Kad je kamera u pitanju malo telefona će vam ponuditi ono što može jedini telefon sa profesionalnim podešavanjima kamere. Upoznajte ga bliže!
LG G4 je na neki način avangarda današnje ponude mobilnih telefona. Iako se proizvođač odlučio za hardver koji je sam po sebi nesvakidašnji, Snapdragon 808, između ostalog, ugradio je i elemente koje nemaju konkurentski modeli - kožna leđa u nekoliko boja ili sjajna kamera koja nudi podešavanja poput onih na profesionalnim aparatima. Objasnili smo vam sve o tome kako se koža pravi i kako nastaje posebna LG G4 zadnja maska, a ovog puta osvrnućemo se na sjajnu kameru.
Kao što vam naslov sugeriše, ako tragate za telefonom čija vas kamera ni na koji način neće izneveriti, onda je LG G4 vaš novi telefon!
Kamera je unapređena u svakom smislu u odnosu na prethodnika, LG G3, koji je dobio mnogo pohvala na račun svoje kamere. U pitanju je kamera rezolucije 16 megapiksela, sa senzorom veličine 1/2.6 inča, koji je unapređenje u odnosu na 1/1.8 inča sa LG G3 i dobija do 80 odsto više svetlosti, zbog čega su fotografije i video nastali u tamnim uslovima kvalitetniji i jasniji.
Takođe, unapređen je i OIS, odnosno sistem optičke stabilizacije kadra, koji sada radi po tri ose, umesto po dve. Novi se zove OIS+ i omogućava rad do dva stepena pomeranja, umesto jednog, koji je važio za LG G3. Pored laserskog autofokusa, koji je zadržan i sreli smo ga na prethodniku, dodat je i novi senzor, nazvan Color Spectrum, zadužen za analizu ambijantalnog, odnosno osvetljenja u okruženju i prilagođavanje opcija istom, kako bi fotke i video u najrazličitijim svetlosnim uslovima bili što prirodniji i kvalitetniji.
LG G4 nudi tri moda snimanja i to: Jednostavno, Osnovnii Ručno.
Jednostavno: Sklanja sve opcije sa ekrana i omogućava da korisnik samo okrene telefon ka objektu i fotografiše ili snima. Sva podešavanja prepuštena su automatici i obavljaju se u pozadini. Jedino što će korisnik videti je autofokus. U ovom modu fotografije se snimaju sa kontinualnim autofokusom, a okidaju dodirom ekrana na bilo kojoj tački.
Osnovni: Ovaj mod je praktično dosadašnji mod koji se učitavao po „default“-u na telefonima. Sadrži najveći broj uobičajenih podešavanja koja prosečnom korisniku mogu da zatrebaju. Tu su kontrola blica, promena selfi ili primarne kamere, režim snimanja (panorama, auto ili slika u slici-dual), a u dodatnim podešavanjima se nalaze HDR, promena odnosa stranice fotki, prikaz mrežice za kadriranje, promena memorije za čuvanje fotografija i videa i još neke posebne opcije, koje su objašnjene u LG G4 Kamera trikovi galeriji pred kraj teksta).
Ručno: Ovaj mod u potpunosti transformiše kameru LG G4 u nešto sasvim novo na mobilnim telefonima kada su podešavanje kamere u pitanju i približava ovu kameru profesionalnim foto uređajima. Aktivacijom ovog moda na raspolaganju vam je promena svakog aspekta fotke - od onih uobičajenih, kakvi su balans belog, ekspozicija ili ISO, do promene formata slike (JPG ili RAW), brzine okidača i mnoge druge.
Kvalitet fotografija i videa, je, ipak, ono što odlučuje o konačnoj oceni kamere nekog telefona, a što se LG G4 tiče reći ćemo vam da samo našu do sada neprevaziđenu Lumia 1520 spustili na drugu poziciju kad smo se sreli sa ovim telefonom. Lumia 1520 otišla je u penziju i na njeno mesto stao je LG G4, koji ćemo koristiti za fotke MobIT portala sa testova, izveštaja i sajmova.
Jednostavno, osim što nudi daleko više mogućnosti za podešavanja, koja možda i nećemo uvek koristiti, ali ih ovaj telefon svakako ima mnogo, LG G4 je oduševio i kvalitetom fotografija. Boje na njima su življe, rekli bismo životnije, kontrast i dinamički opseg su neverovatni, nema neprirodnih senki i odsjaja, a šum je u svakom trenutku pod kontrolom, ali bez agresije i neprirodnog izoštravanja slike i postprdukcije koja „jede“ detalje. Ukratko, LG G4 je smartfon napravljen za fotkanje i snimanje i očigledno je to bila primarna vodilja proizvođača kad ga je kreirao (pored dizajna).
HDR opciju je najbolje ostaviti na automatici, jer će se optika i podešavanja potruditi da je aktiviraju uvek kad je potrebna, a Color Spectrum i laserski fokus zaista rade posao. Snimci nastali tokom oblačnog vremena ili pod veštačkim osvetljenjem i u mračnijem okruženju zaista izgledaju bolje i prirodnije. PRIRODNO je možda i najjači utisak koji ovaj telefon ostavlja na nas, jer su slike i video zaista takvi - kao da ste tamo, sa živim bojama i jasnim objektima.
Interfejs kamere, saveti i trikovi
Kameru ćete najbrže aktivirati dvostrukim klikom na donji deo Rear Key na poleđini telefona, a pokrenuće se tamo gde ste stali poslednji put, sa podešavanjima koja ste tad aktivirali. Trikove i,savete za korišćenje kamere pronađite u galeriji ipod!
Telefon nudi i naknadnu obradu fotografija koje se snimaju i u DNG RAW formatu, ako takomodaberete, u punoj rezoliciji, što omogućava naknadno kadriranje i isecanje onih delova slike. Ovaj format zuzima i do pet puta više memorije od JPEG formata, ali ne brinite - za razliku od konkurenata LG G4 podržava microSD memorijske kartice do čak 128 GB.
Video snimanje
Podržano je Ultra High Definition (UHD) snimanje, odnosno 2160p sa do 30 fps, a podržano je i standardno Full HD, odnosno HD snimanje. Tu je i Slow Motion video u 720p (HD format, 1.280 x 720 piksela) u 120 fps.
Kvalitet videa je na nivou fotografija, sa širim kadrom u odnosu na LG G3 model, sa živim, ali preciznim bojama, dobrim balansom belog i kvalitetnim, stereo zvukom.
Selfi kamera je TOP!
Prednja kamera je rezolucije OSAM megapiksela, širokougaona, što znači da hvata fotke šire od vaših ramena i više ljudi na istima, podržava unapređeno fokusiranje i omogućava kontrolisanje glasom ili gestovima. Unapređena optika selfi kamere omogućava praćenje nekoliko lica istovremeno, uz veći kvalitet zbog boljeg prodora svetlosti. Selfi kamerom može se slikati skupljanjem prstiju u šaku, kao i izgovaranjem jedne od reči „čiz“, „viski“ ili nekih drugih pomenutih u savetima.
LG G4, naravno, podržava i Beauty mod, koji vrši peglanje lica u intervalu od jedan do 10, uz brzu proveru selfi slike. Uključite tu opciju i nakon napravljenog selfija približite telefon sebi i slika će se automatski prikazati. Takođe, selfi kamera omogućava izbor kadra (16:9, 4:3), korišćennje HDR opcije i mod slike u slici (selfi slika dominira, uz manju sliku koju napravi poleđinska kamera).
A šta da mu zamerimo?!
Ako ste pročitali ceo tekst jasno vam je da je kamera LG G4 zaista hvale vredna, što ćemo vam potvrditi i činjenicom da nemamo šta da joj zamerimo. Prvo smo mislili da LG G4 nema kamera taster, ali se za to mogu koristiti tasteri Rear Key sa zadnje strane telefona, odmah ispod senzora kamere. I onda smo ostali bez aduta za zaključak ;)
Dakle, ako je kamera ključna stavka na uređaju po kojoj birate svoj budući smartfon, onda LG G4 mora biti na vrhu tog izbora!
Čekamo pitanja i komentare ispod teksta i na Facebooku, Twitteru i instagramu.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.