Da li kupiti pametan sat: Evo odgovora + SW3 test! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li kupiti pametan sat: Evo odgovora + SW3 test!

Sony, jedan od prvih proizvođača koji je predstavio pametni sat sada nudi nešto potpuno novo, a MobIT vam, usput, objašnjave funkcije pametnog sata i otkriva da li vam je ovako nešto uopšte potrebno!

  Izvor: Sony Mobile

Na IFA sajmu u Berlinu 2014. godine, Sony Mobile predstavio je SmartWatch 3, najnoviji model pametnog sata. Iako se govorilo da kompanija neće u skorije vreme predstaviti sat sa Android Wear operativnim sistemom, ispostavilo se da glasine nisu bile tačne. SW3 je prvi uređaj iz Sony-jeve SmartWear kolekcije sa Androidom namenjenim nosivim uređajima.

Kada je predstavljen, čelična narukvica nije bila dostupna. SW3 kakvog vidite ovde, predstavljen je u januaru ove godine u Las Vegasu. Narukvica se može kupiti zasebno.

U prodajnom pakovanju se pored pametnog sata i narukvice nalazi USB kabl i uputstva za upotrebu.

Silikonske narukvice su dostupne u žutoj, roze, beloj i crnoj boji, dok su kožne narukvice dostupne u braon i crnoj boji. Čelična narukvica je dostupna u jednoj - srebrnoj.

Hardver

Kučište pametnog sata izrađeno je od metala i otporno je na prašinu i vodu (IP68 sertifikat). Dimenzije sata su 36 x 10 x 51 mm dok težina iznosi 122.5 grama sa narukvicom od nerđajućeg čelika (koju sam koristio prilikom testiranja) odnosno 38 grama sa silikonskom narukvicom. Narukvica od nerđajućeg čelika je definitivno moj izbor. Dobijate luksuzniji i elegantniji izgled sata.

SW3 poseduje transflective TFT LCD ekran veličine 1.6 inča, rezolucije 320 x 320 piksela. Naravno, osetljiv je na dodir. Uglovi vidljivosti su odlični. Power dugme nalazi se sa desne strane. Nije vrhunskog kvaliteta, ali vam to neće praviti problem. U nekim trenucima zahteva jači pritisak. Doduše, nećete ga koristiti mnogo, skoro uopšte. Jedino u trenucima kada želite da isključite sat. USB ulaz za punjenje nalazi se sa donje strane i prekriven je poklopcem. Ugrađeni procesor je quad-core ARM A7 radnog takta 1.2 GHz. Sat poseduje 512 MB RAM memorije i 4GB eMMC interne memorije za skladištenje multimedije. Za povezivanje sa telefonom koristi NFC/Bluetooth 4.0 konekciju.

Baterija je kapaciteta 420 mAh. Baterija može da potraje i do dva dana, kao što proizvođač navodi na svom sajtu. Ako ste zahtevniji korisnik, i proveravate notifkikacije dosta često, trajaće nešto manje od jednog dana. Sve zavisi kako i za šta ga koristite. Uređaj poseduje GPS i Wi-Fi.

Softver

Da biste koristili sve napredne funkcije Sony-jevog pametnog sata potreban vam je bilo koji Android telefon sa minimum Android 4.3 Jelly Bean verzijom.

Sat je pre nekoliko nedelja dobio najnoviju verziju Android Wear operativnog sistema. U pitanju je Lollipop 5.1.1. Ukoliko niste upoznati, Android Wear dolazi samo i isključivo u “stock obliku”. Proizvođači ga ne mogu prepravljati kao što je to slučaj sa pametnim telefonima i tabletima.

Pomenuta verzija donosi neke novine koje do sada nisu bile prisutne na prethodnim verzijama, što je i logično. Evo i liste:

  • Wi-Fi povezivanje (koristi se za povezivanje sata sa telefonom putem iste Wi-Fi mreže, vrlo korisno ukoliko se Bluetooth veza prekine, kako biste i dalje dobijali notifikacije)
  • Listanje notifikacija pokretom zgloba (wrist gestures)
  • Lollipop audio profili (All, Priority, None)
  • Lista instaliranih Android Wear kompatibilnih aplikacija (nešto poput launchera, sa instaliranim aplikacijama)
  • Ambient režim (režim u kome ekran prikazuje samo crnu i belu boju, bez osvetljenja)
  • Automatsko zaključavanje ekrana (isto kao i na telefonu – možete podestiti pattern kao zaštitu, na primer)
  • Crtanje emodžija (na poruku sada možete odgovoriti jednostavnim crtanjem emodžija po ekranu pametnog sata)

Android Wear

Kada prvi put budete povezivali sat sa telefonom, moraćete da instalirate Android Wear aplikaciju. Nakon toga, podešavate sve ostalo. Sinhronizaciju, izgleda sata, notifikacije… Spisak opcija nije preterano veliki, ali su sve bitne stavke obuhvaćene.

Da bi vam baterija trajala duže, u podešavanjima isključite Always-on screen i uključite Tilt to wake screen. Tako će se ekran uključivati samo kada podignete ruku da pogledate koliko je sati. Ovo savršeno funkcioniše, neće se desiti da sat ne prepozna pokret. Meni se bar nije dešavalo.

Možete videti statistiku u vezi sa baterijom i pogledati koliko vam je slobodne interne memorije ostalo. Kad smo kod interne memorije, možete sinhronizovati plejliste i samim tim prebaciti muziku sa telefona na sat kako bi vam pesme bile dostupne za offline slušanje, tj. kada sat i telefon nisu povezani. Bluetooth slušalice se mogu povezati sa satom što ovu opciju čini veoma korisnom. Sportisti će biti oduševljeni. Prilikom vežbanja, neće morati sa sobom da nose i pametni telefon.

Pri dnu ekrana u Android Wear aplikaciji biće vam izlistane sve aplikacije koje su instalirane a koje su pritom kompatibilne sa pametnim satom. Recimo, Sony Music (Walkman), Google Maps i još nekoliko aplikacija možete koristiti odmah po povezivanju sata sa telefonom.

Možete instalirati i Android Wear video igre. Isprobao sam Solitaire Wear i Deadly Spikes. Zbog malog ekrana ovo i nije toliko praktično. Ali je zabavno. Deci pogotovo. Mada, i starije osobe nisu krile oduševljenje.

 Android Wear video games
Android Wear video games
Izvor: Mondo

Google se maksimalno potrudio kako bi korisnicima olakšao korišćenje uređaja sa ovako malim ekranom. Sve je prilagođeno dodiru i pokretu. Dodirom aktivirate ekran, pokretom prsta na levo pojaviće vam se lista sa instaliranim kompatibilnim aplikacijama. Još jednim pokretom prsta u levo pojaviće vam se lista sa kontaktima. Trećim prevlačenjem prsta u levo pojaviće se lista raznih komandi, kao što su Speak now (Google now), Play music i slične.

Prevlačenjem prsta preko ekrana na dole, pojaviće vam se sledeće opcije - Notifications (All, Priority, None), Theater mode, Brightness boost, Settings.

Notifikacije aplikacija se pojavljuju u dnu ekrana.

Najviše nam se dopalo...

Kao što sam već napisao, sve radite dodirom i pokretom. Vrlo jednostavno. Ne morate čak ni da priitisnete dugme da biste uključili sat. Dovoljno je samo da telefonom dodirnete ekran SW3, sat će se sam uključiti i povezati. NFC se nalazi ispod ekrana, pretpostavljam, za razliku od SmartWatch 2 Sony-jevog sata kome je ovaj čip bio postavljen pozadi pa je sve bilo mnogo komplikovanije. Naravno, NFC funkcija na telefonu mora biti uključena.

Rezolucija ekrana je odlična što ovakvom uređaju obezbeđuje veliku gustinu piksela. Prikaz slike je takođe dobar. Osvetljenje ne mora da bude pojačano do maksimuma kako bi se sve lepo videlo.

Trajanje baterije – jedno punjenje će vam obezbediti skoro 24h korišćenja, što je za ovakav uređaj odličan rezultat.

Dizajn – podjednako se sviđa i muškarcima i ženama. Verujem da će se lepšem polu više svideti silikonske narukvice u raznim bojama.

 Sony SmartWatch 3 dizajn
Sony SmartWatch 3 dizajn
Izvor: Mondo

Mane

Što se mana tiče, navešću nekoliko koje su meni zasmetale najviše - USB port se nalazi na vrlo nezgodnom mestu, pa je povezivanje kablom otežano, no dobro. Morali su negde da ga smeste kako se ne bi video.

Takođe, skidanje sata sa narukvice je skoro nemoguće. Nisam želeo da pritiskam veoma jako kako ga ne bih pokvario. Ovo će možda zasmetati korisnicima koji imaju nekoliko različitih narukvica i koji će ih svakodnevno menjati.

Da li vam je ovakav uređaj preko potreban?

Mislim da nije. Ali, ukoliko želite da imate pametni sat sa najnovijom Android Wear verzijom u svojoj kolekciji, SW3 je odličan izbor. Naravno, ne treba zaboraviti ni cenu po kojoj se trenutno prodaje, koja nije niska. Međutim, za premium Android Wear uređaj kakav je ovaj, donekle je opravdana.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebooku,Twitteru i Instagramu.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA