Tražite telefon za male pare koji se lako može popraviti ukoliko to bude potrebno? Pročitajte naše utiske o Nokia G22 modelu.
Na test nam je stigao Nokia G22, uređaj kompanije HMD Global koji po svojim specifikacijama spada u nižu klasu, ali zbog kojeg bi kupci trebali da spavaju mirno znajući da ga lako mogu popraviti ukoliko nešto pođe po zlu.
Ipak, laka popravljivost je samo jedna karakteristika ovog Nokia modela koju korisnici, u najboljem slučaju, nikada neće morati da iskoriste. U svim ostalim situacijama, ovo je pametni telefon koji treba da se izbori za svoje mesto pod suncem, a kako se pokazao u svakodnevnom radu možete pročitati u nastavku.
Nokia G22 DIZAJN
- Dimenzije: 165 x 76,2 x 8,5 mm
- Težina: 196 g
- Materijal: Staklo, plastika
- Zaštita: Gorilla Glass 3
- Zvučnici: Mono
- SIM: Dual Nano-SIM
- Ostalo: USB-C, NFC
Ukoliko ste upoznati sa modelima koji su prethodnih godina lansirani pod Nokia brendom, dizajn Nokia G22 modela donosi dobro poznat izgled koji je, bar nama, veoma interesantan.
Poklopac poleđine, očekivano za klasu kojoj uređaj pripada, izrađen je od plastike i spojen je sa ravnim plastičnim ramom, pa se u slučaju otvaranja telefona odvaja kao jedinstveni deo. Na dnu se nalazi USB-C port, otvor jedinog zvučnika i 3,5-milimetarski konektor za slušalice. Na levom boku je moguće pronaći fiokicu za SIM kartice, dok se na desnom nalaze dobro pozicionirani dugmići za kontrolu jačine zvuka, kao i POWER dugme koje ujedno služi i kao skener otiska prsta. Zaista nemamo zamerku na osećaj držanja telefona u ruci, a korišćenje je proteklo veoma udobno.
Ipak, da je u pitanju uređaj niže klase se najbolje vidi na prednjoj strani, na kojoj se nalazi ekran sa prilično debelim okvirima i "bradom", a tu je i notch u obliku kapljice zbog kojeg Nokia G22 deluje zastarelo. Kompanija je zaštitila ekran Gorilla Glass 3 staklom koje pamtimo kao veoma izdržljivo na ogrebotine, ali ne i na padove, a IP52 sertifikat otpornosti znači da kupci moraju biti veoma oprezni da ne pokvase ovaj pametni telefon.
Ono što pozdravljamo jeste dodatak NFC tehnologije, zbog kojeg će korisnici pomoću Google Pay, ali i pomoću podržanih bankarskih aplikacija moći da vrše beskontaktno plaćanje približavanjem telefona platnom terminalu.
Međutim, najupečatljivija odlika dizajna Nokia G22 telefona jeste to što je izrađen na QuickFix platformi, pa kompanija tvrdi da određene popravke mogu vršiti sami korisnici uz odgovarajući alat. Nažalost, kako je ova mogućnost duboko integrisana sa kompanijom iFixit, kupovina rezervnih delova i zvaničnog alata nije moguća iz Srbije, pa domaći potrošači moraju da pronađu druge načine.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićSrećom, imali smo priliku da na MWC23 sajmu u Barseloni prisustvujemo demonstraciji popravke, koja je zaista delovala jednostavno, te možemo potvrditi da uz malo strpljenja i praćenja detaljnog uputstva koje je dostupno na iFixit sajtu, baš svako može da zameni dotrajalu bateriju ili ogreban / polomljen poklopac poleđine, mada isto ne možemo da tvrdimo za zamenu ekrana.
Nokia G22 EKRAN
- Ekran: IPS LCD
- Dijagonala: 6,5 inča
- Rezolucija: 720 x 1.600 piksela, 270 ppi
- Brzina osvežavanja: Do 90 Hz
- Osvetljenje: Do 500 nita
- Prikaz: Regularan
IPS LCD ekran ovog uređaja nudi specifikacije koje su savršeno u skladu sa klasom i cenovnim rangom. Njegova dužina dijagonale iznosi 6,5 inča, a najbolja odlika je to da se osvežava brzinom do 90 Hz. Na raspolaganju je nezavidna HD+ rezolucija koja nudi osetno manji nivo oštrine u odnosu na FullHD+ panele.
Prikaz je solidan, ali nemojte očekivati HDR10+ ili Dolby Vision. Tu je i osvetljavanje do 500 nita, što je daleko od impresivnog, pa gledanje sadržaja na direktnoj sunčevoj svetlosti može da predstavlja problem, ali i da ozbiljno naruši kvalitet boja.
Nokia G22 PERFORMANSE i SOFTVER
- Čipset: Unisoc T606
- Procesor: Osmojezgarni - 2 x Cortex-A75 (1,6 GHz), 6 x Cortex-A55 (1,6 GHz)
- Grafika: Mali-G57 MP1
- RAM: 4 GB
- Interna memorija: 128 GB
- Operativni sistem: Android 12
Najgora odlika Nokia G22 telefona je Unisoc T606, čipset lansiran 2021. godine koji nije bio bastion dobrih performansi tada, a još manje je to slučaj sada. Daleko od toga da će korisnicima zadavati glavobolju u svakodnevnim zadacima, ali iskustvo korišćenja neće uvek biti glatko.
Ipak, obaviće posao nezahtevnim korisnicima kojima bi ovaj uređaj služio isključivo za komunikaciju, društvene mreže, surfovanje internetom i fotografisanje. Međutim, oni koji planiraju da s vremena na vreme pokrenu zahtevne igre bi trebali da zakucaju na neka druga vrata.
Telefon pokreće korisnički interfejs koji je gotovo identičan čistom Android-u, a na raspolaganju su mu 4 GB RAM i 128 GB interne memorije. Kompanija obećava tri godine sigurnosnih zakrpa i dve nove verzija operativnog sistema, a kako je Nokia G22 originalno stigao sa Android 12, to znači da će kupci vremenom dobiti Android 14.
Nokia G22 KAMERE
- Glavna kamera: 50 MP, f/1.8, 1/2,76", 0,64 µm, PDAF
- Makro kamera: 2 MP
- Senzor dubine: 2 MP
- Selfi kamera: 8 MP, f/2.0
Kvalitet fotografija pri dobrom osvetljenju je solidan, sa dobrim dinamičkim rasponom, zadovoljavajućom količinom detalja i realističnim, ali blago prigušenim bojama. Očekivano, sve osim dobrog osvetljenja negativno utiče na svaki aspekt fotografije, zbog čega ne savetujemo korišćenje kamere noću bez uključenog noćnog režima.
Na raspolaganju su i dva sekundarna senzora rezolucije 2 MP. Jedan služi kao pomoć glavnoj kameru pri fotografisanju u portretnom režimu, dok je drugi zadužen za makro fotografiju. Nažalost, kvalitet fotografija uslikanih makro senzorom nije dobar, te bismo više voleli da je Nokia G22 ponudila samo jednu, ali bolju kameru.
Nokia G22 BATERIJA I PUNJENJE
- Baterija: Litijum-jonska
- Kapacitet: 5.050 mAh
- Punjenje: 20 W žično
Kada je kapacitet baterije Nokia G22 telefona u pitanju, na raspolaganju je sjajnih 5.050 mAh. Proizvođač reklamira trodnevnu autonomiju, ali to je već veoma subjektivna brojka koja zavisi od načina korišćenja. U našem slučaju, to su bila dva puna dana, ali nam je jasno da oni konzervativniji mogu da se približe reklamiranom vremenu.
Kada dođe vreme za punjenje, uređaj podržava snagu do 20 W, a kompanija tvrdi da će baterija zadržati više od 80% originalnog kapaciteta čak i nakon 800 punih ciklusa punjenja. Nažalost, u kutiji, pored USB-C kabla, nismo pronašli i punjač.
Nokia G22 CENA
- Cena: oko 215 evra
Nokia G22 pametni telefon je na našem tržištu dostupan u Lagoon Blue boji, kao i u samo jednoj konfiguraciji sa 4 GB RAM i 128 GB interne memorije. Preporučena maloprodajna cena je 24.999 dinara, što je oko 215 evra.
Nokia G22 UTISCI
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićNokia G22 je veoma interesantan uređaj zahvaljujući svojoj lakoj popravljivosti, ali ostaje žal što ova mogućnost ne može u potpunosti da se iskoristi u našoj zemlji. Za njega nije potrebno izdvojiti previše novca, ali i ne nudi specifikacije kojima pravi značajne izlete izvan svoje klase.
Smatramo da je u pitanju sasvim korektan uređaj za starije osobe ili kao poslovni telefon, ali ukoliko vam je potrebno glatko iskustvo korišćenja ili želite da povremeno odigrate neki od zahtevnijih naslova koji se mogu pronaći u Google Play prodavnici, ovo neće biti telefon za vas.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.