Nakon vremena provedenog sa Xiaomi Mix Fold 4 telefonom, ostaje žal što ni ove godine neće napustiti Kinu. Bio bi odličan konkurent na današnjem tržištu.
Savitljivi telefoni nisu nepoznanica za Xiaomi. Kompanija je od 2021. godine, kada je lansiran prvi Xiaomi Mi Mix Fold, prisutna u ovom segmentu, gde se nametnula kao ozbiljan igrač – ali samo u Kini.
Na veliku žalost ljubitelja tehnologije, inovacije tehnološkog giganta zvanično nije bilo moguće videti u Evropi, niti direktno uporediti sa modelima koji su prisutni na našem tržištu.
Međutim, vetrovi počinju da duvaju u nekom novom smeru, što smo mogli da vidimo na septembarskom događaju u Berlinu, na kojem je konačno jedan Xiaomi telefon na preklop po prvi napustio Daleki istok. Reč je o Xiaomi Mix Flip, prvom savitljivom uređaju kompanije koji se otklapa vertikalno, koji smo nedavno i testirali.
A šta je sa Xiaomi Mix Fold 4, najnovijim modelom koji se otklapa horizontalno, kao knjiga? Nažalost, bar još ove godine, ostao je ekskluzivan za kinesko tržište. Ipak, kako nam se čini da to neće još dugo biti slučaj, a kako nam se ukazala prilika, eto ga kod nas na testu, da se lično uverimo čemu se nadamo.
Šta sve nudi i šta sve može Xiaomi Mix Fold 4 - saznajte u nastavku.
Vrhunska izrada i dizajn
Izvor: Stefan StojanovićVeć na prvi pogled i dodir je bilo jasno - Xiaomi Mix Fold 4 donosi prvoklasnu izradu i dizajn, koji pripadaju samom vrhu ponude.
Ako je cilj da telefone na preklop u zaklopljenom stanju ne razlikujemo od klasičnih pametnih uređaja, Xiaomi je skoro uspeo. Sa svega 9,5 mm debljine, Mix Fold 4 je izuzetno udoban za korišćenje i jedva deblji od Xiaomi 14 Ultra (9,2 mm), najboljeg flagship telefona ove kompanije.
Ipak, ono najbolje sledi kada se otklopi, a 7,98-inčni unutrašnji ekran zasija. U ovom stanju, debljina uređaja iznosi neverovatnih 4,6 mm, što je iskustvo koje se mora doživeti svojim očima da bi se istinski cenilo.
Izvor: Stefan Stojanovic/Stefan_StojanovicXiaomi nije štedeo na materijalima, pa je i pod prstima jasno da je reč o jednom premijum uređaju. Ram zakrivljenih ivica izrađen je od aluminijuma, dok su prednja i zadnja strana staklene. Ekran poklopca ne štiti Gorilla Glass, već Xiaomi Shield Glass sopstvene izrade, za koji je kompanija uverena da pruža uporedive odlike, a koji je ove godine prisutan na svim flagship modelima. Unutrašnji ekran je, očekivano, plastičan, te zahteva određenu dozu opreza prilikom upotrebe.
Najvažnija odlika preklopivih telefona je njihova šarka, a rešenje koje je ovde primenjeno je potpuno novo. Ne samo da omogućava da Mix Fold 4 bude tanak koliko jeste, već omogućava i da korisnici budu mirne glave tokom korišćenja. Izrađena od izuzetno izdržljivog čelika, šarka je testirana na 500.000 otklapanja. U slučaju da će se telefon koristiti pet godina, to znači da ga je moguće otklapati 274 puta na dan kako bi se dosegla reklamirana brojka.
Izvor: Stefan StojanovićUz to, Xiaomi Mix Fold 4 poseduje IPX8 oznaku, koja garantuje odličnu otpornost na vodu. Međutim, "X" označava da telefon nije sertifikovano otporan na prodor sitnih čestice, pa je poželjno izbegavati upotrebu u prašnjavim i peskovitim sredinama.
Ono što nije vidljivo golim okom je da je Xiaomi koristio ploče od ugljeničnih vlakana unutar telefona. Na ovaj način, kompanija je uspela da zadrži visok strukturni integritet, a istovremeno ostvari težinu od 228 grama, što je odlično za jedan savitljivi telefon.
Od tastera i portova, Mix Fold 4 poseduje sve ono što ćete pronaći na bilo kom drugom pametnom telefonu. Ipak, interesantno je da je Xiaomi našao mesta za otvore stereo zvučnika na vrhu i dnu, koji su se tokom testiranja pokazali više nego solidno.
Na poleđini se krije sistem četvorostrukih kamera, čije ostrvo prilično štrči iznad ravni, ali to je cena koja se mora platiti za kvalitetne fotografije. O tom, potom.
VIŠE O EKRANIMA I PERFORMANSAMA XIAOMI MIX FOLD 4 TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI ČLANKA.