Već neko vreme družimo se sa HONOR 50 telefonom i morali smo da damo malo više vremena sebi da napravimo ovaj test.
Zapravo, ovo i neće biti klasičan test, ovo će više biti činjenični vodič kroz ono što smo tokom korišćenja HONOR 50 telefona zaključili i svojevrsna lista odgovora na vaša pitanja, koja smo dobili nakon što je ovaj uređaj postao dostupan kod nas.
Naravno, biće tu i nekoliko stvari o kojima svako ko poželi da ga kupi mora da povede računa, odnosno neke stvari koje bi HONOR trebalo da ispravi kroz softverske zakrpe ili na sledećim modelima, a kroz sedam najvažnijih tačaka koncentrisaćemo se na ono što kupci ovog telefona mogu da očekuju.
HONOR 50 je svakako jedan od najatraktivnijih telefona trenutno na tržištu iz svakog aspekta, jer već dugo čekamo da nam se HONOR kompanija vrati u uobičajenom izdanju, onakva, kakvu je i poznajemo.
Pre svega - HMS era je završena i red je da vidimo šta je to novo što HONOR od ove sezone nudi i korisnicima u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji, a što je svakako novi početak kineske kompanije uz vraćenu GMS podršku.
1. HONOR + Google
Hajde da krenemo od očigledne razlike u odnosu na sve HONOR telefone proizvedene u poslednje dve godine tj. sve od maja 2019. do pojave HONOR 50 telefona.
GMS tj. Google Mobile Services i licencirani Android 11 su deo HONOR 50 ekosistema i to je najvažnija promena i verujemo dobrodošla izmena u odnosu na dosadašnje HONOR telefone. Iako iz ličnog iskustva možemo da potvrdimo da je život bez Google kompanije moguć, neki korisnici su jednostavno previše navikli na sve ono što GMS nudi.
Ovo će biti i najveća “odskočna daska“ HONOR 50 modela. Već vidimo situacije u prodavnici telefona u kojima znatiželji korisnici prvo pitaju - “Je l’ ima Google?“. Ima! I to je to. Sve što ste navikli da koristite od Google opcija HONOR 50 ima i sve radi uobičajeno. Google je preuzeo na sebe razvoj Google patch-eva i za HONOR 50, a obezbeđena je i momentalna podrška za Android 11 i buduće nadogradnje, što do sada nije bio slučaj i HONOR je morao da čeka da im Google dozvoli da razvijaju softver za svoje HMS telefone tek nakon što ga HONOR dobije od američke kompanije.
Nažalost, o broju ažuriranja ne znamo mnogo niti to HONOR komentariše, ali verujemo da će ovaj model koji pripada flagship kategoriji dobiti makar Android 12 ažuriranje. O tome ćemo moći da napišemo nešto više zvanično tek nakon što i HONOR to zvanično saopšti.
2. Izgleda spektakularno
Do nas je stigao svetlucavi, zeleni model, koji izgleda sjajno uživo - mnogo bolje, nego što izgleda na slikama. Staklena leđa se presijavaju, zakrivljeno staklo na bokovima s prednje strane zaštićeno folijom i metalni ram između njih. Kamere potpuno neobične, blago izdignute od ostatka kućišta, pa se telefon ne klacka na stolu i odlična završna obrada ukupno, ali i na mestu prelazaka jednog materijala u drugi.
Ne sviđaju nam se otisci prstiju, koji se lepe za telefon sa zadnje strane, ali to je cena visokog sjaja. HONOR je to rešio isporukom zaštitne maske, uobičajene silikonske i providne, koja ne skriva lepotu telefona, a čini da on uvek izgleda čisto i da nije takoreći musav.
Fizička sličnost sa modelom Huawei nova 9 je očigledna, ali je to proisteklo iz činjenice da kad je telefon planiran HONOR i Huawei su još uvek bili jedna kompanija. Sigurni smo da će budući modeli, od HONOR 70 nadalje ili kako se već budu zvali, dizajn biti nešto sasvim novo i drugačije.
Ono što smo očekivali, ali je HONOR propustio da označi jeste IP oznaka telefona tj. ne postoji nikakva zvanična zaštita od prskanja ili potapanja u vodu. Ipak, kad smo otvorili telefon tj. njegovo SIM ležište izvukli iz telefona na njemu smo videli i gumene zaptivke, što znači da neka vrsta zaštite postoji. Ipak, kako HONOR ništa nije zvanično potvrdio - držite telefon dalje od vlažnih terena!
3. Bolji ekran sa više boja
Netflix, HBO Go, kao i gledanje fotki i video zapisa napravljenih kamerama HONOR 50 telefona je pravo uživanje na OLED ekranu dijagonale 6,57 inča. Full HD+ rezolucija, prikaz 100% DCI-P3 tonske skale i istovremeni prikaz preko milijardu boja (10 bita) čine da svaki sadržaj izgleda besprekorno, čak i kad su fine nijanse svake boje u pitanju. Crna je duboka poput mraka, jačina osvetljenja je adekvatna.
Brzina osvežavanja sadržaja je 120 herca i do 300 herca na mestu dodira ekrana, što je važno za igranje igara i brz odziv na komande.
Sa leve i desne strane ekran je zakrivljen za oko 75% što HONOR 50 daje premijum izgled.
4. Novi hardver
HONOR 50 je prvi Snapdragon 778G telefon, koji podržava 5G vezu. Promena hardvera sa uglavnom Kirin čipsetova zahtevala je i prilagođavanje softvera, a HONOR i dalje radi na poboljšanju korisničkog interfejsa Magic 4.2, kao i sređivanju softvera uopšte.
U odnosu na ranije generacije razlike su već uočljive po izgledu ikonica, drugačijem rasporedu menija, ali i novim opcijama, kakve su HONOR CLUB, HONOR prodavnica i slično.
Telefon ima 128 ili 256 GB interne memorije, nema microSD podršku, radi sa 6 ili 8 GB RAM i dolazi u Dual SIM varijanti i sa podrškom za sve lokalne bežične mreže i unapređenim GPS-om (GPS, AGPS, Glonass, BeiDou, Galileo i QZSS sistemi).
5. Brže punjenje i punjač u paketu
HONOR se nije igrao poput nekih drugih proizvođača i punjač je i dalje deo prodajnog pakovanja telefona, i to onaj od 66 vati.
Brzo punjenje bateriju od 4.300 mAh napuni do 70% za samo 20 minuta, a u potpunosti za svega 45. Punjenje se odvija sa zaštitnim mehanizmima od pregrevanja baterije (inače podeljene u dve ćelije) i samog USB Type-C ulaza za punjenje. Nažalost, bežično punjenje nije podržano i to je prava šteta, ali i podstrek da budući modeli donesu i tu opciju, koja je odavno deo ponude ove klase telefona.
U kutiji sa telefonom stižu, dakle, punjač i originalni kabl koji podržavaju punjenje brzinom od 66 vati, providna silikonska maska, zaštitna folija za ekran (već nalepljena na uređaj), prateće brošure i garancija na srpskom, hrvatskom ili slovenačkom jeziku, kao i iglica za vađenje SIM slota. Slušalice sa žicom nisu spakovane, ali je HONOR i u Srbiji ponudio nove HONOR Earbuds 2 Lite bežične (TWS) slušalice sa potiskivanjem buke, koje se mogu koristiti i za snimanje video kamerom, kao dodatni, udaljeni izvor zvuka od telefona.