalazi na pipku da se obnovi kada je polomljen. Kao rezultat toga, mogu veštački da proizvedu neophodne proteine u laboratoriji, pretvarajući ih u elastične plastike koristeći rastvarač, prenosi Wired.
Kako bi testirali izdržljivost, materijal je presečen na pola a nakon toga spojen kapljicom vode. Nakon spajanja delova, na temperaturi od 45 stepeni Celzijusa, delovi plastike su ponovo spojeni. Plastika je čvrsta kao što je bila i pre presecanja.
U budućnosti će plastika biti korišćena kao zaštita za kablove u dubokoj morskoj vodi ili za kreiranje biomedicinskih uređaja. Međutim, to se neće desiti odmah. Naučnici još uvek testiraju kako bi saznali da li stalan dodir sa vodom može da utiče na kvalitet plastike.
Ali, ukoliko tehnologija bude bila uspešna, istraživači planiraju da saznaju kako se materijal može koristiti za pomoć ljudima u lečenju rana.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebooku,Twitteru i Instagramu.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.